Lipidogram - co to za badanie?

Badanie wykazało, że mam za wysokie stężenie cholesterolu: 290 mg/dL. Kiedy lekarz zobaczył wynik, kazał mi jeszcze zrobić tzw. lipidogram. Chciałabym wiedzieć, po co się wykonuje takie badanie i czy ono wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania? - dopytuje się Stanisława z Kalisza

Zdjęcie

Niezdrowa dieta prowadzi do arteriosklerozy /123/RF PICSEL
Niezdrowa dieta prowadzi do arteriosklerozy
/123/RF PICSEL

Odpowiada Paweł Kott, internista

Poziom całkowitego cholesterolu (TC) nie pozwala ocenić ryzyka powikłań miażdżycowych, w tym choroby wieńcowej. Do tego potrzebne jest badanie stężenia poszczególnych frakcji cholesterolu, czyli właśnie lipidogram.

Uwzględnia on poziom tzw. dobrej frakcji HDL, który przenosi nadmiar cholesterolu z komórek do wątroby; złej frakcji LDL, odpowiedzialnej za odkładanie się cholesterolu na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do miażdżycy i jej powikłań; trójglicerydów (TG) – ich wysoki poziom sprzyja zlepianiu się płytek krwi i zwiększa ryzyko zawału i udaru.

Reklama

Badanie wygląda identycznie jak to, w którym oznacza się całkowity cholesterol – pobiera się krew z żyły. Ważne, aby zgłosić się na nie na czczo, a ostatni posiłek – lekkostrawną kolację – zjeść dziesięć, dwanaście godzin wcześniej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej