Mądra i czuła opieka

Wiek czy choroba sprawiają, że niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto wymaga troskliwej i odpowiedniej opieki. To nie jest łatwe zadanie. Ale w życiu trzeba być gotowym na wszystko.

Reklama

Opieka nad starszą lub niepełnosprawną osobą wymaga sporo cierpliwości i zrozumienia dla potrzeb drugiego człowieka. Ci, którzy znają to na co dzień, wiedzą, jak trudne jest to zadanie.

Dlatego nie każdy potrafi je udźwignąć, i nie można mieć o to pretensji. Ale gdy się już tego podejmiemy, trzeba wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Cierpliwość, uważność i odpowiednia organizacja to jedno. A delikatność psychiczna i fizyczna (nie mylić z brakiem siły) to drugie. Zwłaszcza te ostatnie cechy są ważne, bo wsparcie ze strony najbliższych i wspólne rozmowy są tym, co potrafi zdziałać cuda. Trzeba o tym pamiętać na co dzień.

Ułatwienia w domu

Organizacja najbliższego otoczenia jest szczególnie ważna w przypadku osób leżących lub gorzej poruszających się. Czasem wystarczą drobne zmiany, by codzienne życie stało się łatwiejsze. Usunięcie przeszkód na drodze do toalety (krzeseł i mebli zastawiających przejścia), zbędnych rzeczy, o które można się potknąć czy śliskich chodników, to wszystko poprawia kom- fort starszej osoby. Przy łóżku warto też zamontować uchwyty ułatwiające podnoszenie się. Sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym mają w swojej ofercie wiele przedmiotów poprawiających jakość życia, np. osób po udarze czy operacji biodra. Zawsze warto pytać, jakie wyroby medyczne podlegają refundacji. Pierwszy krok to wizyta u lekarza po wniosek na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

To on oceni, czy przysługuje Ci refundacja z NFZ. Może też skie rować Cię do specjalisty. U osób w starszym wieku trzeba się liczyć z pojawieniem przewlekłych stanów niesprawności, takimi jak chociażby nietrzymanie moczu. Problem ten ma wymiar zarówno fizyczny, jak i psychologiczny. Trzeba to po traktować wyjątkowo delikatnie i zaopatrzyć chorego w dyskretne majtki chłonne. Refundacji podlega maksymalnie 60 sztuk na miesiąc. Warto też zapoznać się z lekami przyjmowanymi przez seniora oraz sprawdzić, czy nie mają one skutków ubocznych, z których chory nie zdaje sobie sprawy.

Ważny jest kontakt

Radość ze wspólnych chwil dzielonych z najbliższymi jest bezcenna. Jednak często traktujemy starsze osoby nieco lekceważąco, nie umiemy ich słuchać ani z nimi rozmawiać. Denerwujemy się, że nie dosłyszą, że zbyt wolno odpowiadają na nasze pytania… A właśnie takie rozmowy mogą być tym, czego dziadkowie czy rodzice potrzebują najbardziej.

To ważne!

Informacje o tym, jakiego rodzaju wsparcia finansowego możesz oczekiwać w ramach domowej opieki nad chorym, uzyskasz w NFZ lub ośrodkach pomocy społecznej. Dowiedz się m.in. o zasiłek i dodatek pielęgnacyjny oraz o zasiłek opiekuńczy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej