Lek – oryginalny czy zamiennik

Oba zawierają tę samą substancję aktywną, w identycznej dawce. Mają tę samą postać, np. kapsułki, tabletki.

Zakup leków, zwłaszcza gdy musimy brać ich dużo i na stałe, może się wiązać ze sporym wydatkiem. W takiej sytuacji możemy zapytać lekarza lub farmaceutę o zamiennik leku oryginalnego. Zwykle jest on znacznie tańszy. Taką opcję może nam też zaproponować sam farmaceuta w aptece.

Fachowa nazwa zamienników to leki generyczne (generyki)

Mogą to być zarówno leki na receptę, jak i dostępne bez niej (OTC). Generyk i lek oryginalny mają różne nazwy handlowe, cenę, ale istotne cechy, które decydują o działaniu leczniczym, są w obu preparatach te same. Mogą się różnić składnikami dodatkowymi (to np. barwniki, cukry, laktoza, tlenki, skrobie itp.). To one sprawiają, że dana zawiesina ma taki, a nie inny smak, tabletka kolor, a czopki określoną temperaturę rozpuszczania. Te substancje pomocnicze z założenia nie wpływają na skuteczność leku.

Reklama

Zdarza się jednak, choć bardzo rzadko, że ktoś gorzej je toleruje. Szczególną ostrożność w stosowaniu generyków powinny zachować osoby z alergią, celiakią, nietolerancją pokarmową. U nich substancje, których nie było w przyjmowanym wcześniej oryginalnym leku, mogą wywołać uczulenie, podrażnić przewód pokarmowy itp. Jeśli wiemy, że jakiś dodatek nam szkodzi, spytajmy farmaceutę, czy generyk go zawiera.

Po zmianie leku obserwujmy, czy nie pojawią się niepokojące objawy. Zdarza się, że niektóre generyki działają nieco słabiej niż oryginalny lek, inne silniej.

Są grupy leków, których raczej nie powinno się zamieniać, bo nawet subtelne różnice mogą wpłynąć na przebieg terapii. Należą do nich m.in. leki psychiatryczne, przeciwdepresyjne, neurologiczne, przeciwkrzepliwe, antyarytmiczne. Lekarz może umieścić na recepcie adnotację „nie zamieniać” lub „NZ”. W takiej sytuacji farmaceuta nie może sprzedać leku odtwórczego.

Ważne zasady

Niezależnie od tego, czy stosujemy lek oryginalny, czy jego zamiennik, musimy przestrzegać tych samych zasad:

•. Leki popijamy zawsze wodą, najlepiej przegotowaną lub mineralną, ale nie wysoko zmineralizowaną.

•. Stosujmy się do zaleceń lekarza lub zawartych w ulotce odnośnie przyjmowania leku. Większość środków należy przyjmować przed posiłkiem lub po nim, nie w trakcie.

•. Gdy musimy przyjąć lek na czczo, oznacza to, że zaraz po przebudzeniu, czyli co najmniej osiem godzin po kolacji i godzinę przed śniadaniem.

•. Jeśli bierzemy kilka leków, na różne schorzenia, nie zażywajmy ich naraz, ale rozplanujmy na cały dzień.

•. Nie dzielmy tabletek, które nie mają fabrycznej podziałki. Nie rozgryzajmy pigułek, nie wysypujmy preparatu z kapsułki. Leki powinny być zażywane w takiej postaci, w jakiej je wyprodukowano. To wpływa na ich wchłanianie w odpowiednim miejscu układu pokarmowego.

Dlaczego zamienniki są tańsze?

Zanim nowy lek wejdzie do sprzedaży, prowadzone są wieloletnie, kosztowne badania. Lek oryginalny przez 20 lat chroniony jest prawem patentowym. Gdy ta ochrona wygaśnie, inni producenci mogą wytworzyć lek odtwórczy. Muszą tylko wykazać, że ich preparat ma identyczne działanie terapeutyczne jak oryginał.

Dzięki temu, że nie trzeba już prowadzić kosztownych badań (bo te zostały zrobione wcześniej), firma produkująca zamiennik może zaoszczędzić dużo pieniędzy, a więc obniżyć znacznie cenę swojego leku w stosunku do oryginału.

By był skuteczny

Nie bójmy się stosować leków odtwórczych. By były dopuszczone do sprzedaży, muszą spełniać te same standardy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności, co oryginalne farmaceutyki. Jeśli chcemy z nich korzystać np. ze względu na niższą cenę, porozmawiajmy o tym z lekarzem, który może lek odtwórczy przepisać na receptę.

Anna Krzymińska, farmaceutka

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej