Kobiece sprawy. Co mi dolega?

✢ Bólem brzucha, który odczuwasz podczas miesiączki, nie jesteś zazwyczaj zdziwiona. Gdy jednak podobne dolegliwości pojawiają się w innym momencie cyklu, czasem nie kojarzysz ich wcale z układem rozrodczym. Tymczasem kobiece narządy mogą być przyczyną bólu nie tylko w innym niż miesiączka momencie cyklu, ale także zupełnie od niego niezależnie.

Bóle intymne

✣ Najczęstszą przyczyną dolegliwości pojawiających się mniej więcej w połowie cyklu jest owulacja, czyli jajeczkowanie. Lekki dyskomfort, który pojawia się w tym okresie, raczej nie jest oznaką choroby.

Jajeczko rośnie w jajniku, a pęcherzyk Graafa, który je otacza, rozciąga się i uciska ścianę jajnika, co powoduje ból. Gdy pęcherzyk pęka, dolegliwość zazwyczaj ustępuje.

Reklama

Jeśli tak się nie dzieje, warto wybrać się do lekarza. Zdarza się bowiem, że pęcherzyk Graafa zamiast pęknąć, rośnie i przekształca się w wypełnioną płynem surowiczym torbiel.

Uciskanie torbieli na ścianki jajnika może powodować ból. W takim przypadku konieczne jest zwykle jej laparoskopowe usunięcie. Torbiel można wykryć podczas badania USG (najlepiej transwaginalnego).

✣ Zdarza się, że bólowi w dole brzucha winne jest zapalenie przydatków. Dla tej choroby charakterystyczne jest promieniowanie bólu do pleców albo pachwin i wzmaganie się objawów, gdy dotykamy brzucha. Zapaleniu przydatków często towarzyszy podwyższona temperatura.

By stwierdzić to schorzenie, potrzebna jest analiza bakteriologiczna wymazu z pochwy. Przyczyną choroby są bakterie (np. E. coli). Zapalenie przydatków musi być leczone antybiotykami. Dodatkowo podawane są działające przeciwbólowo niesterydowe środki przeciwzapalne (NLPZ).

Podczas leczenia należy pozostać w łóżku (7-10 dni), stosować lekkostrawną dietę i dużo pić. Warto zastosować się do zaleceń lekarza, bo niedoleczone zapalenie przydatków może być przyczyną powikłań (np. zrostów w jajowodach).

✣ Jeśli ból w tej okolicy brzucha pojawia się nagle i jest bardzo silny, jak najszybciej wybierzmy się do lekarza. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy sądzimy, że dolegliwość jest związana z przewodem pokarmowym.

Objawami towarzyszącymi schorzeniom wymagającym interwencji chirurgicznej (np. pęknięcie torbieli jajnika albo skręt jajnika) bywają bowiem nudności i wymioty sugerujące niedrożność jelit.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej