Latem poważnie wzrasta ryzyko zakażeń intymnych

Ustrzeż się przed letnimi przypadłościami

Reklama

Kilka zasad pomoże Ci uchronić się przed zakażeniem. Do wakacyjnej apteczki włóż dopochwowy lek probiotyczny (np. Flora gyn), ustny probiotyk (np. GynoMed, Iladian), maść z klotrimazolem (lek przeciwgrzybiczny), lek przeciw opryszczce (np. Heviran) oraz preparaty żurawiny, które pomagają pozbyć się bakterii z pęcherza moczowego.

Codziennie zmieniaj bieliznę. Powinna być przewiewna i bawełniana. Nie noś opiętych spodni, które mogą drażnić skórę i śluzówkę miejsc intymnych. Pierz kostium po każdej kąpieli. Regularnie myj ręce i nie siadaj na sedesach w publicznych toaletach. Uważaj, by się nie przegrzewać, bierz prysznic kilka razy dziennie.

W okolicach intymnych zrobiła mi się bolesna zmiana z pęcherzykami wypełnionymi płynem. Co to może być?

Prawdopodobnie zaraziłaś się wirusem opryszczki Herpes simplex 2. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, jednak w przypadku obniżonej odporności, przegrzania, np. na słońcu albo przemarznięcia, wirus może się uaktywnić.

Często jednak już w kilka dni po zakażeniu na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych mogą pojawiać się bolesne pęcherzyki. Opryszczka narządów płciowych jest groźna szczególnie dla kobiet w ciąży.

Może bowiem wpływać na rozwój płodu albo prowadzić do poronienia. Zgłoś się niezwłocznie do ginekologa i rozpocznij leczenie.

Koleżanka po wakacjach odczuwa pieczenie pochwy. Badania wykazały zakażenie rzęsistkiem. Gdzie mogła się tym zarazić?

Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, którym można zarazić się, korzystając z publicznych umywalni, basenów, saun, używając tych samych ręczników czy przyborów do mycia co osoba zakażona, albo poprzez kontakty seksualne z zainfekowaną osobą.

Rzęsistkowica objawia się charakterystyczną pienistą, zielonkawą lub żółtawą wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Często zakażeniu towarzyszy również świąd, podrażnienie i obrzęk oraz bolesność podczas zbliżeń intymnych.

Nieleczona choroba może powodować m.in. przewlekłe zapalenie pochwy, pęcherza moczowego oraz być przyczyną bezpłodności. Rzęsistkowicę leczy się antybiotykami. Koleżanka powinna poddać się kuracji wraz ze swoim partnerem, by uchronić się przed ponownym zakażeniem.

Stwierdzono u mnie zakażenie Chlamydią. Czy to choroba weneryczna?

Tak. Chlamydią trachomatis można się zarazić podczas współżycia płciowego. Często infekcja nie daje żadnych objawów, wtedy trudno ją wykryć. Bywa jednak, że pojawia się pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle w okolicy podbrzusza oraz upławy.

Gdy infekcja rozprzestrzenia się, może zaatakować jajowody, wywoływać bóle podczas współżycia oraz krwawienia. Nieleczona chlamydioza jest często przyczyną bólu miednicy mniejszej i niepłodności żeńskiej.

Ilekroć po zbliżeniu z moim mężem idę do toalety, czuję bardzo przykry zapach , przypominający ryby. Co to może być?

Rybi zapach wydzieliny z pochwy to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów waginozy. Podczas tej choroby w pochwie mnożą się bakterie beztlenowe. Najczęściej oprócz rybiej woni, zakażenie objawia się świądem, obfitymi upławami o białawej barwie, jednak bardzo często występuje tylko pierwszy objaw.

By stwierdzić istnienie schorzenia, trzeba sprawdzić zawartość leukocytów w wydzielinie z pochwy (zbadać wymaz z pochwy), zmierzyć pH upławów. Waginozę leczy się antybiotykami, zawierającymi metronidazol oraz środkami probiotycznymi.

Choroba zwykle jest związana z zaburzeniem prawidłowej flory bakteryjnej, czego przyczyną może być przewlekła kuracja przeciwzapalna.

Miałam kiedyś zapalenie pęcherza moczowego i bardzo cierpiałam. Nie chcę, by to się powtórzyło. Jak rozpoznać takie zakażenie i co wtedy robić?

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego może dawać nieprzyjemne dolegliwości: częste siusianie i parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, niekiedy krew w moczu.

Infekcja może rozprzestrzenić się na nerki i spowodować ich stan zapalny z dotkliwymi objawami (gorączką, wymiotami, bólami w okolicach lędźwi), dlatego trzeba jak najszybciej iść do lekarza, gdyż zapaleń układu moczowego nie wolno leczyć samemu.

Dopiero po wykonaniu posiewu moczu można zacząć stosować kurację wspomagającą, np. Furaginą, podawaną z wit. C, oraz preparatami z żurawiną. Należy też pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Infekcji intymnych nie lecz na własną rękę. Zasięgnij porady lekarza ginekologa

Jessica Alba przyznała się do zakażenia wirusem Herpes. n Aktorka nie wiedziała, że jej ówczesny chłopak Derek Jeter był nosicielem wirusa opryszczki. Kiedy po odkryciu bolesnych zmian udała się do lekarza, okazało się, że nie ma na to leku i wirus już zawsze będzie w jej organizmie, choć można złagodzić objawy tej choroby. Jessica przeszła kurację, a teraz robi wszystko, by wirus już się nie uaktywnił.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej