Laser pomaga u ginekologa

Leczy stany zapalne szyjki macicy, reguluje nietrzymanie moczu i poprawia stan narządów rodnych

Lasery emitują promienie z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Dzięki nim można uzyskać wąską wiązkę promieniowania, które precyzyjnie dociera do wyznaczonego miejsca.

A odpowiednio dobrane głowice lasera umożliwiają wykonanie różnych zabiegów ginekologicznych. Poprawiają one ukrwienie tkanek, zmniejszają stan zapalny szyjki macicy, sromu. Likwidują obrzęk i przyspieszają gojenie. Leczą nietrzymanie moczu, redukują blizny.

Reklama

Za zabiegi laserowe zwykle trzeba zapłacić samemu i tylko niewiele z nich może być refundowanych w nielicznych ośrodkach przez NFZ. Należy do nich np. usunięcie zmian skórnych w obrębie narządów płciowych czy wybrane przypadki nadżerki.

Nadżerki i brodawki

Do usuwania nadżerek i zmienionych fragmentów szyjki macicy używa się laserów o wielkiej mocy. Stosuje się je również do leczenia zmian skórnych w okolicy narządów rodnych, np. brodawek, czyli kłykcin kończystych powstałych po zakażeniu wirusem brodawczaka HPV.

W porównaniu z innymi metodami, taki zabieg trwa krótko, ponieważ tzw. strzał lasera jest precyzyjny i usuwa tylko te zmiany, które muszą być zlikwidowane, nie uszkadzając otaczających je zdrowych tkanek. Przed zabiegiem nie stosuje się znieczulenia, gdyż jest on bezbolesny. Usunięcie kłykcin kończystych lub nadżerki kosztuje ok. 500 zł, a leczenie przyspieszające regenerację tkanek ok. 800 zł (8 zabiegów po 100 zł).

Nietrzymanie moczu

Przy nietrzymaniu moczu małego i średniego stopnia wykorzystuje się lasery wówczas, gdy pacjentka nie ma stanu zapal nego. Dlatego też przedtem trzeba wykonać analizę moczu, badanie cytologiczne, posiew, na obecność chlamydii, USG. Zabieg uwalnia od nietrzymania moczu na 4 lata. Być może jest skuteczniejszy dłużej, ale na razie są badania z tego okresu. Jednorazowa sesja laserowego leczenia nietrzymania moczu trwa 20-30 minut.

Podczas zabiegu lekarz kilkaset razy naświetla tkanki laserem. Pacjentka odczuwa tylko ciepło, najbardziej nieprzyjemne w chwili wycofywania głowicy. Jeśli tkanki nie zregenerują się dobrze, zabieg można powtórzyć bez szkody dla organizmu. Leczenie nietrzymania moczu kosztuje 3-3,5 tys. zł.

Deformacje pochwy

W przypadku zaburzeń tzw. statyki pochwy, czyli znacznego jej poszerzenia, np. po urodzeniu dużego dziecka lub po wielu porodach, przydatne są także lasery. Zabiegi te wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy podczas porodu doszło do pęknięcia włókien kolagenowych i pomimo upływu czasu i niekiedy specjalistycznego leczenia nie odzyskały one dawnej formy.

Naświetlając laserem ścianki pochwy, podnosi się w niej temperaturę, a to prowadzi do obkurczenia się włókien kolagenowych. Rozpoczyna się proces powstawania nowych włókien ujędrniających tkanki. Efektem tego jest większa elastyczność ścian pochwy. Przez miesiąc po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia, stosować leki przeciwzapalne oraz zawierające estrogeny. Kobiety, które przejdą taki zabieg, nie skarżą się już na suchość pochwy czy bolesne stosunki. Zmniejszenie pochwy kosztuje 3-3,5 tys. zł.

Plastyka sromu

Laser znajduje zastosowanie również przy korekcie warg sromowych. Zdarza się, że rozrastają się one i utrudniają chodzenie, jazdę na rowerze lub są bardzo widoczne po włożeniu kostiumu kąpielowego. Przede wszystkim zaś utrudniają lub wręcz uniemożliwiają współżycie, ponieważ zawijają się do pochwy. Nie jest to zmiana spowodowana chorobą, ale cechą osobniczą.

Naświetlanie warg sromowych odpowiednią dawką promieniowania laserowego i zastosowanie właściwej głowicy, pozwala radykalnie je zmniejszyć, co zdecydowanie podnosi komfort życia kobiety. Używając lasera można również, ze względów estetycznych, odbarwić te wargi. U tych kobiet, które rodziły dzieci, mają one czekoladowy kolor. Aby znów nabrały różowej barwy, można skorzystać z zabiegu laserowego. Zmniejszenie warg sromowych to koszt około 2-2,5 tys. zł, a ich odbarwienie 1-1,5 tys. zł.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonuje się za pomocą głowicy, którą ginekolog wprowa dza do pochwy. Laser ogrzewa śluzówkę i zawarte w jej tkankach włókna kolagenowe. Kurczą się one i tworzą się nowe, pobudzając poch wę do regeneracji.

Powstają mikro urazy, dzięki którym błona śluzowa regeneruje się. Obkurcza się ona, zwęża i uelastycznia. Eliminuje to problem nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej