Krzywa przegroda nosowa. Kiedy ją trzeba zoperować?

Krzywa przegroda nosa może być przyczyną częstych stanów zapalnych.

Pani Renacie dokuczały katary, stany zapalne zatok i częste bóle głowy i gardła. Laryngolog zrobił badania nosa, gardła, uszu i stwierdził, że u podłoża tych kłopotów leży krzywa przegroda nosowa.

Przyczyną mogą być wady wrodzone, zniekształcenia podczas porodu lub późniejsze urazy.

Reklama

Decyzję o zabiegu podejmuje się po szczegółowych badaniach, np. za pomocą endoskopu. Lekarz wkłada wtedy do nosa cienką sondę z minikamerą. Na ekranie widzi jego wnętrze. Niekiedy kieruje się na tomografię komputerową głowy, co pozwala obejrzeć zatoki i przegrodę nosową.

Bada się także drożność nosa i układu oddechowego. Do obu dziurek wkłada się rurki połączone z aparatem. Pacjent oddycha, a aparat rejestruje szybkość i pojemność wdychanego i wydychanego powietrza. Wyniki badań są podstawą decyzji o operacji przegrody nosowej. Wcześniej pacjent musi zrobić badania EKG i RTG. Zabiegi refundowane przez NFZ wykonuje się zwykle jedną z dwóch metod.

Jedna to podśluzówkowa resekcja przegrody nosa, druga − septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosa. Różnią się od siebie ilością usuwanej chrząstki i kości przegrody i sposobem utworzenia nowej części przegrody. Zabieg odbywa się pod narkozą.

Chirurg łamie skrzywioną kość nosową i ustawia ją prosto. Dociera do niej od wewnątrz, od strony dziurek w nosie, więc nie ma blizn ani śladów, a szwy się rozpuszczają. Potem zakłada się opatrunek, gips usztywniający nos i sączki tamujące krew. Zleca się też antybiotyki i środki przeciwbólowe.

Początkowo w okolicach nosa i oczu tworzą się siniaki i krwiaki. Po zabiegu przez kilka godzin nie można jeść i pić. Trzeba oddychać ustami, co wysusza śluzówkę jamy ustnej. Aby temu zapobiec, stosuje się tłuste maści i krople. Po usunięciu opatrunku nie wolno gwałtownie wydmuchiwać powietrza nosem i go czyścić. Trzeba unikać dużego wysiłku i urazów.

Możliwa jest też mniej inwazyjna operacja endoskopowa

Pacjenci są wtedy w stanie szybciej powrócić do codziennych obowiązków. Czasami przyjmuje się wówczas antybiotyki w ramach osłony. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa.

Krzywa przegroda nosowa powoduje wiele problemów zdrowotnych, ale nie wszyscy mogą poddać się operacji. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań. Są to m.in. stany zapalne błony śluzowej jamy nosowej, zatok obocznych nosa, uczulenie na środki znieczulające. A także ciężkie choroby ogólnoustrojowe lub zły stan ogólny pacjenta (np. w podeszłym wieku).

Taki zabieg ma wiele pozytywnych aspektów. Znacząco podnosi się komfort życia i likwiduje chrapanie. Zapachy stają się lepiej wyczuwalne. Ustają przewlekłe katary, zmniejsza się ilość infekcji dróg oddechowych. Pozbywamy się również uczucia suchości w ustach. Wreszcie możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością nosa, co ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Operacja niesie jednak pewne zagrożenia. W nielicznych przypadkach mogą pojawić się bowiem powikłania: zrosty, perforacje (przebicie tkanek), przewlekłe krwawienia i infekcje bakteryjne. Dlatego też operację wykonuje się jedynie w koniecznych, uzasadnionych przypadkach.

Zatkany nos powoduje dyskomfort

Krzywa przegroda powoduje niekiedy częste krwawienia z nosa, zaburzenia głosu oraz trudności z oddychaniem. Skutkiem jest niedotlenienie całego organizmu.

Może też być przyczyną chrapania i groźnych dla życia bezdechów podczas snu, które są powodem obciążenia układu krążenia, szczególnie serca.

Grzegorz Borstern – specjalista chorób wewnętrznych

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej