Jakie choroby mogą osłabić pamięć

Zwykle pogarsza się w starszym wieku. Ale czasem wskutek urazu albo choroby

Reklama

Nasz mózg, podobnie jak całe ciało, starzeje się. Z wiekiem stopniowo słabną ośrodki kory mózgowej, które odpowiadają za pamięć. Szczególnie gdy jej nie ćwiczymy, postępujemy według tego samego schematu, mamy te same zajęcia i obowiązki.

I tak po 60 r.ż. łagodne i poważne zaburzenia pamięci ma już kilkanaście procent osób. Wiąże się to dodatkowo z uszkodzeniami mózgu i chorobami ogólnymi.

Amnezja

Może być spowodowana urazem mózgu, np. podczas wypadku, zatruciem dwutlenkiem węgla. Jest to przemijająca (odwracalna) lub trwała utrata pamięci.

Pacjent pamięta wydarzenia sprzed wypadku, ale nie te tuż po nim. Trudność sprawia przyswajanie informacji. Albo nie pamięta tych z przeszłości, ale przyswaja nowe.

Demencja

Dana osoba zapomina to, czego się nauczyła, nazwiska, adresy, dane o sobie. Nie potrafi przyswajać nowej wiedzy. Przyczyną są zmiany w naczyniach krwionośnych (miażdżyca), zwyrodnieniowe mózgu (choroba Alzheimera, Parkinsona), urazy i zakażenia mózgu, kiła, guzy, padaczka. A także stwardnienie rozsiane, zatrucia lekami, toksynami (alkoholem, metalami ciężkimi, np. ołowiem, nikotyną), zaburzenia przemiany materii, zła dieta, m.in. brak witamin.

Udar mózgu

Polega na nagłym zablokowaniu naczynia krwionośnego, które doprowadza krew do mózgu. Skutkiem jest jego niedokrwienie i uszkodzenie. Pacjenci mają potem problemy z pamięcią i uczeniem się. Mylą fakty z przeszłości i nie radzą sobie z domowymi czynnościami. Nie pamiętają o przyjmowaniu leków i o spotkaniach.

Co można robić?

Aby wzmocnić pamięć, warto ciągle ćwiczyć umysł i być aktywnym.

Zaburzenia spowodowane zatruciami leczy się dializami, czyli oczyszcza krew z toksyn za pomocą kroplówek. Chorzy stopniowo odzyskują pamięć, chociaż zdarza się, że mają tzw. luki w pamięci.

W różnych rodzajach zaburzeń pamięci stosuje się też leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, psychoterapię, preparaty przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. A także leki poprawiające wykorzystanie tlenu i cukru w mózgu, co wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Pracę mózgu usprawniają preparaty z miłorzębem, kofeiną, lecytyną, żeń-szeniem, guaraną, olejem lnianym. Po udarze konieczna jest szybka rehabilitacja, która przywraca sprawność fizyczną, psychiczną i mowę. A także leki ułatwiające przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Mózg a pamięć

Obszary w mózgu mają swoje zadania. I tak płaty czołowe i ciemieniowe odpowiadają za pamięć długotrwałą, potyli czny – za krótkotrwałą związaną z bodźcami wzroko wymi.

Płat skroniowy – za przestrzenną i krótkotrwałą. Przenosi też informacje z krót kotrwałej pamięci do długotrwałej. Móżdżek zajmuje się pamięcią roboczą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej