Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka

​Łojotokowe zapalenie skóry to nie tylko dolegliwość nastolatków. Mogą na nie cierpieć niemowlęta, mogą i dorośli. Zawsze jest uciążliwe. Jak sobie radzić na różnych etapach choroby?

Jakie łojotokowe zapalenie skóry najczęściej

Łojotokowe zapalenie skóry, jakie najczęściej kojarzymy, dotyczy wkraczających w wiek dojrzewania nastolatków. Typowe jest dla osób o tłustej cerze, a najbardziej charakterystycznym objawem jest łuszcząca się skóra we włosach i na twarzy. Objaw ten jest wywoływany przez drożdżaki, które u zdrowych osób tworzą zrównoważoną florę bakteryjną skóry. 

W przypadku osób, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry, drożdżaki rozwijają się nadmiernie, co owocuje podrażnieniami, zaczerwienieniami i złuszczaniem naskórka. W wieku dojrzewania cierpiący na łojotokowe zapalenie skóry nastolatek skazany jest na częste odwiedzanie gabinetu dermatologa, gdyż zignorowanie tej dolegliwości powoduje nasilanie objawów.

Reklama

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry może dręczyć już niemowlęta. Jednak jego przyczyną będzie niewłaściwe funkcjonowanie gruczołów łojowych, czyli problem zupełnie inny niż w przypadku nastolatków. Zwykle łojotokowe zapalenie skóry niemowląt ustępuje przed nadejściem pierwszych urodzin.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry na różnych etapach

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry u nastolatków stosuje się środki przeciwgrzybiczne, natomiast u niemowląt trzeba dbać o właściwą higienę skóry.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej