Kiedy reumatyzm atakuje stawy

Liczbę chorych, którzy na niego cierpią, szacuje się w Polsce już na około 10 milionów.

Wiek, który powoduje zużycie stawów, i siedzący tryb życia negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Efekt? Kości, stawy i mięśnie stają sztywniejsze i trudniej nimi poruszać. Jak sobie pomóc?

Ruch to najlepszy lek

Poprawia on bowiem kondycję stawów, w których znajduje się maź. Podczas ruchu jest ona rozprowadzana, dzięki czemu elementy stawu mają poslizg i wolniej się zużywają. Szczególnie wskazane są spacery, marsze, nordic walking, jazda na rowerze. A także pływanie, bo woda zmniejsza ciężar ciała.

Reklama

Jednak nie zaleca się biegów, ponieważ zbytnio obciążają one nogi. Przed spacerem lub marszem poruszaj kolanem, zrób kilka wymachów i je pomasuj. Nawet te zalecane formy aktywności zaczynaj stopniowo. Dopiero z czasem zwiększaj wysiłek. Ale gdy czujesz silny ból, zrób przerwę i odpocznij.

Zimne i ciepłe okłady

Zimne stosujemy wtedy, gdy staw jest obrzęknięty i toczy się w nim stan zapalny, po świeżych kontuzjach i urazach. Uśmierzają bóle i obrzęki. Ciepłe pomagają, gdy dolegliwości są długotrwałe i przy zwyrodnieniach.

Rozgrzewają, poprawiają ukrwienie, przyśpieszają regenerację. Możemy używać termoforu, poduszki elektrycznej i torebki żelowej, którą schładza się w zamrażarce lub wrzuca do gorącej wody. Okład trwa maks. 10-15 min, ale można go powtarzać.

Z aptecznej półki

Leki doustne. Pomocne są niesterydowe leki przeciwzapalne bez recepty (salicylany, ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak).

Maści i żele. Zmniejszają bóle, leczą chore mięśnie i stawy. Działają 0,5-2 godzin. Niektóre zawierają kapsaicynę, czyli wyciąg z papryki.

Plastry. Mamy do wyboru rozgrzewające, chłodzące (z mentolem) i przeciwzapalne.

Zioła. Przeciwreumatycznie działają: arnika (robimy z niej okłady), gorczyca (napełniamy nią woreczki, przykładamy do stawu), wiązówka (pijemy napar).

Wskazane zabiegi

Skieruje cię na nie ortopeda, rematolog lub rehabilitant. Prądy diadynamiczne. Z jednej strony stawu przykłada się elektrodę, drugą po przeciwnej stronie. Bierzemy 6-10 zabiegów.

Krioterapia. Chory wchodzi do komory o temp. – 120°C na kilka minut. Zimno zmniejsza ból, wzmacnia kości i stawy. Bierzemy 10-30 zabiegów (10 na NFZ). Za dodatkowe płacimy po 30-35 zł. Laser. Na chore miejsce kieruje się wiązkę promieni, która działa przeciwzapalnie. Należy wziąć 10 zabiegów.

Kąpiel czterokomorowa. Zanurzamy się w wodzie, w której płynie prąd o zmiennym natężeniu. Zaleca się 10-15 zabiegów po 10-20 min. Pole magnetyczne. Redukuje ból, stany zapalne i obrzęki. Bierze się 10 zabiegów, każdy po 10-30 minut.

Kinezyterapia. To terapia ruchem, która wspomaga fizjoterapię – ćwiczenia pod kierunkiem rehabilitanta. Rozluźnia stawy, wzmacnia otaczające je mięśnie.

Konsultacja: dr Magdalena Rybner, lekarz rodzinny

Jakie są skutki

Przewlekłym stanom zapalnym towarzyszy silny ból stawów, który wyłącza chorych z aktywnego życia. Są niewyspani, zmęczeni, rozdrażnieni, mają stany depresyjne. Unikają aktywności, więc maleje ruchomość i elastyczność stawów.

Prowadzi to do trwałych zmian, które uniemożliwiają codzienne czynności. Dlatego choć ruch sprawia wtedy dyskomfort, konieczne jest utrzymywanie sprawności i zabiegi, aby za- pobiec zesztywnieniom.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej