Masz Hashimoto? Dowiedz się, czy powinnaś wyeliminować gluten

Chorujesz na Hashimoto? Czy wiesz, że możesz poprawić swój stan zdrowia tylko i wyłącznie dietą? Osoby cierpiące na to schorzenie bardzo często nie zdają sobie sprawy, że może występować u nich również celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Przy stwierdzonym Hashimoto dobrze jest więc wykonać test genetyczny w kierunku celiakii. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne.

Mając Hashimoto jesteś 10 razy bardziej narażona na celiakię

Wynika to stąd, że obie choroby mają podłoże autoimmunologiczne. To z kolei oznacza, że mogą występować razem. Według ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Hepatologii Pediatrycznej, Gastroenterologii i Żywienia) osoby z Hashimoto znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na celiakię. Dlatego dla swojego dobra powinny przebadać się w jej kierunku.

Jeśli masz celiakię, możesz nie reagować na leki stosowane przy Hashimoto

Ponieważ zwyczajnie nie będą się one wchłaniały do Twojego organizmu. Musisz wiedzieć, że przez celiakię z jelita cienkiego sukcesywnie znikają kosmki jelitowe. Tymczasem to właśnie dzięki nim leki, które zażywasz przy Hashimoto, a także pochodzące z pożywienia witaminy i minerały,  przyswajają się do organizmu. 

Reklama

Czynnikiem uszkadzającym kosmki jelitowe jest gluten. Organizm chorego nie toleruje tego białka zbożowego. Zaczyna więc produkować przeciwciała, które niszczą błonę śluzową jelita cienkiego. Czym to skutkuje?

Jeśli nie będziesz stosować odpowiedniej diety, leczenie Hashimoto może nie przynieść efektu, a Ty dodatkowo narazisz się jeszcze na niedobory wielu ważnych dla zdrowia witamin i minerałów. To z kolei odbije się na Twoim samopoczuciu, bo zarówno celiakii, jak chorobie Hashimoto towarzyszą dość uciążliwe objawy..

Trwała nietolerancja glutenu i celiakia - w obu chorobach mogą występować podobne objawy

Możesz odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie i ogóle osłabienie organizmu. Mogą też wypadać Ci włosy, boleć mięśnie oraz stawy. W przebiegu obu tych chorób często pojawiają się ponadto bóle głowy, problemy skórne i zaburzenia płodności. Fakt, że wszystkie te dolegliwości mogą towarzyszyć zarówno chorobie Hashimoto, jak i celiakii, właściwa diagnostyka może sprawiać pewne problemy.

Mając przed sobą pacjenta z Hashimoto lekarze często nie biorą nawet celiakii pod uwagę. Objawy, na które skarży się chory automatycznie tłumaczą problemami z tarczycą. Jest to błąd, ponieważ w takim przypadku chory nigdy nie upora się z chorobą Hashimoto, jeśli nie zacznie leczyć celiakii.

Test DNA - dzięki niemu diagnostyka celiakii stała się o wiele prostsza

Na celiakię mogą zachorować tylko posiadacze określonego układu genów. Jeśli ich nie masz, to test DNA na 100% wykluczy u Ciebie tę chorobę. Jeśli okaże się, że je posiadasz, zostaniesz skierowana na badanie przeciwciał, które ustali, czy choroba jest aktywna czy nie. Wybierając test DNA na celiakię  warto sprawdzić jego zakres.

Badanie powinno obowiązkowo uwzględniać dwa układy genów - HLA-DQ2 oraz HLA-DQ8. To właśnie one odpowiadają za wystąpienie celiakii. Wynik badania powie Ci, czy musisz stosować dietę bezglutenową, czy też nie jest to konieczne.

Dieta bezglutenowa pomoże odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie

Przy celiakii konieczna jest całkowita eliminacja glutenu z diety. Znajduje się on przede wszystkim w zbożach: życie, pszenicy, jęczmieniu i owsie (owies jest nim jedynie zanieczyszczony). Osoba chorująca na celiakię musi więc zastąpić je innymi, bezglutenowymi zbożami oraz unikać wszystkich produktów spożywczych, które mają gluten w składzie.  

Ścisła dieta bezglutenowa pozwala odbudować się utraconym kosmkom. Po pewnym czasie leki oraz witaminy i minerały znów zaczynają się wchłaniać, a stan zdrowia ulega znacznej poprawie.

Natalia Jeziorska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również