Kiedy konieczna jest operacja nosa?

Zwykle uświadamiamy sobie, jak ważną pełni rolę, gdy męczy nas katar: wirusowy, bakteryjny, alergiczny. Zatyka nos, blokuje oddychanie, zaburza węch, smak, utrudnia sen.

Ten stan zapalny mija w ciągu tygodnia. Ale gdy jest przewlekły, powoduje poważne schorzenia. Nos jest też narażony na uszkodzenia, które zaburzają jego funkcjonowanie i wymagają operacji. Są one refundowane przez NFZ.

Krzywa przegroda

Reklama

Jest to podłużna chrząstka, oddzielająca jamy nosa. Do jej skrzywienia dochodzi wskutek wrodzonych wad albo urazów (np. uderzenia).

Powoduje to nie tylko zaburzenia węchu, przewlekłe nieżyty, krwawienia, ale i utrudnia oddychanie. Jest przyczyną częstych, nawracających stanów zapalnych zatok i górnych dróg oddechowych.

Co robić: gdy skrzywienie nam przeszkadza, nos jest zatkany, mamy infekcje, jedyne rozwiązanie to operacja. Koryguje przegrodę i udrażnia nos. Robi się ją w znieczuleniu ogólnym.

Przerost małżowiny

Chodzi o małżowiny nosa, czyli wewnętrzne jego struktury pokryte błoną śluzową. Wspierają jego funkcjonowanie, odpowiadają za nawilżenie i ogrzanie powietrza, którym oddychamy. Ale gdy błona ta przerasta, tworzy się obrzęk, to zaburza drożność nosa. Przyczyną może być nadużywanie kropli np. podczas kataru.

Skutkiem jest nie tylko przewlekły nieżyt nosa, ale np. zapalenie trąbek słuchowych. Niedrożność gwałtownie nasila się po odstawieniu leków. Co robić: ograniczyć stosowanie kropli i sprayów obkurczających śluzówkę nosa do 3 dni.

Jeśli doszło już do przerostu, nadmiar śluzówki się usuwa. Najczęściej stosuje się wtedy kriochirurgię, czyli miejscowe, kontrolowane niszczenie chorej tkanki przez jej zamrażanie i radiochirurgię (usuwanie jej za pomocą dużych dawek promieniowania). Po zabiegu już w tym samym dniu najczęściej można wrócić do domu.

Krwawienia

Częstą przyczyną jest wysuszona błona śluzowa w nosie i pękanie małych naczynek krwionośnych w przedniej części przegrody (niekiedy leżą one bardzo płytko). Może być to też objaw nadciśnienia, leczenia kroplami sterydowymi i lekami zmniejszającymi krzepliwość. Ale czasami do krwawienia (nawet obfitego) może dojść wskutek urazu.

Co robić: gdy jest to wypływ krwi spowodowany pęknięciem naczyń, można go zatrzymać, uciskając skrzydełka nosa przez 5-10 minut. Ulgę przynosi zimny okład na nasadę nosa lub kark. Gdy krwawienie po 20 min uciskania nie ustaje, trzeba zgłosić się na ostry dyżur laryngologiczny.

Niekiedy konieczne może być umieszczenie wacika nasączonego lekiem obkurczającym naczynia i znieczulającym. A także przyżeganie azotanem srebra, kwasem trójchlororoctowym. Przy silnym krwawieniu robi się opatrunek w nosie z gąbki lub siatki hemostatycznej albo zakłada tzw. tamponadę (chory przebywa w szpitalu lub w do mu).

Wprowadza się wtedy do nosa długą taśmę tamponu z gazy układanej warstwami (na 48-72 godziny). Jednocześnie podaje się antybiotyk i leki przeciwbólowe. Jeśli to nie pomaga, nos trzeba operować.

Gdy tworzą się polipy

Są to przerosty błony śluzowej. Mają kształt grona na szy pułce i podłużnego walca. Rozwijają się wskutek stanu zapalnego zatok i jam nosa. Wymuszają oddychanie przez usta, zmieniają brzmienie głosu i osłabiają węch.

Zatykają prze wody nosowe, uciskają przegro dę. Mogą ją przekrzywić, nawet przebić! Zmniejszają je donosowe sterydy, ale gdy polipy są duże, usuwa się je przez dziurki nosa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej