Kleszcze atakują

Nie smaruj kleszcza tłuszczem! Jak najszybciej usuń go w całości i zdezynfekuj ranę. W tym celu najlepiej zgłosić się do najbliższej placówki medycznej.

Zdjęcie

Kleszcze atakują /123/RF PICSEL
Kleszcze atakują
/123/RF PICSEL

Mam kleszcza i co dalej?

Na szczęście nie wszystkie mogą nas zarazić boreliozą. Ale im wcześniej dostrzeżemy je na naszym ciele, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo zakażenia. Kleszcz wbił Ci się w skórę? Usuń go jak najszybciej i obserwuj to miejsce. Jeśli w ciągu kilku dni pojawi się powiększający się rumień wokół rany, obrzęk albo wystąpią objawy grypopodobne – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Sezon ich wzmożonej aktywności już się rozpoczął. Dlatego trzeba zachować czujność i przyswoić sobie podstawowe zasady samoobrony, bo kleszczy jest coraz więcej, a obszary ich występowania stale się powiększają. Mogą być nawet w górach i miastach!

Reklama

To trzeba wiedzieć!

• Gdzie spotkasz kleszcza? Przede wszystkim na wilgotnych i ciepłych terenach takich jak: lasy, łąki, brzegi rzek czy jezior oraz w parkach i w ogródkach. Wbrew obiegowej opinii nie spadają na nas z drzew, bo dorosłe osobniki przebywają maksymalnie na wysokości 1,5 m.

• Zapachowa broń. Nawet jeśli nasza skóra jest chroniona przez ubrania, nie daje to pewności, że kleszcze nas nie zaatakują. Reagują przede wszystkim na temperaturę naszego ciała, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla, dlatego wyczuwają naszą obecność już z odległości 20 m – wyjaśnia lek. med. Jakub Berczak, internista z Grupy Lux Med. Dlatego trzeba stosować spreje, kremy, maści.

• Metoda usuwania . Jeśli zdecydujesz się na samodzielne usunięcie kleszcza, pamiętaj, by złapać go tuż przy skórze. Nie wykręcaj, tylko chwyć np. pęsetą i zdecydowanie wyciągnij ku górze. W aptece kupisz też specjalne pompki.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Jeśli odczuwamy swędzenie i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie srom jest czerwony, a często także opuchnięty. Taka sytuacja ma miejsce, gdy doszło do zakażenia pochwy lub jej podrażnienia. więcej