Kręci mi się w głowie. Co robić?

Stan zapalny błędnika utrudnia utrzymanie właściwej pozycji ciała i orientację w terenie

Gdy do gabinetu weszła pani Ewa, widać było, że ma kłopoty z dojściem do krzesła. Pomógł jej mąż, trzymając za rękę.

– Wydaje mi się, że cały świat wiruje – poskarżyła się. – Mam wrażenie, jakbym płynęła po wzburzonym morzu. – Czy ma pani jeszcze inne dolegliwości, np. migrenę? – dopytywałam się. – Czasami boli mnie głowa. A od wczoraj czuję się gorzej, bo mam też nudności i wymioty – powiedziała. Zmierzyłam jej ciśnienie, zbadałam tętno. – Czy cierpi pani na kłopoty z uszami? Może pogorszył się pani słuch? – drążyłam dalej.

Reklama

– Oj tak, od kilku dni szumi mi w głowie. No i niedawno przeszłam zapalenie ucha po grypie – przyznała się pacjentka. – Choroby uszu pogarszają funkcjonowanie błędnika, który jest w uchu środkowym, co może być przyczyną zawrotów głowy – stwierdziłam. – Dlaczego tak się dzieje? – W błędniku znajduje się zmysł równowagi i orientacji przestrzennej.

Współpracuje on z móżdżkiem, który stanowi centralę koordynacji ruchu. To dlatego stan zapalny błędnika zaburza równowagę. – I co teraz mam robić? – Wypiszę pani skierowanie do laryngologa, który zleci badania: audiometryczne, tomografię, usg, badanie oczopląsu.

To pilna sprawa, więc umieszczę na skierowaniu „cito”. Specjalista przepisze pani leki. – A jak one nie pomogą? – Poprosimy o konsultację neurologa – wyjaśniłam. Gdy po kilku dniach pani Halina znów zapukała do gabinetu, czuła się gorzej niż poprzednio.

– Wizyta u laryngologa jest dopiero za miesiąc, a zawroty głowy i nudności mam coraz większe. Nasila się też ból ucha i głowy. Jakby coś ją rozsadzało od środka – wyznała.

– Proszę zgłosić się do szpitala – zdecydowałam. – To zapewne zapalenie błędnika, które niekiedy ma poważne powikłania. Bakterie, które się tu przedostały, np. podczas infekcji ucha, mogą bowiem zniszczyć ucho wewnętrzne i spowodować stan zapalny jamy czaszki i zapalenie opon mózgowych.

Zdarza się również zapalenie błędnika spowodowane wtargnięciem wirusów świnki, różyczki, odry, niedoleczonej grypy, półpaśćca albo ospy wietrznej. – Jak się je leczy?

– W warunkach szpitalnych. Podaje się dożylnie antybiotyki i robi się drenaż ucha, aby usunąć ropną wydzielinę. Na szczęście u pani Ewy interwencja chirurga nie była konieczna. Antybiotyki zlikwidowały stan zapalny, który nie uszkodził słuchu. Po tygodniu wyszła ze szpitala.

Strażnik równowagi

Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym obok ślimaka, kosteczek i trąbki słuchowej. Odpowiada za położenie ciała w przestrzeni. Jego uszkodzenia, np. z powodu infekcji, powodują zawroty głowy, szumy w uszach, nudności, wymioty i omdlenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zdrowe dziąsła to zdrowy cały organizm, a stany zapalne i choroby dziąseł mają związek z występowaniem groźnych dla człowieka schorzeń, w tym nowotworów.... więcej