Kaszel: skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Jego ataki dokuczają ci w dzień, nie dają spać w nocy? Nie jesteś bezradna. Jeśli rozpoznasz rodzaj i przyczynę dolegliwości, szybko się z nią uporasz.

Gdy zaczynamy pokasływać, często sięgamy po pierwszy lepszy syrop lub… nie robimy nic, licząc na to, że problem sam szybko minie. Tymczasem kaszlu lepiej nie lekceważyć. Może on być sygnałem zwykłej infekcji, ale też astmy czy choroby żołądka.

Oto poradnik, z którego dowiesz się, o czym może świadczyć kaszel suchy, a o czym mokry czy przewlekły. Dzięki tym informacjom łatwiej ci będzie postawić prawidłową diagnozę i podjąć skuteczne leczenie.

Suchy: początki infekcji wirusowej lub… kłopotów z żołądkiem

Reklama

Ten rodzaj kaszlu nie jest dla nas zbyt pożyteczny, bo nie oczyszcza dróg oddechowych, a tylko podrażnia gardło. Zwykle pojawia się na początku infekcji, ale warto obserwować towarzyszące mu dodatkowe objawy, by mieć pewność, o jakich chorobach świadczy.

●Przeziębienie. Oprócz suchego kaszlu występują bóle mięśni, katar i podwyższona temperatura.

●Refluks żołądkowo-przełykowy. Zaczynasz kaszleć bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza jeśli zjesz coś tuż przed snem. Często masz też zgagę, a po nocnych napadach kaszlu bolą cię brzuch i gardło.

Jak sobie pomóc? ●Sięgnij po środki zwalczające kaszel. Na początku wypróbuj łagodny syrop prawoślazowy, który uchroni gardło przed podrażnieniem. Gdy kaszel jest bardzo męczący, możesz przyjmować leki z kodeiną (np. syrop sosnowy) lub z dekstrometorfanem (np. Acodin).

●Wykonaj dodatkowe badania. Jeśli podejrzewasz, że kaszel może być objawem refluksu, poproś o skierowanie do gastrologa. Zleci on badania (zwykle pH-metrię i gastroskopię). Na podstawie ich wyników rozpocznie właściwe leczenie.

Napar z siemienia

Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką gorącej wody. Mieszaj i odstaw na chwilę. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki. Mieszanka pokryje gardło warstwą ochronną, dzięki czemu uchroni je przed podrażnieniem podczas ataku kaszlu.

Mokry: sygnał, że w organizmie rozwija się stan zapalny

Taki kaszel jest naszym sprzymierzeńcem, bo usuwa z oskrzeli nadmiar śluzu. Jednak gdy trwa zbyt długo, może sygnalizować powikłania po niedoleczonej infekcji.

●Zapalenie oskrzeli lub płuc. Gdy zlekceważyliśmy grypę lub przeziębienie, kaszel staje się coraz bardziej męczący i towarzyszy mu odkrztuszanie żółtej (w przypadku zapalenia oskrzeli) lub rdzawej (gdy masz zapalenie płuc) wydzieliny.

●Chore zatoki. Przy przewlekłym stanie zapalnym w zatokach zbiera się śluz. Męczący, uporczywy kaszel pojawia się, gdy spływa on po ścianie gardła do oskrzeli.

Jak sobie pomóc? W przypadku powikłań niezbędna jest terapia antybiotykami pod kontrolą lekarza. Wypróbuj też sposoby na kaszel, które przyniosą ci ulgę.

●Przyjmuj syropy wykrztuśne. Rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie (np. ACC, Flegamina, Flavamed).

●Zastosuj oklepywanie. Poproś kogoś, by złożoną w łódkę ręką oklepał ci plecy (zdecydowanymi uderzeniami w kierunku od dołu do góry).

Łatwiejsze odkrztuszanie

Posiekaj 3 cebule, dodaj pół szklanki miodu, wymieszaj i odstaw na 3 godziny. Następnie dodaj 50 ml letniej wody i odstaw na kolejne 3 godziny. Pij kilka razy dziennie po łyżeczce.

Przewlekły: skutek palenia, chorób płuc lub nieodpowiednich leków

Choć już niemal zdążyłaś się do niego przyzwyczaić, najwyższy czas, by poznać jego przyczynę. Może być konsekwencją złych nawyków lub świadczyć o chorobie.

●Efekt nałogu. Towarzyszący palaczom kaszel jest uporczywy, gwałtowny i mokry. To pierwszy krok do niebezpiecznej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli POChP. Jej oznaką są m.in. trudności w oddychaniu i szybkie męczenie się.

●Oznaka uczulenia lub astmy. Jeśli kaszlesz podczas snu, może to być sygnał uczulenia na kurz. Ataki kaszlu zdarzające się w ciągu dnia, np. po wysiłku fizycznym lub zetknięciu z dymem papierosowym, mogą świadczyć o astmie.

●Rezultat źle dobranych leków. Suchy kaszel czasem bywa skutkiem ubocznym leków stosowanych w nadciśnieniu lub chorobach serca.

Jak sobie pomóc? ●Regularnie kontroluj stan płuc. Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeśli trudno ci rzucić palenie. Przynajmniej raz w roku zgłaszaj się na spirometrię oraz rentgen płuc.

●Skonsultuj się z alergologiem. Specjalista może zlecić testy alergiczne, by ustalić, co cię uczula i wyzwala napady kaszlu. Konieczne będą też badania oddechowe, aby sprawdzić, czy masz astmę.

●Poproś o zmianę leków. Przewlekły kaszel może być sygnałem, że trzeba zmodyfikować terapię.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej