Jakie mogą być objawy infekcji wątroby?

Przeczytałem ostatnio, że coraz więcej ludzi choruje na wirusowe zakażenie wątroby typu C. Wielu o tym nie wie, bo choroba może nie powodować wyraźnych objawów. A ja myślałem, że przy takich schorzeniach zawsze występuje żółtaczka. Proszę o informację, czy jest coś, co powinno zaniepokoić. Do jakiego lekarza wtedy się zgłosić? Jakie badania zrobić? Marian Juszewski (33 l.), Lublin.

Reklama

Rzeczywiście, wirusowe zapalenie wątroby typu C nie musi (choć może) powodować tzw. żółtaczki, czyli zażółcenia powłok skórnych. Częstymi objawami są natomiast: zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry.

W razie ich wystąpienia lub jakichkolwiek wątpliwości proszę udać się do swojego lekarza rodzinnego, który zaleci Panu odpowiednie badania krwi. Wykonuje się m.in.: próby wątrobowe (AST, ALT; ze skierowaniem od lekarza rodzinnego refundowane przez NFZ), badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV (nierefundowane).

Lek. med. Hanna Dolińska jest specjalistą medycyny rodzinnej w Warszawie

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej