Kuracje na zajady i afty

Choć wydają się niepozorne, potrafią mocno dokuczyć. Lepiej ich nie bagatelizować, bo będą powracać. Na szczęście można w prosty sposób im zaradzić, wykorzystując babcine kuracje.

Reklama

Zarówno afty, jak i zajady zwykle pojawiają się, gdy spadła nam odporność organizmu, zażywałyśmy antybiotyki, albo gdy w diecie brakuje witamin, zwłaszcza tych z grupy B.

Jeśli stan zapalny jest poważny, należy skonsultować się z internistą (w przypadku zajadów) lub stomatologiem (gdy dokuczają nam afty). Z bólem i świądem przy małych zmianach można poradzić sobie bez lekarstw.

Sposoby na nadżerki w kącikach ust

Miód. Przygotuj domową maść. W kieliszku utrzyj łyżeczkę miodu z 10 kroplami tranu. Nałóż na gazik i na 15 minut przyłóż do ust.

Drożdże. Zawierają dużo witamin z grupy B, które wpływają kojąco na zajady. Łyżkę drożdży rozpuść w szklance gorącego mleka. Ostudź. Pij codziennie przez 7 dni.

Nagietek. Łyżkę stołową suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku, zaparzaj przez 15 minut. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki. lAloes. Roślina ta działa odkażająco. Świeżym sokiem z rozgniecionego liścia przecieraj pęknięcia albo przygotuj napar. Przepis: cztery liście zmiksuj, zalej szklanką wrzątku. Po zaparzeniu przelej do słoika. Często przecieraj pęknięcia ust.

Czosnek. Odkaża, niszczy grzyby i bakterie, które spowodowały zajady. Aby kuracja była skuteczna, należy stosować go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Papką z rozgniecionego czosnku smaruj zajady aż do zagojenia. Dodawaj też czosnek do przygotowywanych potraw i popijaj zawierający go napój z ciepłego mleka i miodu.

Zioła i leki na bolesne owrzodzenia

Szałwia. Skutecznym lekiem są już same listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje czynne. Powstanie papka, którą smaruje się bolące miejsca.

Szałwię można też wykorzystać w formie tradycyjnej płukanki.

Czarna herbata. Zawiera substancje – tzw. taniny, które wysuszają i zmniejszają ból. Torebkę zanurzamy we wrzątku. Przestudzoną przykładamy do afty na około 3 minuty.

Sól. Od wieków używana jest w leczeniu owrzodzeń oraz chorób gardła. Należy wymieszać pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Taką mieszankę trzymajmy w ustach przez chwilę, zanim ją wyplujemy. Stosujmy kilka razy dziennie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej