Krwawienia po menopauzie: Co mogą oznaczać

Każde, nawet niewielkie plamienie z dróg rodnych, pojawiające się po roku od ostatniej miesiączki, wymaga konsultacji u ginekologa.

Pani Irena (64) od 12 lat jest po menopauzie. Niedawno zgłosiła się do mnie z niepokojącym krwawieniem z dróg rodnych, trwającym około trzy dni.

Reklama

Kolejne podobne krwawienie pojawiło się znów po około miesiącu. Pacjentka była przekonana, że powróciła miesiączka. Wyjaśniłam, że to niemożliwe, a przyczyny krwawień mogą być różne i trzeba je koniecznie zdiagnozować.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Następuje przeważnie między 48. a 55. rokiem życia. Jeśli przez 12 miesięcy nie pojawiły się już żadne krwawienia, oznacza to, że kobieta weszła w okres pomenopauzalny.

To czas, kiedy jajniki ostatecznie przestają wytwarzać żeńskie hormony – estrogeny – i nie można już zajść w ciążę. W okresie pomenopauzalnym krwawienia miesięczne nie występują.

Każde inne krwawienie z dróg rodnych czy plamienie, pojawiające się po roku od ostatniej miesiączki, wymaga wizyty u ginekologa.

Nawet wtedy, jeśli pojawiło się tylko raz, było krótkie, niezbyt obfite i już nie powróciło.

Ginekolodzy zalecają, aby udać się na wizytę

Ginekolodzy zalecają, aby udać się na wizytę nawet w trakcie samego krwawienia, nie czekać, aż ono ustąpi. Może to ułatwić lekarzowi znalezienie miejsca krwawienia i określenie jego przyczyny. Najważniejsze jest badanie ginekologiczne (palpacyjne i we wzierniku) oraz wykonanie przezpochwowego USG narządu rodnego. Najprawdopodobniej lekarz zleci też cytologię i morfologię. USG przezpochwowe pozwoli ocenić grubość i stan błony śluzowej wyściełającej macicę, czyli endometrium.

Błona śluzowa macicy jest bardzo czuła

Czasem już to badanie może wyjaśnić przyczynę krwawień. Najczęstszą jest zanik endometrium. Błona śluzowa macicy jest bardzo czuła na zmiany hormonalne w czasie całego życia kobiety. Po menopauzie na skutek spadku poziomu estrogenów staje się bardzo cienka. To naturalna sytuacja, która nie powinna niepokoić. Po prostu naczynka krwionośne znajdujące się pod błoną śluzową macicy stają się kruche, łamliwe i łatwo pękają.

Stąd pojawia się krwawienie, czasem może być nawet obfite. Inną, niegroźną przyczyną lekkich krwawień może być zanikowe zapalenie pochwy. Towarzyszy mu uczucie suchości w pochwie, pieczenie, swędzenie okolic intymnych, co może skutkować niewielkimi krwawieniami, dającymi o sobie znać zwłaszcza po zbliżeniach intymnych.

Uszkodzenia pochwy

Jeszcze innym powodem krwawień bywają uszkodzenia pochwy spowodowane wypadaniem narządu rodnego – gdy wysuwa się pochwa i szyjka macicy. Przyczyną krwawień może być polip szyjki macicy. To zwykle łagodna zmiana, która rzadko ulega zezłośliwieniu, ale trzeba ją zbadać.

Szukając przyczyny krwawień, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak łyżeczkowanie lub histeroskopię diagnostyczną. Oba są refundowane przez NFZ, pod warunkiem, że mamy na nie skierowanie. Dzięki łyżeczkowaniu lekarz może dokładniej zbadać endometrium, zaś histeroskopia pozwoli precyzyjnie obejrzeć wewnętrzne ścianki macicy, znaleźć nawet bardzo małe zmiany chorobowe.

Podczas obu badań lekarz pobiera wycinki do oceny pod mikroskopem, czyli do badania histopatologicznego. Jest to konieczne, gdyż powód krwawień może być poważniejszy, np. sygnał złośliwego nowotworu: raka endometrium lub raka szyjki macicy.

Najczęstszy nowotwór u pań po menopauzie

Ten pierwszy to najczęstszy nowotwór u pań po menopauzie. Bezbolesne krwawienia są jego wczesnym objawem. Częściej zapadają na niego kobiety otyłe, chorujące na nadciśnienie i cukrzycę. Natomiast w przypadku raka szyjki macicy niekiedy krwawienia bywają jedynym objawem świadczącym o nowotworze przy prawidłowym wyniku cytologii. W tym przypadku, im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym są większe szanse na pełne wyleczenie. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od przyczyny krwawienia.

Przy zaniku endometrium nie ma potrzeby terapii. Po stwierdzeniu zanikowego zapalenia pochwy ginekolog może zlecić podawanie estrogenów w postaci globulek czy kremów.

Gdy powodem krwawień jest rak szyjki macicy, we wczesnym stadium usuwa się ognisko raka, a w zaawansowanym konieczne bywa wycięcie macicy, przydatków i okolicznych węzłów chłonnych. Przy raku endometrium usuwa się macicę oraz przydatki i pobiera się do badania węzły chłonne.

Warto wiedzieć

Nietypowe krwawienia mogą zdarzyć się w czasie niewłaściwej higieny i przy hormonalnej terapii zastępczej. Nie lekceważmy ich przy nadwadze!

Higiena. Niewielkie krwawienia lub plamienie może pojawiać się tuż po oddawaniu moczu. Może to świadczyć o uszkodzeniach mechanicznych cewki moczowej, do których dochodzi podczas wizyty w toalecie. W tej sytuacji, by uniknąć krwawień, wystarczy stosować do higieny delikatne, miękkie papiery toaletowe.

Otyłość. Krwawienia z dróg rodnych są szczególnie niebezpieczne u otyłych kobiet po menopauzie i zawsze wymagają pilnej konsultacji ginekologa. Dowiedziono, że otyłość w wieku 50-60 lat jest najistotniejszym czynnikiem rozwoju raka endometrium. Gdy jajniki nie produkują już estrogenów, głównym ich wytwórcą staje się tkanka tłuszczowa.

Udowodniono, że im więcej tłuszczu w organizmie kobiety, tym więcej estrogenów przechodzi do krwiobiegu, a to znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia hormonozależnego raka macicy.

HTZ. W pierwszych latach po zaprzestaniu miesiączkowania niektóre kobiety przyjmują hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Leki hormonalne mogą powodować różne dolegliwości m.in. nieregularne krwawienia.

W większości przypadków jest to objaw przejściowy. Niekiedy jednak potrzebna jest zmiana leczenia lub nawet rezygnacja z terapii. Często skutki uboczne HTZ zależą od dawki i postaci przyjmowanych hormonów.

Ważne: Przyczyny krwawień po menopauzie mogą być różne. Najczęściej nie są groźne, ale nie należy ich lekceważyć, bo mogą być sygnałem złośliwego nowotworu.

Fazy przekwitania

Zaprzestanie produkcji estrogenów przez jajniki trwa zwykle kilka lat. To dlatego potocznie menopauzą określa się kilkuletni okres poprzedzający ostatnią miesiączkę i czas kilku lat po jej ustaniu. Przekwitanie ma kilka faz.

Premenopauza. To okres kilku lat przed ostatnią miesiączką. Dają znać o sobie objawy przekwitania, jak np. uderzenia gorąca, suchość pochwy, wahania nastroju, zlewne nocne poty. Podczas premenopauzy miesiączki bywają nieregularne, np. co 15-45 dni, mogą być dość obfite i trwają dłużej niż dotychczas. Menopauza. To ostatnia prawidłowa miesiączka w życiu kobiety. Po niej u niektórych pań jeszcze przez kilka miesięcy mogą pojawić się nieregularne plamienia czy niewielkie krwawienia.

Postmenopauza. Mówi się o niej, gdy od 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie czy plamienie. Każde plamienie czy krwawienie, które pojawia się w kolejnych latach, uważa się za nieprawidłowe.

Jak przygotować się do badań?

USG Przezpochwowe. Do tego badania nie trzeba się przygotowywać. Można je wykonać w dowolnym momencie. Jednak zalecane jest, by zgłosić się na nie z opróżnionym pęcherzem. l Łyżeczkowanie macicy. Wykonywane jest w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Trwa kilka minut. Trzeba zgłosić się na nie na czczo tj. co najmniej 6 godzin przed nie jeść i nie pić. Zwykle potrzebne są wcześniej badania podstawowe: morfologia, grupa krwi, EKG, elektrolity, poziom cukru.

Na 2 tygodnie przed badaniem nie należy przyjmować aspiryny i innych leków z kwasem acetylosalicylowym, a także witaminy E. Środki te rozrzedzają krew, wydłużając czas ewentualnych krwawień w trakcie łyżeczkowania i po nim.

Histeroskopia. Wykonuje się ją w szpitalu. Odbywa się po podaniu znieczulenia ogólnego, trwa ok. 30 min. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz, być na czczo. Po tym badaniu jeszcze tego samego dnia wracamy do domu, ale powinniśmy dużo wypoczywać – unikać wysiłku, a zwłaszcza dźwigania.

Najczęstsze przyczyny

Najczęstsze przyczyny krwawień po menopauzie to m.in. zanik endometrium (1) i zanikowe zapalenie pochwy. Oba te schorzenia wywołane są zaprzestaniem produkowania estrogenów przez jajniki (2). Inne powody to uszkodzenia pochwy np. wypadanie narządu rodnego i polipy szyjki macicy (3).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej