Kręgosłup bez bólu? To możliwe

Odcinek piersiowy. Lecznicze masaże

Reklama

Dolegliwości związane z piersiowym odcinkiem kręgosłupa są znacznie rzadsze niż szyjnego czy lędźwiowego. Możesz je odczuwać, jeśli spędzasz wiele czasu pochylona do przodu np. z laptopem na kolanach. Plecy bolą najczęściej między łopatkami. Czasem jest to odczuwane w klatce piersiowej, w okolicy mostka.

Jeśli zdarza ci się taki ból, a nie jest on jeszcze spowodowany zmianami chorobowymi, lecz tylko niewygodną pozycją, pomoże go szybko złagodzić odpoczynek na drążku zamontowanym np. we framudze drzwi lub na drabinkach gimnastycznych.

Wystarczy „powisieć” na rękach przez kilka minut. Ulgę przyniesie także domowy masaż. Osoba, którą o niego poprosisz powinna masować ci plecy od dołu do góry – jednak tylko mięśnie przykręgosłupowe, omijając sam kręgosłup.

Rolfing, czyli masaż leczniczy

Przy bólach pleców pomaga fachowy masaż. Jedną z technik jest rolfing. To intensywny masaż, który polega na silnych, zdecydowanych ruchach terapeuty, który używa do tego kości palców, pięści, a nawet łokci.

Taki ucisk sięga głębszych warstw mięśni. Ma za zadanie trafić nie tylko w nie, ale także w otaczającą je tkankę. Pomaga przywrócić jej naturalną elastyczność. Dzięki masażowi następuje m.in. rozluźnienie obkurczonych tkanek, a przez to usuwanie przewlekłego napięcia w mięśniach i bólu.

Nie jest odpowiedni dla każdego. Masaż jest bolesny nie tylko w trakcie trwania, ale jeszcze następnego dnia również powoduje pewien dyskomfort. Jeśli więc nie czujesz się gotowa na taką terapię, zdecyduj się raczej na klasyczne formy masażu leczniczego.

Skuteczna terapia manualna

Dr n. med. Tomasz Chomiuk, fizykoterapeuta, uważa, że terapia manualna jest skuteczną formą rehabilitacji kręgosłupa piersiowego, zwłaszcza u osób, które mało się ruszają. Przywraca prawidłowe napięcie mięśni i ustawienie przemieszczonych struktur otaczających kręgosłup.

Fizykoterapeuta przez dotyk rąk, specjalne chwyty – ucisk, rozciąganie, różne techniki masażu, dociera do bolących miejsc. Odblokowuje także przeciążone partie mięśni, co powoduje zmniejszenie bólu.

Skuteczne ćwiczenia. Częścią terapii manualnej są też lecznicze ćwiczenia. Najpierw wykonuje się je pod okiem terapeuty, ale niektóre z nich można również robić według jego instrukcji samodzielnie w domu.

Rozluźnij mięśnie pleców, gdy długo siedzisz przy biurku

Krążenia ramion. Usiądź wyprostowana na krześle. Unieś ramiona, dotykając dłońmi barków. Wykonuj krążenia w przód i w tył. Po 10 w każdą stronę.

Wymachy ramion. Siedząc na krześle z prostymi plecami, unieś w górę jedną rękę. Dłoń drugiej oprzyj z tyłu głowy. Energicznie zmieniaj na przemian pozycje rąk.

Rozciąganie barków. Usiądź na krześle i wyprostuj plecy. Wyciągnij jedno ramię przed siebie. Drugą rękę przełóż pod ramieniem. Blokuj nią odwodzenie wyprostowanej ręki.

Nie próbujmy sami „przełamać” bólu

Wprawdzie ruch i aktywność fizyczna są konieczne dla zdrowia każdego odcinka kręgosłupa, to jednak trzeba je ograniczyć, gdy ból już się pojawi. Nie starajmy się go bagatelizować i „na siłę” wykonywać czynności, którym towarzyszy.

Jeśli jest niewielki, możemy uśmierzyć go lekami przeciwbólowymi, stosowanymi zewnętrznie – w postaci maści czy żelów. Sami też wybierzmy pozycję do snu, w której ból jest najmniej dokuczliwy. Dla wielu osób jest to pozycja tzw. embrionalna (ułożenie się na boku z lekko ugiętymi nogami).

Jeśli dolegliwości nie mijają, potrzebna jest wizyta u ortopedy.

Konieczna jest diagnostyka

Lekarz zbada chore miejsce i skieruje nas na badanie RTG. Jeśli na zdjęciu będą widoczne zmiany chorobowe, może okazać się, że trzeba będzie zrobić jeszcze bardziej precyzyjne badanie w postaci rezonansu lub tomografii komputerowej.

Dopiero na tej podstawie lekarz zadecyduje o dalszej terapii. Bez dokładnego rozpoznania i wyników badań nie należy korzystać z masaży ani tym bardziej z terapii manualnej, manipulującej kręgosłupem.

Dr n. med. Tomasz Kozicki ortopeda, traumatolog

Terapie odciążające odcinek lędźwiowy

Najbardziej szkodzisz tej części kręgosłupa, gdy dźwigasz ciężkie torby z zakupami lub długo siedzisz w jednej pozycji. Przyczyną bólu jest też nadwaga. Szczególnie gdy nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się wokół talii i na brzuchu. Każdy nowy kilogram w tym miejscu obciąża odcinek lędźwiowy, tak jakby przybyło ci 7 kilogramów.

Gdy kręgosłup jest przeciążony, ból pojawia się w okolicach krzyża, poniżej talii lub w pasie. Może promieniować wzdłuż pośladków i uda. Nasila się zazwyczaj przy pochylaniu, skręcaniu tułowia i przy nagłym ruchu.

Gdy dojdzie do tzw. zniesienia lordozy lędźwiowej, czyli zaniku naturalnej krzywizny kręgosłupa w dolnym odcinku, staje się on podatny na przeciążenia i urazy. A dolegliwości mogą pojawić się przy każdym ruchu.

By uniknąć bólu w domu i w pracy

Aby kręgosłupowi lędźwiowemu nie zaszkodzić i nie narażać się na ból, warto przestrzegać kilku zasad.

Wygodny materac w nocy. Najlepszy to taki, który zapewni ci właściwe podparcie kręgosłupa bez względu na pozycję, w jakiej śpisz. Nie powinien być zbyt miękki ani za twardy.

Jeżeli leżąc w pozycji na wznak, możesz bez trudu wsunąć dłoń pod plecy na odcinku lędźwiowym, to oznacza, że jest on zbyt twardy. Gdy jest za miękki, wsunięcie dłoni będzie trudne. Prawidłowy jest wtedy, gdy dłoń trafia tylko na lekki opór.

Dobry fotel do pracy. Jeśli wiele godzin spędzasz, siedząc przy biurku, zadbaj o krzesło z wyprofilowanym oparciem. Powinno ono mieć wybrzuszenie w postaci wałka w okolicy lędźwiowej. Jeśli twój fotel tak nie wygląda, dokup sobie podpórkę lędźwiową z paskiem do założenia na jego oparcie, ok. 36 zł.

Bezpieczne pozycje. Niektóre codzienne zajęcia są wyjątkowo niekorzystne dla kręgosłupa lędźwiowego. Nie tylko powodują jego przeciążenie, ale też stwarzają ryzyko urazów.

Jeżeli musisz podnieść coś ciężkiego z podłogi, nie schylaj się na wyprostowanych nogach. Zrób przysiad, zachowując proste plecy i dopiero wtedy sięgnij po tę rzecz. Równie niebezpieczne jest pochylanie się np. podczas odkurzania.

Powinnaś maksymalnie wyciągnąć rurę teleskopową i sprzątać z wyprostowanymi plecami. Jeśli musisz się pochylić – lepiej kucnij. Gdy przesuwasz coś ciężkiego po podłodze, bezpieczniej dla kręgosłupa będzie pchać przedmiot, niż go ciągnąć.

Zalecane formy ruchu

Mięśnie przykręgosłupowe przeciążonego odcinka lędźwiowego są zazwyczaj bardzo napięte. W ich rozluźnieniu pomagają odpowiednio dobrane formy ruchu.

Ćwiczenia w basenie Zdaniem ortopedów i fizjoterapeutów dobrą formą rehabilitacji dla kręgosłupa jest pływanie kraulem lub na plecach – najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Odradzają natomiast w takim wypadku pływania „żabką”.

Odcinkowi lędźwiowemu służy też aqua aerobik. Ćwiczenia, które będziesz robiła, nie obciążają go, bo ciało w wodzie pozornie waży mniej.

Skuteczne są też zajęcia typu „joga dla kręgosłupa”, czyli specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń odciążających. Jeśli tylko możesz wybierz się choćby na krótki spacer z kijkami Nordic Walking (wymuszają one pracę górnej połowy ciała).

Natomiast gdy twój kręgosłup jest stale przeciążony, np. masz znaczną nadwagę, unikaj biegania – twarde odbicie od ziemi powoduje mikrowstrząsy, które mogą uszkodzić dyski.

Terapie profesjonalne

Nawet przy niewielkich dolegliwościach kręgosłupa warto wybrać się do ortopedy lub fizjoterapeuty, który zbada cię i dobierze terapię do rodzaju dolegliwości. Sprawdzi stan mięśni stabilizujących kręgosłup lędźwiowy.

Często stosowane zabiegi to: Fala uderzeniowa. To skuteczna terapia likwidująca ból dolnego odcinka kręgosłupa. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu produkującego określony rodzaj fali akustycznej. Jest dość bolesny. Efekty poczujesz po kilkakrotnym powtórzeniu. Kosztuje ok. 50 zł.

Masaż wibroakustyczny. Odbywa się w gabinecie, ale można też zrobić go w domu za pomocą specjalnego aparatu Vitafon. Najłatwiej go kupić przez internet (www.vitafon.pl). Na chory odcinek kręgosłupa kieruje się mikrowibracje dźwiękowe o zmieniającej się częstotliwości. Jeden taki zabieg kosztuje od 10 zł.

Krioterapia. Polega na przykładaniu do bolesnego miejsca aplikatora ze schłodzonym azotem lub dwutlenkiem węgla. Zabieg trwa kilka minut. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi. Zwykle stosuje się serię 10 zabiegów. Są refundowane.

Rozciągnij mięśnie, podczas podróży samochodem

Rozciągnie nóg. Oprzyj na kole piętę i wyprostuj nogę. Oprzyj na udzie obie dłonie. Wyprostuj plecy, pochyl tułów do przodu. Naciskaj dłońmi na udo. Zmień nogę. Powtarzaj po 10 razy.

Prostowanie pleców. Oprzyj pośladki o auto. Jedną nogę wyprostuj, drugą zegnij. Oprzyj na niej obie ręce, prostując plecy. Przenoś ciężar z nogi na nogę.

Rozluźnianie karku. Spleć dłonie z tyłu głowy. Przyciągnij brodę do piersi. „Zroluj” kręgosłup, pochylając się do przodu. Następnie unieś głowę i powtórz ćwiczenie 10 razy.

Relaks w saunie

Przy bólach kręgosłupa dobrze sprawdzi się sauna na podczerwień. Ciepło wydzielane przez promieniowanie podczerwone nie powoduje intensywnego pocenia i nie utrudnia oddychania. Ma za to dobry wpływ na spięte mięśnie kręgosłupa. Rozluźnia je i regeneruje po ciężkim dniu.

Wzmacniaj mięśnie przykręgosłupowe, ćwicząc w domu

Wzmacnianie ramion . Usiądź na piłce, wyprostuj plecy, stopy oprzyj na podłodze. Unoś ręce i prostuj ramiona nad głową, trzymając ciężarki w obu dłoniach. Zrób trzy serie po 8 razy.

Wzmacnianie barków. Wykorzystaj piłkę jako podpórkę dla kręgosłupa. Stopy oprzyj na podłodze. Prostuj ramiona, unoś i opuszczaj hantle nad klatką piersiową. Zrób 10 razy.

Ćwiczenie brzucha. Ułóż plecy na piłce. Dłonie załóż za głowę. Unoś delikatnie tułów do przodu, napinając przy tym mięśnie brzucha. Powtórz 10 razy.

Odcinek szyjny. Zabiegi rozluźniające mięśnie karku

Kręgi szyjne są najbardziej narażone na urazy. Częstą przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego są mikrourazy powstałe w czasie kolizji drogowych. Choć ze stłuczki wychodzimy cało, by uniknąć w przyszłości bólu kręgosłupa szyjnego, warto założyć na 1-2 tyg. ortopedyczny kołnierz.

Gdy przez wiele godzin siedzisz w pracy w jednej pozycji, zgarbiona, z głową pochyloną w stronę monitora, twój kręgosłup szyjny znajduje się niemal cały czas w nieprawidłowej pozycji. Może boleć, bo jest nadmiernie obciążony.

Często przyczyną bólu jest silne napinanie mięśni karku i szyi spowodowane stresem lub zmęczeniem. Powodem dolegliwości mogą być też zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych. Jeśli ból nie jest zbyt silny, ustąpi, gdy zastosujesz proste sposoby na rozluźnienie napiętych mięśni.

Termoterapia i masaże

Gdy dokucza ci kręgosłup szyjny, odczuwasz to w okolicy szyi, karku, ramion. Czasem pojawia się też drętwienie ręki lub ból z tyłu głowy.

Rozgrzewanie. Dolegliwości złagodzi ciepły okład na kark i szyję.

Ogrzewanie poprawia ukrwienie, pomaga rozluźnić spięte mięśnie i złagodzić przykre objawy. Lekarze uważają za pomocne naświetlanie bolącego miejsca np. lampą na podczerwień Solux.

Ulgę przyniesie też ciepła kąpiel (łagodzi ból stawów, w tym kręgosłupa) z dodatkiem borowiny lub relaksująca z naparem z kwiatu lawendy lub 10 kroplami olejku lawendowego.

Masaże. Możesz poprosić drugą osobę o wymasowanie karku, ale lepiej skorzystać z profesjonalnego zabiegu. Skuteczny jest masaż ręczny klasyczny, częściowy, ale także rozluźniający.

W czasie masażu będziesz odczuwać stopniowo ogarniające cię uczucie odprężenia i relaksu. Dzięki temu zmniejszy się napięcie i ból w okolicach poddanych nadmiernemu obciążeniu: czyli szyi, karku, barków.

Odpowiednia poduszka. Jeśli nie chcesz budzić się rano z bólem szyi i karku, zapewnij sobie komfort podczas snu. Zamień wysoką poduszkę na płaską lub na wałek, który podtrzyma kręgi szyjne we właściwym ułożeniu. Idealna będzie poduszka ortopedyczna. Sama dopasowuje się do kształtu kręgosłupa i idealnie podpiera jego naturalne krzywizny. Poduszka ortopedyczna kosztuje od 60 zł.

Ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne

Najprostszym sposobem na odprężenie kręgosłupa szyjnego jest zmiana pozycji. Jeśli musisz długo siedzieć, rób sobie krótkie, ale częste przerwy. Nie musisz nawet wstawać od biurka.

Wyprostuj tylko plecy. Skręć głowę, spoglądając raz przez lewe, raz przez prawe ramię. Pomaga też odchylanie jej raz w lewą, raz w prawą stronę, jakbyś chciała dotknąć uchem do ramienia. Potem na zmianę opuszczaj brodę oraz unoś, jakbyś patrzyła na sufit. Powtarzaj ćwiczenia w seriach po 10 razy, np. co godzinę.

Fizykoterapia. Jeśli odczuwasz ból w okolicach kręgosłupa szyjnego, związany z nadmiernym napięciem mięśni, pomogą ci zabiegi rehabilitacyjne. Zdaniem ortopedy, dr n. med. Dariusza Greli z Kliniki OMED w Warszawie, najbardziej odpowiednie będą zabiegi wykorzystujące prądy lecznicze – diadynamik lub interdyn. Oba mają działanie rozluźniające i przeciwbólowe.

Jednak o tym, który z nich okaże się bardziej skuteczny dla ciebie, musi zdecydować ortopeda po zdiagnozowaniu przyczyny bólu. Ze skierowaniem od specjalisty zabiegi te są refundowane.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej