Kiedy należy wybrać się na badanie piersi

Profilaktycznie pacjentki w wieku do 35 lat powinny robić usg. piersi co roku. Po ukończeniu 35 lat część z nich (zależy to od budowy piersi i decyzji lekarza prowadzącego) powinna robić mammografię.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Po 50. roku życia każda kobieta musi corocznie przechodzić badanie mammograficzne.Wskazaniem do badania usg. są też jakiekolwiek zmiany kształtu piersi. A także nietypowy wygląd skóry w tej okolicy.

Warto zwracać uwagę przede wszystkim na wszelkiego rodzaju wyczuwalne pod skórą guzki, zmarszczenia, wypukłości, wklęśnięcia, zaczerwienienia, wciągnięcie brodawek sutkowych, zmiana ich kształtu oraz wycieki lub krwawienia z brodawek.

Reklama

Niepokój powinny również wzbudzić wszelkie guzki i inne zmiany pod pachami.

Ginekologa należy też poinformować o wszelkich bólach piersi. Jest to szczególnie istotne, jeśli takie bóle wcześniej się nie pojawiały.

Ważne: jeśli mimo takich objawów lekarz nie wykona lub nie zleci usg., poprośmy go o skierowanie albo zróbmy to badanie prywatnie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej