Kaszel: Czym leczyć suchy, a czym mokry

Kaszel to jeden z objawów przeziębienia. W leczeniu różnych rodzajów kaszlu stosuje się różne leki. Sprawdźmy, jakie.

Kaszel suchy

Reklama

Na początku infekcji zwykle pojawia się kaszel suchy, wywołany przez wirusy. Charakteryzuje się wysuszeniem śluzówki gardła, którą drażni wydzielina spływająca z nosa. Czujemy wówczas nieprzyjemne i swędzące drapanie.

Przy tym rodzaju kaszlu najważniejsze jest nawilżanie śluzówki. Pijmy więc dużo wody, najlepiej z dodatkiem miodu. Pomocne są syropy homeopatyczne (np. Drosetux, czy Stodal), które łagodzą kaszel. Możemy też pić napar z lipy czy herbatkę z malin oraz domowy syrop z cebuli. Napoje te działają przeciwzapalnie i śluzotwórczo.

Ten typ kaszlu leczymy przede wszystkim takimi syropami czy tabletkami, które zawierają m.in. dekstrometorfan i kodeinę. W przypadku pierwszej z nich są to np. Sinecod lub Supremin.

Z leków zawierających kodeinę można wymienić popularny syrop sosnowy, który sprawdza się przy suchym kaszlu oraz ułatwia wykrztuszanie.

Są jeszcze tabletki z kodeiną, jak m.in. Ascodan, Acodin oraz Thicodin, których głównym zadaniem jest tłumienie kaszlu. Preparatów z kodeiną nie należy jednak nadużywać, bo mogą prowadzić do uzależnienia.

Wysokie dawki tego leku powodują zaburzenia oddychania. Syropów z kodeiną nie powinny zażywać także osoby cierpiące na zaparcia.

Kaszel mokry

Zdarza się, że po kaszlu suchym pojawia się kaszel mokry spowodowany zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną. Występuje najczęściej w infekcjach bakteryjnych.

Są różne rodzaje wydzieliny – czasem jest ona biaława, czasem żółta, a niekiedy zielona.

Kaszel mokry z odpluwaniem wydzieliny jest typowy przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Aby go złagodzić, stosujmy syropy wykrztuśne i mukolityczne.

Środki mukolityczne zmniejszają lepkość śluzu, by ułatwić jego odkrztuszanie, a leki wykrztuśne, pobudzają do kaszlu. Syropami wykrztuśnymi są np.: Herbapect, Guajazyl, Prospan, Hedelix, Noverban, Bronchosol, Syrop Tymiankowy.

Środki mukolityczne

Środkami mukolitycznymi są: Ambroxol, ACC, Flavamed. Syropy te zawierają m.in. takie substancje, jak bromoheksyna, ambroksol czy gwajafenezyna.

Rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Przy stosowaniu leków z tej grupy ostatnia dawka powinna być podawana do godziny 16.

Gdy zażyjemy ją w późniejszych godzinach, może wywołać napady kaszlu w nocy.

Warto też pamiętać, że syropów tych nie powinno się też łączyć z preparatami wapnia, ponieważ rozrzedzają one wydzielinę oskrzelową, a wapń ją zagęszcza. Dlatego, stosując np. ambroksol w syropie, nie podawajmy jednocześnie syropu calcium.

Nawilżanie

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kaszlu nas dręczy, jesienią i zimą powinniśmy zwracać uwagę także na nawilżanie powietrza w domu. Najlepszym sposobem jest zainwestowanie w dobry nawilżacz powietrza. Wilgotne powietrze łagodzi suchy kaszel i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Także inhalacje pobudzają odruch kaszlowy i rozrzedzają zalegający w drogach oddechowych śluz.

Oklepywanie

Aby ułatwić odkrztuszenie wydzieliny, zażyjmy syrop wykrztuśny, który ją rozrzedzi, a następnie poprośmy kogoś bliskiego o oklepywanie klatki piersiowej lub pleców. Wykonuje się je przez około 10 minut, zawsze od dołu klatki piersiowej czy pleców do góry w kierunku ramion. Ułatwia to przesuwanie się wydzieliny we właściwym kierunku. Dłoń powinna być ułożona w łódeczkę, jak do czerpania wody (patrz zdjęcie obok).

To nam się przyda

Aby złagodzić kaszel, warto sięgnąć po preparaty przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.

Polecamy m.in. 1. Vicks Medex o smaku miodu na kaszel suchy z dekstrometorfanem (ok. 22 zł).

2. Noverban to syrop na bazie wyciągu z dziewanny lekarskiej, łagodzący początkowe nieżyty górnych dróg oddechowych (ok. 4 zł).

3. Sudafed Muco na kaszel mokry. Zawiera gwajafenezynę. Przynosi ulgę już po 15 minutach (ok. 14 zł).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej