Katar. Jak rozpoznać, jaka to infekcja?

Trzy czwarte mieszkańców Europy ma katar niemal przez cały rok. Kolor i gęstość wydzieliny z nosa bardzo ułatwia postawienie diagnozy i leczenie.

Nos i zatoki są wyścielone śluzówką. Wydziela ona płyn, który broni organizm przed wirusami i bakteriami. Jeżeli śluzówka w jakiś sposób zostanie podrażniona, wówczas produkuje więcej płynu, który wypływa z nosa. To właśnie nazywamy katarem.

Od jego koloru zależy sposób leczenia, bo inna jest przyczyna powstawania.

Alergiczny

Reklama

Całoroczny nieżyt, czyli tzw. katar sienny (alergiczny) bywa spowodowany ciągłym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, w których pełno jest kurzu, dymu, sierści zwierząt lub pleśni. Przy alergiach, w odróżnieniu od przeziębienia, śluzówka nosa pozostaje biała, a nie zaczerwieniona.

Gdy zaczynasz kichać, robisz to seriami. Oczy swędzą Cię, ale tylko w kącikach (bo tam gromadzi się najwięcej pyłków). Są jednak mocno zaczerwienione i spuchnięte. Najlepszą metodą pożegnania się z chusteczkami jest unikanie alergenu.

Nie zawsze jednak jest to możliwe, pozostaje więc łagodzenie nieprzyjemnych objawów kataru. Pomoże w tym picie wody (co najmniej dwa litry dziennie) i przyjmowanie dużej ilości witaminy C (najlepiej w postaci soków i owoców).

Przeziębieniowy

Zapalenie błon śluzowych układu oddechowego to przeziębienie. Chorobę wywołują wirusy. Najpierw pojawia się ból gardła, masz trudności z przełykaniem śliny i tracisz głos. Oczy pieką Cię i łzawią. Już po chwili zaczyna Cię swędzić nos, kichasz i pojawia się katar.

Nie musisz leżeć w łóżku, ale powinnaś zwolnić tempo. Katar możesz zmniejszyć stosując inhalacje parowe z dodatkiem soli kuchennej, ziół (np. rumianku, tymianku) lub olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, jałowcowego, sosnowego (ostrożnie je stosuj, gdy jesteś alergiczką).

Pomoże płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską. Po zaaplikowaniu preparatu odczekaj chwilę, a następnie oczyść nos. Usuń wydzielinę najpierw z jednej, a następnie z drugiej dziurki nosa. Rób to delikatnie, by nie popękały naczynka śluzówki. Zażywaj wit. C, rutinoscorbin i wapno.

Natrzyj na noc dłonie, stopy i klatkę piersiową maścią rozgrzewającą. Wieczorem wypij szklankę gorącego mleka z miodem. Jedz czosnek (możesz go dodawać do kanapek lub innych potraw).

Może być groźny

Z reguły zwykły katar przebiega bez powikłań. W silnym zapaleniu śluzówki lub w przypadku osłabionej odporności organizmu może jednak rozwinąć się zapalenie górnych dróg oddechowych (w tym zapalenie zatok) lub ucha środkowego. Dlatego trzeba się go szybko pozbyć.

MAB

Przezroczysty

Często to reakcja na zanieczyszczenia (pył, kurz), gwałtowną zmianę temperatury otoczenia lub jest efektem alergii. Jeżeli utrzymuje się dłużej, zagęszcza się utrudniając oddychanie i traci przejrzystość, najprawdopodobniej jest to początek infekcji.

Co robić? Najlepiej przepłukiwać regularnie nos preparatem z roztworem soli morskiej, który usunie kurz i pyłki oraz nawilży śluzówkę.

Kiedy iść do lekarza?

Gdy katarowi towarzyszy wysoka gorączka, ból uszu, silny ból głowy lub trudności z oddychaniem.

Gdy katar nie ustępuje po kilku dniach.

Gdy wydzielina z nosa zawiera krew lub ropę (ma kolor żółty lub zielony).

Gdy jest wyjątkowo uciążliwy.

Gdy katar wystąpi przy regularnym przyjmowaniu leków (np. przeciwbólowych) – może to wskazywać na tzw. reakcję pseudoalergiczną.

Żółty

Świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Tak barwi ropna wydzielina, która przy zakażeniu bakteryjnym może mieć dodatkowo nieprzyjemny zapach (ropa to płyn składający się z martwych białych krwinek, które nasz organizm wysyła do walki z drobnoustrojami).

Co robić? Aby nie dopuścić do rozszerzenia infekcji, jak najczęściej oczyszczaj nos i stosuj inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych.

Czerwony

To obecność krwi. Najczęściej pojawia się ona w wyniku mikropęknięć błony śluzowej. Dzieje się tak, gdy mocno wydmuchujemy nos, nadużywamy silnie wysuszających kropli do nosa (obkurczających błonę śluzową) lub długo przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu.

Co robić? Zasięgnij porady lekarza, bo krew może też sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem.

Zielony

To również wydzielina ropna z komórkami stanu zapalnego. Wbrew obiegowym opiniom wcale nie świadczy o infekcji bakteryjnej wymagającej podania antybiotyku. Jest najczęściej kolejnym etapem zakażenia.

Co robić? Przez 3-4 dni możesz stosować spraye do nosa, które zmniejszą obrzęk śluzówki. Lek aplikuj zawsze na boczną ściankę nosa (nie powinnaś czuć, że spływa do gardła).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej