Kiedy trzeba wykonać łyżeczkowanie macicy?

Olga miesiączkowała regularnie, krwawiła tylko trzy dni, bez dolegliwości. Jednak od pewnego czasu pojawiły się problemy. Coraz trudniej było jej przewidzieć datę menstruacji, a krwawienia stały się obfitsze i trwały długo, nawet 6 dni.

Ich przyczyn może być wiele. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku lekkich zaburzeń hormonalnych (częstych po 40. roku życia), jednak zawsze trzeba to dokładnie zbadać. Zdarza się, że krwawienia są spowodowane przez brodawki płciowe (kłykciny kończyste) lub polipy rosnące w części pochwowej.

Innym źródłem problemu może być krwawiąca ranka (nadżerka), zlokalizowana w okolicy ujścia szyjki macicy. Rzadko przyczyną problemu są guzki nowotworowe. W każdym z tych przypadków lekarz musi rozważyć ewentualność chirurgicznego usunięcia zmiany.

Zabieg łyżeczkowania macicy jest bezbolesny i bezpieczny

Reklama

– Zauważyłam, że moje cykle są teraz mniej regularne, zdecydowanie krótsze niż kiedyś – powiedziała zaniepokojona 47-latka, gdy ginekolog zapytał, z czym do niego przychodzi. – Mój okres powinien się skończyć już kilka dni temu, a ja wciąż krwawię, i to bardzo. Po wstępnym wywiadzie lekarz zaprosił pacjentkę na fotel ginekologiczny.

Delikatnie zbadał brzuch Olgi, uciskając okolicę jajników, a potem macicy. Była wyraźnie powiększona. Krwawienie nie pozwoliło jednak na wykonanie tradycyjnego badania wziernikiem. Lekarz wykonał USG przez powłoki brzuszne. – Na jajnikach nie widzę niepokojących zmian, nie ma też pani mięśniaków macicy, które mogłyby powodować obfite i długie krwawienia – mówił, przesuwając głowicę USG.

Do chwili całkowitego ustąpienia krwawienia unikaj współżycia z partnerem. W następnym cyklu wykonaj badania hormonalne (krew powinnaś oddać dwa razy – w pierwszej i drugiej fazie cyklu). To ważne. Wyniki tych badań są niezbędne do postawienia ostatecznej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Jeśli ginekolog zapisze Ci leki hormonalne regulujące pracę gruczołów wytwarzających progesteron, bierz je przez co najmniej kilka miesięcy.

Co pół roku wykonuj kontrolne badanie USG, pozwalające ocenić stan endometrium. Zapobiegniesz pojawieniu się podobnych problemów w przyszłości.

Po 40. roku życia często spada stężenie progesteronu, hormonu 2. fazy cyklu. Gdy jego stężenie jest zbyt niskie, cykle stają się krótsze, a krwawienia obfite.

Przyczyną problemu jest przerost błony śluzowej (endometrium), wyściełającej wnętrze macicy

Nie uległa ona złuszczeniu i nie została wydalona na zewnątrz podczas menstruacji. Dzieje się tak wskutek niedostatecznej produkcji progesteronu w drugiej fazie cyklu. Obfite krwawienie jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Konieczne jest u pani wyłyżeczkowanie jamy macicy, polegające na usunięciu z niej całej przerośniętej tkanki. By wykluczyć nowotwór, po zabiegu materiał wysyła się do badań histopatologicznych.

Dwa dni później Olga zgłosiła się na czczo do szpitala. Po przyjęciu na oddział i rozmowie z lekarzem została skierowana na zabieg. Na sali operacyjnej otrzymała środek znieczulający i od razu zasnęła. Wybudziła się szybko, jeszcze na fotelu ginekologicznym. –

Krwawienie wkrótce ustąpi. Przez kilka dni proszę się oszczędzać, odpoczywać w pozycji leżącej. Jakie inne zalecenia otrzymała?

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej