Leki przeciwbólowe - jak je zażywać?

Leki przeciwbólowe kupisz bez recepty, choćby w kiosku. Ale to nie znaczy, że takie środki można stosować dowolnie. Jak robić to bez szkody dla zdrowia?

Pomagają uśmierzyć np. ból głowy czy zęba. Ale, jeśli są zażywane niezgodnie z zaleceniami, mogą spowodować przykre skutki uboczne. Dlatego, nim połkniesz preparat, sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę.

Odpowiednio dobierz lekarstwo

Reklama

Zwykle sięgasz po środek przeciwbólowy, nie zastanawiając się, co ma w składzie. A to właśnie od jego substancji czynnej zależy, czy będzie dla ciebie bezpieczny. Jaki masz wybór?

Paracetamol (obecny np. w panadolu czy apapie) działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Jest też łagodny dla żołądka, ale obciąża wątrobę.

Kwas acetylosalicylowy (czyli np. aspiryna) zwalcza ból, gorączkę i stany zapalne, ale obniża krzepliwość krwi. Nie wolno więc go stosować przy zaburzeniach układu krążenia.

Ibuprofen (znajduje się np. w nurofenie i ibupromie) działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Nie wolno go łączyć z kwasem acetylosalicylowym. Przy wysokiej gorączce można podawać go na zmianę z paracetamolem.

Przestrzegaj zaleconej dawki

W ulotce znajdziesz informację, ile leku możesz zażyć jednorazowo i maksymalnie w ciągu całej doby. Jest też podany odstęp, jaki należy zachować między kolejnymi dawkami.

Uwaga! Po przekroczeniu zalecanej dawki kolejne nie działają, a nasilają skutki uboczne.

Dostosuj do innych kuracji

Wybór leku nie może być przypadkowy, jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, np. cu krzycę, nadciśnienie, wrzody żołądka.

W takim przypadku koniecznie zapytaj lekarza, których substancji w lekach przeciwbólowych unikać, by nie zaostrzyć objawów choroby.

Popijaj wodą

Leki przeciwbólowe zażywaj po posiłku i popij dużą ilością wody. Unikaj mleka i kawy, bo mogą osłabić działanie leku lub wywołać przykre dolegliwości.

Nie dawaj swojej tabletki dziecku

Leki dla dorosłych zawierają znacznie wyższą dawkę preparatu niż te przeznaczone dla maluchów. Łatwo je przedawkować, wywołują też u dzieci silniejsze skutki uboczne.

Nie dziel tabletki, by podać dziecku np. połowę dawki! Leki są specjalnie powlekane, by rozpuściły się dopiero w żołądku i nie drażniły przełyku.

Dzielenie tabletki pozbawia ją tej ochronnej powłoki. Dziecku przed 12 r.ż. nie podawaj kwasu acetylosalicylowego.

W pigułce czy w płynie? Leki w postaci tabletek zaczynają działać później niż kapsułki. Najszybciej pomagają zawiesiny, dlatego warto stosować je w bólach ostrych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej