Kandydoza pochwy. Objawy, sposoby leczenia

Choroba występuje powszechnie, łatwo się nią zarazić i równie łatwo wyleczyć.

Obfite upławy o białym lub żółtawym kolorze i konsystencji twarogu to jedne z częściej występujących objawów kandydozy pochwy, która potocznie nazywana jest także grzybicą lub drożdżycą, a niekiedy też drożdżakowym zapaleniem sromu. Z takimi objawami zgłosiła się do gabinetu pani Teresa.

Reklama

– Niech pan coś pomoże, bo świąd, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu są trudne do zniesienia – powiedziała. Zbadałem pacjentkę, a wtedy wszystko było jasne. Srom i pochwa były mocno zaczerwienione. Widoczne były także twarogowate upławy. Z reguły taki obraz kliniczny wystarcza do postawienia diagnozy. Rzadko potwierdza się ją wykonując dodatkowe badania.

– Ma pani infekcję dróg moczowo-płciowych, wywołaną przez drożdżaki z gatunku Candida – powiedziałem. – Gdzie ja to złapałam – spytała wystraszona pani Teresa. – O zakażenie nie jest trudno – odpowiedziałem. – Może do niego dojść podczas stosunku płciowego, na basenie lub np. podczas korzystania z publicznej toalety (dlatego poza domem nie należy siadać na deskach sedesowych).

Drożdżycy sprzyja też noszenie obcisłej bielizny, irygacje pochwy. – Mam stałego partnera. Pierwszy raz przytrafiło mi się coś takiego – usprawiedliwiała się zawstydzona pani Teresa. – Proszę się nie martwić, to bardzo częsta przypadłość u kobiet – wyjaśniłem.

– Mam nadzieję, że grzybicę można skutecznie wyleczyć – spytała z nadzieją. – Oczywiście – odpowiedziałem. – Leczy się ją preparatami w postaci kremów, maści lub globulek dopochwowych i tabletek doustnych. Miejscowo stosuje się zazwyczaj clotrimazol lub nystatynę. Doustnie trzeba przyjmować tabletki z pałeczkami kwasu mlekowego, aby jak najszybciej przywrócić równowagę flory bakteryjnej w pochwie.

Niezwykle ważne jest także, aby kurację przeszedł partner seksualny. Leczenie trwa 6 dni, ale już po 2 – 3 dniach ustępują dokuczliwe objawy (odradzam ziołowe nasiadówki, które sprzyjają namnażaniu się grzybów). Kuracji nie należy przerywać, aby infekcja nie powróciła. Ważne jest i to, aby u kobiety leczenie nie zostało przerwane przez menstruację.

Jeśli tak się zdarzy, po zakończeniu miesiączki trzeba ją powtórzyć. – Słyszałam, że dieta może przyczynić się do rozwoju drożdżycy. Czy to prawda? – dociekała pani Teresa. – Nie ma wystarczających dowodów naukowych na potwierdzenie teorii, że dieta bogata w cukier, mięso i mleko może sprzyjać drożdżycy. Na razie proszę wykupić leki i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Na kontrolną wizytę zapraszam za 10 dni.

Warto wiedzieć

Uważaj, jeśli leczysz się antybiotykami . Grzybica pochwy i sromu może się rozwinąć po kuracji antybiotykowej, ponieważ leki te niszczą pałeczki kwasu mlekowego, odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej w narządach rodnych.

Na tego typu grzybicę częściej chorują panie cierpiące na cukrzycę. Bywa nawet, że nawracające infekcje są pierwszym objawem rozwijającej się choroby.

Dr Jacek Tulimowski, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej