Laserowe poprawianie wzroku

Nie jesteśmy skazani na złe widzenie, dożywotnie noszenie okularów czy soczewek kontaktowych. Laser przywróci ostrość naszemu widzeniu.

Zdjęcie

Laser przywróci ostrość widzenia /123/RF PICSEL
Laser przywróci ostrość widzenia
/123/RF PICSEL


W naszym kraju powstaje coraz więcej ośrodków, w których istnieje możliwość coraz precyzyjniejszej korekty wad wzroku. Dysponują one naprawdę doskonałym sprzętem laserowym.

Każdy z nas ma unikalną budowę narządu wzroku. Mamy też odmienne oczekiwania co do terapii: jedni potrzebują zabiegu, po którym następnego dnia wrócą do pracy, inni mogą sobie pozwolić na dłuższą rekonwalescencję. Dlatego operację wzroku lekarz planuje dziś razem z pacjentem.

Reklama

Jednak przed ustaleniem szczegółów zabiegu okulista przyjrzy się dokładnie naszym oczom, by ocenić ich budowę. Weźmie też pod uwagę nasz wiek i płeć, naszą fizyczną aktywność, ogólny stan zdrowia, wykonywaną pracę, zażywane leki, a nawet nałogi.

Zostaniemy też poinformowani, jaka metoda może nam pomóc najlepiej i jakie mogą być jej konsekwencje – ewentualne komplikacje czy konieczność powtórzenia zabiegu.

Jedną z metod laserowej korekcji wzroku jest PRK (z ang.photorefractive keratectomy)

Przy tej metodzie lekarz stosuje tzw. laser excimerowy, który działa na zasadzie zjawiska fotoablacji (polega to na odparowaniu tkanek pod wpływem energii lasera).

W ten sposób lekarz usuwa kolejne warstwy rogówki o niewyobrażalnie małej grubości. Kiedy nabłonek rogówki zostanie już usunięty, lekarz może przystąpić do modelowania wiązką lasera jej powierzchniowych warstw.

Po zabiegu rogówka potrzebuje kilku dni na odbudowę nabłonka. Dlatego mniej więcej przez pięć dni musimy nosić opatrunkowe soczewki kontaktowe. Poprawa ostrości wzroku następuje stopniowo, w miarę gojenia się oka; czasem trzeba poczekać na to nawet kilka dni.

Może się okazać, że w naszym przypadku wskazana jest metoda LASIK (Laser In-situ Keratomileusis)

Przy tym wyborze lekarz – zamiast odparowywać wierzchnie warstwy rogówki – bardzo delikatnie odcina jej cieniuteńki płatek, odchyla go i laserem nadaje rogówce pożądany kształt.

Następnie odcięty płatek umieszcza z powrotem tam, skąd go odchylił. W trakcie gojenia odcięta tkanka ponownie połączy się z okiem. Za pomocą tej metody możemy korygować wszystkie podstawowe wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Po operacji wracamy do zwykłego trybu życia po kilku dniach, ale na poprawę ostrości widzenia poczekamy znacznie krócej: lepiej widzimy już po kilku godzinach od zabiegu.

Nieco bardziej precyzyjną odmianą LASIKA jest FEMTOLASIK – tutaj dzięki wyjątkowo precyzyjnym cięciu rekonwalescencja jest szybsza

LASEK jest metodą podobną do PRK. Możemy z niej skorzystać, jeżeli mamy astygmatyzm, nadwzroczność czy krótkowzroczność. W ramach przygotowania do zabiegu, oprócz badania, zostaniemy poproszeni o to, by co najmniej trzy tygodnie przed operacją nie nosić twardych gazoprzepuszczalnych soczewek.

Mogą one bowiem wpływać na kształt rogówki, a to może zmylić lekarza.

Jeśli nosimy miękkie soczewki, wystarczy nie używać ich przez trzy dni. Tuż przed zabiegiem lekarz znieczuli oko i na górną powierzchnię tkanek pozwoli przez 30 sekund działać alkoholowi – ułatwi to odwarstwienie nabłonka rogówki, czyli jej zewnętrznej warstwy, dzięki temu nie trzeba będzie jej odcinać.

Następnie za pomocą lasera excimerowego nadaje się rogówce odpowiedni kształt, a nabłonek rogówki wraca na swoje miejsce. Przed zabiegiem dostaniemy leki uspokajające, co pomoże nam łatwiej znieść całą operację.

Najnowocześniejszą metodą jest LENTIVU

To inaczej mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku. Od poprzednich metod różni ją to, że nie trzeba preparować płatka rogówki ani usuwać jej nabłonka.

Korekcję wady wzroku osiąga się dzięki usunięciu z rogówki mikroskopijnego, soczewkowatego fragmentu, co zmienia jej kształt. Wystarczy do tego maleńkie nacięcie.

Wielką zaletą tej metody jest fakt, że już następnego dnia po zabiegu możemy wrócić do pracy, zrobić makijaż oczu (w poprzednich metodach trzeba było na jakiś czas zrezygnować z malowania oczu).

Ograniczenie metody LENTIVU: zabiegowi mogą się poddać osoby z krótkowzrocznością do minus 10,0 D i astygmatyzmem do 5,0 D. Większe wady wykluczają tę metodę. W Polsce jest to ona wciąż bardzo nowatorska, choć na świecie wykonano setki tysięcy takich zabiegów.

Dr Dominik Uram, specjalista chorób oczu: Czasem w trakcie jednego zabiegu można skorygować więcej niż jedną wadę. Tak jest np. w przypadku, gdy operowane oko cierpi jednocześnie na krótkowzroczność bądź dalekowzroczność i jednocześnie na astygmatyzm.

Zabieg na miarę

Specjaliści muszą zaprogramować laser dla każdego oka. To, jak głęboko pozwolą mu sięgnąć, zależy m.in. od operowanej wady, grubości rogówki, kształtu gałki ocznej.

Jeśli np. w przeźroczystej części oka (czyli rogówce) widać zmętnienie, specjalista zaproponuje nam metodę PTK (fotokeratektomię terapeutyczną).

Ta sama metoda ma zastosowanie, gdy rogówka ma nieregularny kształt (np. z powodu blizn na powierzchni). PTK pozwoli idealnie wymodelować rogówkę. Do tego zabiegu wykorzystuje się m.in. laser excimerowy.

Laserowa korekcja jest możliwa w przypadku:

Krótkowzroczności. Wada ta polega na tym, że wpadający do oka promień światła załamuje się przed siatkówką – to sprawia, że daleko położone przedmioty widzimy niewyraźnie. Aby wyrównać wadę, konieczne jest wymodelowanie rogówki.

Dalekowzroczności. Nieprawidłowość ta polega na tym, że wpadające do oka promienie światła zbierają się aż za siatkówką – a wtedy widzimy niewyraźnie z bliska. Tutaj również konieczne jest wymodelowanie rogówki.

Astygmatyzmu. W tej wadzie (zwanej też niezbornością) wpadająca do oka wiązka promieni skupia się w dwóch punktach, co powoduje powstawanie nieostrego obrazu. Przyczyną jest nieregularny kształt rogówki – w astygmatyzmie nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina wycinek piłki do rugby.

Kwalifikacja do zabiegu. By się mu poddać, trzeba spełnić kilka warunków:

1. Wada musi być stabilna. Nie może się pogłębiać – dlatego nie operuje się osób poniżej 20. r. życia (u nich wada może się jeszcze rozwijać).

2. Zdrowe oko. Zabiegu nie wykonuje się na oczach z zaćmą, jaskrą, zmianami w siatkówce, stanami zapalnymi, w zespole suchego oka, przy trwałym pourazowym uszkodzeniu rogówki i choroby zwanej stożkiem rogówki.

3. Zdrowe ciało. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby neurologiczne, reumatyczne, autoimmunologiczne, nowotworowe, skaza krwotoczna, cukrzyca, niektóre choroby tarczycy lub nadnerczy, korzystanie z rozrusznika serca.

4. Czasem trzeba odczekać. Czasowe przeciwwskazania to: infekcje wirusowe, ciąża i laktacja, nasilenie objawów alergii, niektóre leki i uzależnienia (np. od leków, alkoholu).


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej