Jakie choroby można wyczytać z włosa?

Reklama

Włosy odzwierciedlają kondycję organizmu. Aby skorzystać z tej wiedzy i sprawdzić, jakie ewentualne problemy ze zdrowiem możesz wyczytać ze swoich włosów, warto umówić się na konsultację do trychologa.

Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Na podstawie obserwacji łuski włosa można wiele dowiedzieć się na temat stanu zdrowia pacjenta. Potrzebny jest do tego fachowy sprzęt – badanie wykonywane jest za pomocą trichoskopu.

Jest to urządzenie, które – w zależności od etapu badania – powiększa od 60 do 1000 razy. Umożliwia ocenę nowych oraz starych włosów.

Trzeba jednak pamiętać, że trichoskopia zajmuje się badaniem nie tylko kondycji włosa, ale i skóry głowy, pracy gruczołów łojowych. Dlatego najpierw specjalista szuka na głowie pacjenta miejsc, które mogą powodować problemy i z nich pobiera próbki włosów. Następnie identyfikuje cykl wzrostu włosa – sprawdza, w jakiej znajduje się fazie.

Jeśli zaobserwuje, że włos jest krótki, ale już osiągnął ostatnie stadium, wówczas sytuacja może być alarmująca.

Dwie grupy problemów zdrowotnych. Informacje zebrane z trichoskopii pomagają stwierdzić, z jakimi problemami boryka się organizm. Można podzielić je na dwie grupy. Po pierwsze, dolegliwości wynikające z zaburzenia równowagi procesów zachodzących w organizmie. Najczęściej są to schorzenia tarczycy.

Do kolejnych można zaliczyć wahania hormonalne. Poza tym często można wykryć anemię bądź skutki nieodpowiednio zbilansowanej diety. Do rzadziej spotykanych należą również problemy z jelitami oraz cukrzyca.

Drugą grupę schorzeń stanowią te bezpośrednio zaobserwowane na skórze głowy: łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Wiele osób sądzi, że po prostu ma łupież. Dopiero wywiad lekarski oraz trichoskopia pozwalają stwierdzić, iż problemem są zmiany proliferacji (namnażania się komórek) naskórka bądź nadreaktywność gruczołów łojowych.

Analiza rdzenia. To badanie informuje o nieprawidłowym odżywianiu organizmu. Wówczas warto wykonać analizę pierwiastkową włosa.

Pozwala ona sprawdzić, czy zwartość składników mineralnych jest prawidłowa. Zaburzenia składu minerałów i ich niedobory są powodem m.in. bólów głowy i mięśni, kołatania serca, depresji i alergii.

Fazy życia włosa

Włos rośnie ok. 1,5 cm miesięcznie. Anagenowa faza wzrostu trwa 2-8 lat, katagenowa (przejściowa) 2-4 tygodnie. W tej fazie włos już nie rośnie, ale też nie wypada.

Faza telogenowa (spoczynku) trwa ok. 2 miesięcy. Po jej zakończeniu włos wypada.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej