Kiedy operacja tętniaka

Chcesz wiedzieć więcej o badaniach, chorobie i leczeniu? Napisz, a specjaliści ci odpowiedzą.

Czy czeka mnie operacja tętniaka?

Podczas badania usg wykryto u mnie tętniaka aorty brzusznej. Jestem przerażona. Boję się, że być może czeka mnie operacja. Co to za schorzenie? Magdalena (49 l.) z Wałcza

To poszerzenie aorty brzusznej. Jeżeli tętniak jest mniejszy niż 50-55 mm, nie boli, nie powiększa się, stosuje się środki farmakologiczne, zaleca dietę oraz ruch. Równolegle leczy się choroby, które mogły go wywołać, np. nadciśnienie, zaburzenia lipidowe itp. Operacja konieczna jest wtedy, gdy średnica tętniaka przekroczy 55 mm, powiększa się i grozi pęknięciem.

Reklama

Co wpływa na wynik badania krwi?

Czeka mnie badanie krwi. Czy to prawda, że ważne jest to, co się zje poprzedniego dnia? Eliza (26 l.) z Białej Podl.

Tak. W przypadku analizy poziomu glukozy, cholestrolu, trójglicerydów czy leukocytów należy się powstrzymać poprzedniego dnia od jedzenia potraw tłustych i słodkich oraz picia alkoholu. Przed wyjściem z domu można wypić tylko szklankę wody. Badania przeprowadza się rano, ponieważ zmiany fizologiczne podporządkowane są rytmom dobowym. Np. stężenie jonów sodu, potasu i magnezu jest niższe w nocy, a najwyższe rano. Kreatynina, która świadczy o kondycji nerek, podnosi się wieczorem, spada rano. Ta wiedza o reakcjach organizmu pozwala lekarzowi postawić diagnozę.

Czy można wyleczyć rybią łuskę?

Pod pachami, w zgięciach łokci i kolan pojawiły się zrogowacenia. Lekarz twierdzi, że to rybia łuska. Czy można ją wyleczyć? Marzena (32 l.) z Solca Kuj.

Przyczyną choroby może być zespół złego wchłaniania, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie wątroby. Ustępuje samoistnie po wyleczeniu przyczyny, która ją wywołała. Konieczne są szczególowe badania.

Córeczka się drapie, boli ją brzuszek i głowa?

Zauważyłam, że moja córeczka śpi niespokojnie, drapie się nocą w okolicy odbytu. Straciła apetyt, jest nadpobudliwa. Twierdzi, że boli ją brzuszek i głowa. Co jej dolega? Joanna (32 l.) z Zamościa

Mogła zarazić się od dzieci owsikami. A drapie się dlatego, że w noc samice owsików wychodzą przed odbyt, żeby złożyć w jego okolicy tysiące jajeczek.

Powoduje to podrażnienie skóry. W czasie drapania część jaj przenosi się na palce i paznokcie, stąd dostają się do ust.

W ten sposób cykl zakażenia, czyli infestacji, zaczyna się od nowa. Jaja znajdują się także na sedesie, pościeli, ubraniu i innych przedmiotach, których dotykało dziecko.

O wyborze oraz dozowaniu leku decyduje lekarz. Kurację powtarza się po 3 tygodniach, bo taki jest cykl rozwojowy owsików. Jeżeli jedno dziecko w domu jest zarażone, leki należy także podać całej rodzinie.

Na czym polega USG przezpochwowe?

Dokuczały mi upławy oraz ból podczas stosunku. Ginekolog zalecił wykonanie cytologii i usg przezpochwowego. Co to za badanie? Dominika (36 l.), z Opola

USG przezpochwowe pozwala ocenić stan narządów rodnych i rozpoznać zmiany chorobowe w ich obrębie.

Przed zabiegiem kobieta powinna opróżnić pęcherz, by nie odczuwała parcia. Usg odbywa się na fotelu ginekologicznym.

Lekarz wprowadza do pochwy wąską sondę o grubości 1-2 cm, na którą nałożona jest jednorazowa osłonka pokryta żelem. Daje ona obraz narządu rodnego na monitorze.

Podczas obserwacji sonda przesuwa się w obrębie jamy macicy. Badanie nie jest bolesne i trwa kilka lub kilkanaście minut. Może być wykonane w każdym dniu cyklu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej