Kiedy najlepiej usunąć znamię?

Każda – dawna czy nowa zmiana skórna może przekształcić się w nowotwór, lepiej więc od czasu do czasu pokazać ją lekarzowi, a jeśli trzeba – wyciąć.

Masz nowy pieprzyk na łydce – zawołał Mikołaj, spoglądając na zgrabne, wciąż opalone nogi idącej przed nim 39-letniej Patrycji. – Tak? Nie zauważyłam... – odpowiedziała.

Reklama

Zmiana, która pojawiła się poniżej kolana, nie wyglądała jednak jak zwykły pieprzyk. Była dużo ciemniejsza, a z bliska Patryc ja dostrzegła niejednorodną strukturę. Trochę się zaniepokoiła, bo w tym roku rzeczywiście opalała się na balkonie bez umiaru, a na dodatek tegoroczne słoneczne lato trwało dłużej.

– Idź do dermatologa – poradził jej mąż. – Lepiej od razu do onkologa – sugerowała przyjaciółka. Patrycja postanowiła jej posłuchać, tym bardziej że, jak się okaza ło, do onkologa kolejka jest o wiele krótsza. Lekarz obejrzał wszystkie zmiany skórne pacjentki. Nie zwrócił jednak szczególnej uwagi na pieprzyk w pobliżu kolana. Długo natomiast przyglądał się ciemnej płaskiej plamce na lewej łopatce pacjentki.

– To stary pieprzyk – powiedziała. – To bez znaczenia – odparł. – Zmiany, które mamy na skórze od dzieciństwa, też mogą być groźne – wyjaśniał. – Pod wpływem słońca (promieni UVA) może dojść do uszkodzenia DNA komórek. W efekcie zaczynają się mnożyć komórki zmutowane. Nowotwór może tworzyć się szybko albo rozwija się przez lata, przenikając w głąb ciała.

Plamka na skórze bywa więc czasem tylko przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej. Lekarz skierował Patrycję na zabieg usunięcia podejrzanej zmiany. – Czy można to zrobić jakąś nowoczesna metodą, np. laserem? – zapytała pacjentka. – Tak – odpowiedział onkolog. – Jednak nie polecam tych metod, bo zniszczenie znamienia uniemożliwia jego zbadanie.

Zalecany jest klasyczny zabieg chirurgiczny, przeprowadzany skalpelem. Zmianę usuwa się razem z otaczającymi ją tkankami. Wycinek wysyła się następnie do badania histopatologicznego. Po kilku tygodniach będzie wiadomo, czy znamię miało charakter nowotworu złośliwego. Po zabiegu trzeba chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Z tego powodu zmiany na odkrytych fragmentach ciała, np. na nogach, twarzy, dłoniach, najlepiej usuwać późną jesienią, gdy słońce operuje najsłabiej i najkrócej. U Patrycji nie wykryto komórek złośliwych. Jakie wskazówki otrzymała od onkologa?

Oglądaj znamiona co kilka miesięcy. Zwracaj uwagę na pojawienie się nowych zmian, które powinnaś obserwować.

Jeśli zmiana skórna lub jedynie niewielki fragment jej otoczki zmienia kolor, nie zwlekaj. Od razu idź do onkologa.

Podobnie postępuj w przypadku wystąpienia w tym miejscu swędzenia lub np. częstego drażnienia znamienia czy brodawki ramiączkiem stanika czy paskiem.

Jeśli w Twojej rodzinie ktoś bliski zachorował na czerniaka przed 50. rokiem życia, zadbaj o szczególną ochronę skóry. Zrezygnuj z jej opalania, zawsze stosuj filtr-bloker.

Jak twierdzą onkolodzy, jest przełom w terapii zaawansowanego czerniaka (z przerzutami). Już zarejestrowany w USA pembrolizumab uaktywnia limfocyty T do walki z rakiem.

U 1/3 chorych można uzyskać cofanie się guzów. Lek ten pojawi się w Polsce w 2015 r. Chorym w stadium przerzutowym szansę dają również dalsze badania nad lekiem-szczepionką na czerniaka, wynalezioną przez prof. Andrzeja Mackiewicza.

Sfinansowanie badań umożliwi bezpłatne leczenie chorych. Dzięki szczepionce żyje ok. 100 osób, którym wiele lat temu nie dawano nadziei.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej