Leczymy powakacyjne dolegliwości intymne

Letnia aura i podróże często sprzyjają kobiecym dolegliwościom. Dlatego po urlopie szczególnie zadbajmy o zdrowie.

Ważne intymne badania

Korzystanie z publicznych toalet, kąpiele w jeziorze czy na basenie, a nawet stres związany z wyjazdami – to wszystko mogło przyczynić się do spadku naszej odporności i rozwinięcia się intymnej infekcji lub stanu zapalnego. Częstym skutkiem wakacyjnych wojaży są też kłopoty z miesiączką.

Nawet jeśli nic nam nie dolega, odwiedźmy ginekologa. To dobra okazja, by rozwiązać istniejące kłopoty ze zdrowiem, ale także profilaktycznie skontrolować piersi i wykonać zaległą cytologię.

Reklama

Panie w wieku 25-59 lat mają prawo do wykonania bezpłatnej cytologii raz na trzy lata (w gabinecie mającym kontrakt z NFZ). Natomiast kobiety w wieku 50-69 lat mogą raz na dwa lata bezpłatnie wykonać mammografię piersi.

Zmiany na śluzówce

Wirus HPV, zwany też brodawczakiem ludzkim, może powodować narośle na śluzówce pochwy.

Jesteś zaniepokojona, bo wyczułaś w pochwie zmianę? Nie musi ona od razu świadczyć o zakażeniu wirusem HPV, ale może być np. zwykłą brodawką lub żylakiem sromu. Nie zwlekaj jednak i koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Test na HPV. Jego wykonanie jest wskazane, ponieważ cytologia nie jest najlepszą metodą wykrywającą obecność wirusa HPV. Z kolei test pozwala ustalić obecność DNA wirusa HPV w tkankach organizmu. Daje on jednoznaczny i wiarygodny wynik, a także określa, czy doszło do zakażenia typem niskiego czy wysokiego ryzyka.

Badania nie można jeszcze wykonać w ramach refundacji przez NFZ, jedynie odpłatnie (test DNA HPV można kupić na www. test-hpv.pl, koszt ok. 280 zł, wymaz do testu pobiera ginekolog w podobny sposób jak cytologię).

Ważne! W gabinecie zwykłą brodawkę lekarz usunie za pomocą krioterapii lub łyżeczkowania. W żylaki wstrzykuje się preparat, który powoduje ich zrastanie się.

Kłopoty z miesiączką

Powrót do normalnego rytmu dnia po urlopie może wywołać stres. Sprawia on, że organizm wolniej wydziela hormony płciowe, cykl się wydłuża, a miesiączka opóźnia (zwłaszcza gdy napięcie pojawiło się w I fazie cyklu).

W gabinecie. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo ciąży, lekarz może najpierw zlecić test ciążowy z moczu. W ustaleniu przyczyny braku okresu pomoże badanie ginekologiczne, a także USG dopochwowe (umożliwia wykrycie torbieli jajników, które mogą zaburzać cykl miesiączkowy).

Leczenie. W unormowaniu cyklu miesięcznego pomogą środki antykoncepcyjne i uzupełniające niedobór hormonów (progesteronu), zawierające ich syntetyczne odpowiedniki.

Ważne! Postaraj się odzyskać równowagę: unikać stresu, wysypiać się, dobrze odżywiać. Nie przeciążaj organizmu, np. odchudzaniem czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Gdy boli i kłuje w podbrzuszu

Te objawy często sygnalizują infekcję pęcherza lub zapalenie przydatków. Choroba czasem przenosi się z jednej okolicy na drugą. Wymaga kuracji.

Zapalenie pęcherza. Świadczą o nim także uczucie parcia oraz pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu. Lekarz przepisze środki zwalczające chorobotwórcze bakterie (z furaginą, cyprofloksacyną). Jeśli zapalenie pęcherza często ci się przytrafia, dostaniesz skierowanie na posiew moczu.

Zapalenie przydatków. Bólom brzucha mogą towarzyszyć mdłości, wysoka temperatura, biegunka. Aby postawić diagnozę, zwykle wystarczy badanie ginekologiczne: charakterystyczne jest m.in. to, że każde dotknięcie szyjki macicy sprawia ból. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków.

Pieczenie, świąd, upławy

Takie dolegliwości świadczą o zaburzonej mikroflorze ochronnej w pochwie i stanie zapalnym. Lekarz już na podstawie badania ginekologicznego potrafi rozpoznać rodzaj infekcji.

Grzybica. Objawy choroby (a zwłaszcza uporczywy świąd i bolesność narządów płciowych) mają nagły początek. Lekarz może przepisać leki doustne (np. z grupy triazoli), maść z antybiotykiem (np. Pimafucort) lub krem dopochwowy w jednorazowej dawce (np. Gynazol). Objawy powinny ustąpić po 24 godzinach, jednak leki trzeba przyjmować dłużej. Potrzebna jest także terapia dla partnera.

Infekcje bakteryjne. Typowym objawem są upławy o konsystencji białka kurzego. Leczenie infekcji bakteryjnej wymaga wizyty u lekarza i stosowania przepisanych przez niego leków.

Ważne! Jeśli leczenie nie przyniesie rezultatu, lekarz skieruje na badanie - posiew w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych oraz grzybów. Wtedy będzie wiadomo, czy jest stan zapalny, co go powoduje i jak go leczyć.

Poważne objawy

■Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli występują:

– serowate upławy (grzybica)

–żółte lub zielone upławy o rybim zapachu, ból podczas stosunku (podejrzenie zakażenia rzęsistkiem);

– ropne upławy, bóle podbrzusza, stawów, wypryski na skórze (mogą świadczyć o rzeżączce);

–owrzodzenie warg sromowych, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka na głowie (ryzyko kiły).

■Badania: krwi (antygeny bakterii), rozmaz wydzieliny z pochwy.

■Leczenie: antybiotyki (np. penicylina, doksycyklina). Terapii musi poddać się również partner.

Dr Ryszard Rutkowski, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej