Kamica. Skąd się bierze, jak ją rozpoznać i leczyć?

To dość powszechna i uciążliwa choroba. Może przebiegać bezobjawowo lub powodować szereg przykrych dolegliwości.

Kamica to choroba polegająca na powstawaniu kamieni w przewodach i narządach ciała: z płynów ustrojowych wytrącają się złogi nierozpuszczalnych soli, które łączą się w większe skupiska. Takie kamienie mogą mieć różną wielkość: od malutkich drobin do tworów o średnicy 5 cm. W zależności od miejsca ich powstania wyróżnia się różne typy kamic. Te najczęściej spotykane to nerkowa i żółciowa. Oto, co warto wiedzieć o tych chorobach, by w porę je wykryć i szybko wyleczyć.

Nerkowa: nowoczesne terapie

Ważne objawy: W zależności od substancji chemicznych, z których zbudowane są złogi, wyróżniamy 4 typy kamicy nerkowej: szczawianową, moczanową, cystynową i fosforanową. Choroba może powodować dolegliwości:

Reklama

● Lekki, tępy ból w okolicy lędźwiowej i częste oddawanie moczu. Bóle mogą pojawiać się okresowo, a potem zanikać.

● Kolkę nerkową. Obok silnego bólu w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż moczowodów do podbrzusza, mogą pojawić się nudności, wymioty, wzdęcia i podwyższona temperatura. Mimo nasilonego parcia chory ma trudności z oddawaniem moczu. Zdarza się, że jest on podbarwiony krwią.

Sposoby leczenia: Wybór metody zależy od wielkości, umiejscowienia i rodzaju kamienia.

● Rozpuszczenie lub wydalenie kamieni. Aby je sprowokować, najczęściej wystarczy zwiększenie ilości wypijanych płynów (3-4 litry dziennie) oraz podawanie leków rozpuszczających złogi (np. cytrolit, allopurinol). W przypadku bólu i „rodzenia” kamienia, należy zażyć środki rozkurczające (np. No-spę) i przeciwbólowe (np. Pyralginę) lub zgłosić się na pogotowie.

● Leczenie zabiegowe. Tradycyjną operację stosuje się bardzo rzadko i tylko w przypadku dużych kamieni. Obecnie lekarze wybierają techniki nieinwazyjne. Najczęściej stosuje się litotrypsję, polegającą na rozbiciu kamieni ultradźwiękami. Złogi można też dzielić na małe części laserem.

● Endoskopia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Specjalne urządzenie wprowadza się przez cewkę, pęcherz do moczowodu lub nawet nerki, kleszczykami chwyta się kamień i usuwa go

● Laparoskopia. Przez skórę na brzuchu wprowadza się do nerki specjalne urządzenie, wyposażone w koszyczek, w który zbiera się kamienie i wyciąga je na zewnątrz. Wszystkie zabiegi są refundowane.

Lepiej zapobiegać

Bez względu na rodzaj kamicy, istnieją ogólne zasady, których należy przestrzegać, aby się przed nią uchronić.

● Pij wodę, najlepiej dobrej jakości, o małej zawartości minerałów. Odpowiednia ilość płynów – ok. 3 litry na dobę, rozcieńcza wydzieliny wewnątrzustrojowe organizmu, co chroni przed kamieniami.

● Ogranicz spożycie soli (mała szczypta dziennie), białka (do ok. 1000 mg na dobę) oraz pokarmów podwyższających cholesterol (głównie tłuszczów zwierzęcych).

Żółciowa: tradycyjna operacja czy może laparoskopia?

Ważne objawy: Ten rodzaj kamicy często nie daje o sobie znać, a o chorobie dowiadujemy się przypadkowo, podczas USG brzucha. Niektórzy chorzy mają jednak dolegliwości.

● Uczucie pełności, gniecenie w nadbrzuszu lub pod prawym żebrem, zgaga, odbijanie, wzdęcia. Dolegliwości zwykle pojawiają się po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy i same mijają.

● Kolka wątrobowa. Dochodzi do niej, gdy kamień czasowo zablokuje ujście do przewodu pęcherzykowego, blokując odpływ żółci. W nadbrzuszu lub pod prawym łukiem żebrowym pojawia się silny ból, który może promieniować do pleców, prawej łopatki i barku, do szyi i obojczyków. Kolce towarzyszą nudności, wymioty. Dolegliwości mogą trwać od 10 minut do 3 godzin.

Sposoby leczenia: Wybór metody zależy od objawów, położenia złogów i powikłań.

● Leki bez recepty. Jeśli kolki przytrafiają się sporadycznie i nie są zbyt silne, można ratować się dostępnymi bez recepty środkami o działaniu rozkurczającym oraz żółciopędnymi i przeciwzapalnymi.

● Usunięcie woreczka żółciowego. Zabieg można wykonać laparoskopowo lub podczas tradycyjnej operacji. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby. Obie są wykonywane w narkozie i refundowane przez NFZ.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej