Mastalgia. Dlaczego bolą piersi?

Ból piersi jest jednym z najczęstszych objawów skłaniających kobiety do wizyt w poradniach onkologicznych i ginekologicznych. Aż 80 proc. pań skarży się w różnych okresach życia na dolegliwości sutków, zwane medycznie mastalgią.

Reklama

U niektórych pacjentek bóle potrafią być tak silne, że utrudniają zarówno normalne funkcjonowanie w pracy, jak i życie osobiste. Stają się przyczyną rozdrażnienia, bezsenności i stanów depresyjnych.

Kiedy bóle dokuczają najbardziej?

Mastalgia może doskwierać kobietom w różnym wieku. Należy do najczęstszych dolegliwości piersi po 13. roku życia. U dziewcząt wynika z rozwoju hormonalnego i stopniowego powiększania się gruczołów mlecznych.

Tym fizjologicznym zmianom często towarzyszy obrzęk i guzowatość, naturalne dla okresu dojrzewania. Kłopoty z piersiami mogą trwać do 18. roku życia i mijają wraz z zakończeniem dojrzewania. Kolejnym okresem newralgicznym dla gruczołów sutkowych jest premenopauza. Zaburzona równowaga estrogenowo-progesteronowa jest charakterystyczna dla cykli bezowulacyjnych między 40. a 50. rokiem życia. Dolegliwości piersi dokuczają wtedy aż 46 proc. kobiet.

Na nawracające mastalgiczne bóle narzekają również młodsze panie, które cierpią na syndrom zespołu przedmiesiączkowego. Według naukowców z Uniwersytetu Bristol w Anglii i w Sao Paolo w Brazylii, dolegliwości w okresie poprzedzającym miesiączkę wynikają, podobnie jak w okresie przedmenopauzalnym, ze znacznego spadku stężenia progesteronu.

Przyczyny zaburzeń mogą być różne

W 70 proc. przypadków mastalgia ma charakter cykliczny, zależny od fazy cyklu miesięcznego. Jej źródłem jest zachwianie równowagi hormonalnej, polegające w większości przypadków na podwyższeniu poziomu estrogenu oraz obniżeniu lub braku progesteronu w drugiej połowie cyklu. Występowanie mastalgii jest silnie powiązane z obrzmieniem piersi oraz ich tkliwością, zwłaszcza przy gęstej budowie sutków z przewagą tkanki gruczołowej i włóknistej.

Mastalgia niecykliczna, czyli ból pojawiający się nieregularnie lub trwający stale, może mieć kilka przyczyn. Często są one prozaiczne, jak np. źle dobrany, uciskający stanik albo przygniatanie biustu paskiem ciężkiej torby, dźwiganej na ramieniu.

Jednak podłożem bólu mogą być również zmiany w strukturze samego sutka: obecność ropnia, poszerzenie przewodów mlecznych, mastopatia (rozrost tkanki łącznej), łagodny guz czy nawet rak piersi. Zdarza się, że dolegliwości, które kobieta odczuwa jako zlokalizowane w piersiach, pochodzą z zapalenia chrzęstnych części klatki piersiowej.

Terapie naturalne i farmakologiczne

W leczeniu mastalgii najważniejsza jest staranna diagnostyka, która wykluczy zmiany nowotworowe, a następnie odpowiednia terapia. Kłopoty z piersiami zawsze wymagają wykonania badań: ultrasonografii, mammografii, czasami biopsji cienkoigłowej lub gruboigłowej. Duże znaczenie w łagodzeniu dolegliwości piersi ma zdrowy styl życia, np. zgubienie zbędnych kilogramów. Bardzo istotne jest także dobranie odpowiedniej bielizny.

Dopasowany biustonosz, dobrze podtrzymujący piersi, redukuje dolegliwości podczas chodzenia i uprawiania sportu. W dniach intensywnego bólu można zastosować środki działające jednocześnie znieczulająco i przeciwzapalnie (naproksen, ibuprofen). Jeśli mastalgii towarzyszy dotkliwe obrzmienie piersi (spowodowane jest gromadzeniem płynów w tkankach), pacjentkom zaleca się moczopędnie działający spironolakton. Do silnych farmaceutyków znoszących ból należą preparaty hormonalne: tamoksifen i danazol. Powodują one jednak nieprzyjemne skutki uboczne.

W terapii mastalgii stosuje się także progestageny. Jednak po 40. r. ż. zwiększają one ryzyko rozwoju raka piersi. Za najbezpieczniejsze w tym wieku uważa się progesteron i dydrogesteron. Na równowagę estrogenowo- progesteronową i w rezultacie zmniejszenie bólu piersi korzystnie wpływają niektóre witaminy: B6, B1 i E. Witamina B6 łagodzi zmęczenie i bolesną nadwrażliwość piersi. Jest także niezbędna do wytwarzania neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i GABA, które są odpowiedzialne za wyrównany nastrój.

Z kolei witamina B1 ogranicza tkliwość sutków. Również witamina E może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości piersi. Sprzyja bowiem wydzielaniu naturalnych cytokin, które wzmagają procesy naprawy tkanek oraz ich gojenia.

Dieta dwóch tygodni

Ból piersi zmniejszy się dzięki zmianie jadłospisu. W drugiej połowie cyklu miesięcznego warto wyeliminować z jadłospisu tłuszcze zwierzęce i mięso oraz ograniczyć ilość soli. Posiłki powinny być przygotowywane z surowych i gotowanych jarzyn, można też jeść w dowolnych ilościach owoce.

Utrzymanie dobrej formy wspomagają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, zawarte m.in. w olejach. Warto używać ich do przyrządzania potraw, a dodatkowo jeść orzechy, nasiona i tłuste ryby. Duże znaczenie w łagodzeniu dolegliwości ma całkowita rezygnacja z kofeiny, a więc kawy oraz butelkowanych napojów zawierających ten składnik.

Nasz ekspert dr Maria Sterczewska, specjalista medycyny naturalnej: Choć przyczyny bólu piersi najczęściej nie zagrażają zdrowiu, zawsze warto skonsultować ten problem z ginekologiem.

Herbaty ziołowe

Napar z kwiatów rumianku działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Jego olejki (spiroeter, apiina i apigenina) zmniejszają bolesność piersi. Herbatka z lipy nazywana jest „panaceum zmęczenia nerwowego”; ma również działanie przeciwbólowe. Warto ją popijać przy dolegliwościach.

Pomocny masaż wodą

Już 30 minut łagodnych ćwiczeń dziennie poprawia obieg limfy, która krąży aktywnie po całym ciele, zmniejszając obrzęki. Skuteczne jest pływanie. Ciśnienie wody i aktywność ruchowa pobudzają pracę mięśni i przyspieszają ruch płynów tkankowych, a chłód obkurcza naczynia.

To sprzyja wydalaniu nadmiaru wody z organizmu. W domu warto brać na zmianę ciepły i gorący prysznic. Masujemy ciało szczotką do masażu, rozpoczynając od kostek, w kierunku do bioder, następnie od dłoni do ramion. Okrężnymi ruchami masujemy brzuch i plecy (w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara).

Preparaty roślinne

Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w leczeniu bolesności i obrzęków piersi, gdyż zmniejszają wrażliwość organizmu na podwyższone stężenie estrogenu. Niwelują wrażliwość gruczolików na działanie tego hormonu. Regulują także funkcje układu nerwowego.

Cenne właściwości ma zwłaszcza wieloniena- sycony kwas tłuszczowy gamma linolenowy. Blokuje on uwalnianie prostaglandyn (hormonów tkankowych wzmagających ból). Można go znaleźć np. w tabletkach zawierających wyciąg z wiesiołka.

Preparat Mastodynon to mieszanina sześciu ekstraktów: niepokalanka, kosaćca, lilii tygrysiej, kulczyby, cyklamenu i blue cohosh. Jest skuteczny w walce z bólem i obrzękiem piersi oraz stresem towarzyszącym zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Z kolei Feminon zawiera ekstrakt m.in. z sasanki łąkowej i niepokalanka. Łagodzi obrzęk i tkliwość piersi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej