Leki a słońce

To dość ryzykowna mieszanka. Efekt opalania może nie być zadowalający.

Reklama

Choroby, które wiążą się ze szkodliwym działa niem światła słonecznego, to tzw. fotodermatozy. Jeśli dodamy do tego substancję światłouczulającą (leki, kosmetyki), na skórze może powstać odczyn tzw. fototoksyczny lub fotoalergiczny.

W pierwszym przypadku zmiany skórne przypominają nasilone oparzenie słoneczne (występują ostre rumienie, niekiedy z obecnością pęcherzy w obrębie skóry eksponowanej na światło słoneczne). Pojawiają się natychmiast po opalaniu. Jest to jednak czasowa nadwrażliwość, która dość szybko przechodzi.

Inny charakter i mechanizm powstawania mają tzw. reak cje fotoalergiczne. Zmiany występują dopiero po dobie od nasłonecznienia i rozprzestrzeniają się poza obręb miejsc naświetlanych. Są to zwykle swędzące i sączące się grudki.

Niestety, skóra zapamiętuje takie uczulenia. Przy kolejnej ekspozycji na słońce, problem może powracać. Pamiętaj, zanim położysz się na leżaku, dokładnie czytaj etykiety lekarstw i kosmetyków!

Zwróć uwagę na to, czy nie wykluczają opalania. Nie warto ryzykować trudnymi do usunięcia przebarwieniami i nawracającymi wypryskami.

Najsilniejszymi lekami światłouczulającymi są sulfonamidy i ich pochodne (biseptol, sulfasalazyna, ldiabetol i chloropropamid, hydrochlorotiazyd i tialorid).

Kolejną co do siły działania światłouczulającego grupę leków stanowią pochodne fenotiazyny (chloropromazyna, prometazyna, promazyna, tiorydazyna i inne).

Na światło uczulają niektóre antybiotyki (doksycyklina oraz cała grupa antybiotyków chinolonowych z pefloksacyną na czele). Coraz częściej obserwuje się fotonadwrażliwość po niesterydowych lekach przeciwzapalnych (piroxicam, ibuprom, naproxen).

Ostrożnie z hormonami! Nawet pigułki antykoncepcyjne mogą powodować zmiany na skórze.

Grzegorz Prasałek - internista

Monika Pawłowska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej