Masz katar? Rozpoznaj go i wylecz

Znów kapie ci z nosa? To może być objaw infekcji, ale czasem świadczy o uczuleniu. Podpowiadamy, jak ustalić przyczynę dolegliwości, by szybko wyzdrowieć.

Wiosną często łapiemy przeziębienie – jesteśmy osłabione po zimie, a poza tym łatwo może nas zaskoczyć zmienna pogoda. Z drugiej strony, to właśnie w tym czasie zaczynają silnie pylić rośliny (np. topola i brzoza), uznawane przez specjalistów za wyjątkowo alergizujące.

Reklama

Na pierwszy rzut oka trudno zatem jest znaleźć winowajcę kataru – zwłaszcza jeśli do tej pory nie byłaś na nic uczulona. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, co mogło go wywoływać.

Efekt zarażenia wirusami lub drobnoustrojami

Zwróć uwagę, ile czasu trwa katar oraz w jakich okolicznościach się pojawił. Jeśli jego przyczyną jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, zwykle towarzyszą mu określone objawy.

Oto najczęstsze z nich:

● Wodnista wydzielina. Pojawia się na początku infekcji. Po dwóch, trzech dniach zaczyna gęstnieć (przy zakażeniu bakteryjnym zmienia barwę na zielonkawą). Pod koniec infekcji znowu jest przezroczysta, aż w końcu znika. Jeśli to przeziębienie, katar ustępuje zwykle po około siedmiu dniach.

● Kaszel. Gdy zaczynasz chorować, jest suchy i bardzo męczący (złagodzą go syropy i tabletki z apteki). Z czasem zaczynasz odkrztuszać wydzielinę, co jest sygnałem oczyszczania oskrzeli i zwykle świadczy o powrocie do zdrowia.

● Podwyższona temperatura. Towarzyszą jej bóle stawów i mięśni. Czujesz się osłabiona, możesz mieć dreszcze i zawroty głowy.

Katar może być objawem alergii

Jeśli katar pojawia się tylko w określonych sytuacjach: gdy odkurzasz, bawisz się z psem czy spacerujesz w parku – jest objawem alergii. Występuje przez cały rok, choć zwykle nasila się w okresie pylenia roślin (już od przedwiośnia do lata). Różni się od zwykłego kataru kilkoma ważnymi cechami. Oto niektóre z nich:

● Przezroczysty kolor wydzieliny. Nie zmienia ona swojego wyglądu, jest wodnista, przy kontakcie z alergenem wręcz leje się z nosa.

● Kichanie tak zwanymi salwa-mi. Ten nieprzyjemny objaw może cię męczyć bez przerwy, nawet przez kilkadziesiąt sekund.

● Swędzenie nosa. Jest opuchnięty, zaczerwieniony, nie możesz swobodnie oddychać. Ponieważ katar towarzyszy ci przez cały czas, trudno ci się w nocy wyspać, bo oddychanie ustami powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i gardła.

● Łzawienie oczu. Pieką szczególnie w kącikach, bo tam właśnie gromadzi się najwięcej pyłków. Oczy osoby uczulonej łzawią i puchną. Są też bardzo wrażliwe, np. na dym papierosowy i kosmetyki do makijażu.

Przeprowadzamy specjalne testy

Testy skórne punktowe – lekarz nanosi na rękę kropelki substancji z różnymi pyłkami i nakłuwa skórę. Gdy po 15 min. pojawi się zaczerwienienie – jesteśmy uczuleni. Test krwi – podwyższony wskaźnik IgE może świadczyć o istniejącej alergii.

Skuteczne leki na alergię

Zrobiłaś wszystkie badania i... okazało się, że masz alergię? Możesz skutecznie złagodzić jej objawy. Oto najskuteczniejsze metody walki z uczuleniem. Boisz się senności i przybierania na wadze? Spokojnie, przepisywane przez lekarzy preparaty nie powodują skutków ubocznych.

● Leki antyhistaminowe - ich działanie polega na blokowaniu histaminy – substancji uwalnianej przez organizm po kontakcie z alergenem. To ona wywołuje przykre objawy towarzyszące uczuleniu.

Wyboru konkretnego lekarstwa zawsze dokonuje alergolog. Leki są dostępne w kroplach, tabletkach, inhalatorach. Jeśli atak alergii dopadnie cię nagle, a nie masz przy sobie preparatów na receptę, możesz kupić w aptece ich odpowiedniki, zawierające mniejszą dawkę substancji czynnej.

● Leki sterydowe - działają przeciwzapalnie, aplikuje się je do nosa: skutecznie likwidują jego niedrożność, zmniejszają katar i inne dolegliwości.

● Odczulanie - można je stosować tylko u niektórych pacjentów, podaje się im specjalne szczepionki.

Zapobiegamy atakowi!

Jeśli przewidujesz kontakt z alergenem, np. zwierzęciem, zawczasu weź swoje leki. W przypadku gdy uczulają cię pyłki, wejdź na www.alergen.info.pl i sprawdź aktualną prognozę pylenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również