Łagodzimy skutki ukąszeń

Czy przykre spotkanie z osą czy tylko z komarem, warto wiedzieć, jak sobie pomóc, gdy ugryzienie swędzi i piecze.

Jeśli użądliła Cię pszczoła lub osa...

Reklama

W łagodzeniu opuchlizny sprawdzają się okłady z lodu lub mrożonek (gdy nie masz lodu). Możesz też robić okłady z Altacetu. Jeżeli doszło do użądlenia w gardło, ale osoba użądlona jest przytomna, należy dać jej do ssania kostkę lodu lub podać zimny napój – to zmniejszy obrzęk.

Ranki po meszkach

Swędzące miejsca po ugryzieniu meszek można posmarować łagodzącymi maściami aptecznymi lub zrobić okład z octu (łyżka octu na szklankę wody).

Na ugryzienia komarów

W pół szklanki wody rozpuść łyżeczkę sody i zamocz w tym roztworze gazik, który położysz na ślad po ugryzieniu. Dobrze działają też maści i żele antyhistaminowe z apteki, które zmniejszają świąd.

Kleszcze

Wbrew ludowej mądrości kleszczy nie smarujemy masłem, ani nie traktujemy innymi domowymi środkami, bo to tylko zwiększa ilość patogenów, które wprowadzą do naszego krwiobiegu (po prostu wymiotują). A patogenami tymi są wirus kleszczowego zapalenia mózgu oraz krętek borelii.

Najlepiej, jeśli usuniemy kleszcza pęsetą lub specjalnym urządzeniem (dostępne w aptece). Następnie zdezynfekujmy miejsce ugryzienia i obserwujmy je pod kątem pojawienia się rumienia (objaw boreliozy), a także obserwujmy siebie, czy nie występują u nas objawy wskazujące na zapalenie mózgu. Okres wylęgania zapalenia mózgu to 7-28 dni.

W pierwszych 1-8 dniach występują objawy grypopodobne. Po tej fazie następuje okres bezobjawowy trwający nawet do 20 dni, po którym może wystąpić drugie stadium choroby, związane z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się gorączka do 39ºC, wymioty, silne bóle głowy i mięśni. Może dojść do utraty przytomności czy drgawek. Około 2% przypadków kleszczowego zapalenia mózgu kończy się zgonem. 60% pacjentów doznaje porażeń i niedowładów, zaników mięśniowych i zaburzeń równowagi – dlatego warto się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zaszczepić.

Boreliozę bardzo trudno rozpoznać, tym bardziej że nawet dostępne testy nie są w stanie jej w 100 procentach wykluczyć, i nie zawsze ukąszeniu towarzyszy rumień (więcej w ramce obok).

Pierwsza pomoc przy użądleniu

• W przypadku użądlenia przez pszczołę należy niezwłocznie usunąć żądło.

• Zwyczajne (niealergiczne) reakcje miejscowe po użądleniu owadów zwykle nie wymagają leczenia.

• W leczeniu dużych reakcji miejscowych można stosować zimne okłady (zmniejszają ból i obrzęk), doustne leki przeciwhistaminowe (zmniejszają ból i świąd) oraz miejscowo maść sterydową o działaniu przeciwzapalnym. W wyjątkowych przypadkach, przy bardzo rozległym lub długo utrzymującym się obrzęku, także doustnie sterydowy lek przeciwzapalny.

• Duża reakcja miejscowa z obrzękiem w obrębie jamy ustnej i gardła wymaga obserwacji w szpitalu ze względu na ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności oddechowej.

• W przypadku uogólnionej reakcji alergicznej konieczna jest PILNA interwencja lekarska, a leczenie, w tym szpitalne, zależy od rodzaju i nasilenia objawów.

• Każdy pacjent po reakcji uogólnionej wskutek użądlenia powinien być zaopatrzony w adrenalinę do samodzielnego podania oraz przeszkolony w zakresie techniki jej podania. Receptę powinien wydać lekarz udzielający pierwszej pomocy.

Taki pacjent wymaga również skierowania do specjalistycznego ośrodka alergologicznego prowadzącego diagnostykę alergii na jad owadów. Alergolog podejmie decyzję o odczulaniu.

Choroby odkleszczowe

Kleszcze mogą przenosić boreliozę, wywołaną przez bakterię, oraz wirusowe zapalenie mózgu. Borelioza jest dość częstą chorobą (13 624 przypadki w ub.r. ), kleszczowe zapalenie mózgu jest rzadsze (150 przypadków). Wczesne objawy kleszczowego zapalenia mózgu są podobne do grypy: bóle mięśni, głowy, podwyższona temperatura. Stopniowo pojawiają się objawy uszkodzenia mózgu – zaburzenia świadomości, utrata przytomności. Konieczne jest leczenie szpitalne.

Leczenie boreliozy

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć, bo ryzyko przeniesienia chorób rośnie z czasem, od którego kleszcz jest wgryziony w ciało. Po usunięciu, miejsce ukłucia należy przemyć wodą z mydłem i odkazić. Jeśli pojawia się rumień, który z każdym dniem jest coraz większy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Rumień jest pierwszym objawem boreliozy – jeśli na tym etapie choroby rozpoczniemy leczenie antybiotykami, problem zostanie zażegnany. W sytuacjach masywnego pokąsania antybiotyki podajemy, nie czekając na rumień. W przypadkach wątpliwych po 6-8 tygodniach od ukąszenia warto oznaczyć poziom przeciwciał przeciw boreliozie – trzeba czasu, nim organizm je wyprodukuje, więc nie można wykonać badań zbyt wcześnie. Nierozpoznana borelioza przechodzi w stan uśpienia i może ujawnić się po kilku miesiącach w postaci zapalenia stawów, rwy kulszowej, porażenia nerwów twarzy czy zaburzeń rytmu serca. Później dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również