Kamienica nerkowa a ataki bólu

Od kilku lat mam problemy z kamicą nerkową. Kilka razy ataki bólu były tak silne, że „lądowałam na kroplówce” w szpitalu. Teraz lekarz skierował mnie na zabieg ESWL. Na czym on polega? Czy całkiem wyleczy mnie z tej choroby? Krystyna W. z Białegostoku

Zabieg ESWL (ang. Extracorporeal shock wave lithotripsy) jest techniką usuwania z górnych dróg moczo wych (tj. nerek i moczowodów) określonej wielkości kamieni. Kamienie odpowiadają za napady kolki, nie są jednak przyczyną kamicy.

Jest nią za burzony skład moczu, tendencja jego składników do krystalizacji, zastój moczu i zakażenie. Efekt tego zabiegu (podobnie jak i pozostałych technik służących usuwaniu kamieni) jest więc wyłącznie doraźny i wymaga podtrzymania odpowiednią dietą oraz/lub farmakoterapią (wszystkie wskazówki i zalecenia prze- każe lekarz prowadzący).

Reklama

Sama zaś technika, nowoczesna i mało inwazyjna, polega na kruszeniu kamieni przy użyciu fal uderzeniowych wytwarzanych pozaustrojowo przez specjalne gene ratory. Rozdrobnione kamienie są następnie wydalane przez pacjenta drogą naturalną, tj. z moczem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej