Jakie badania powinien regularnie robić mężczyzna

Dla większości mężczyzn banalne przeziębienie czy katar to prawdziwa katastrofa. Ale o chorobach serca czy cukrzycy nie myślą. I nie chcą się badać.

Nawet po czterdziestce wielu mężczyzn uważa, że poważne kłopoty ze zdrowiem jeszcze ich nie dotyczą. I bardzo się mylą. Właśnie w tym wieku u mężczyzn wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy, cukrzycy i zawału.

Reklama

Wprawdzie długość życia panów wydłuża się, to jednak nadal daleko im do pań. Jak wynika z danych GUS za 2012 rok w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 72,7 roku, natomiast kobiety 81 lat. To różnica prawie 10 lat!

Co więc robić, byście jesień życia spędzili razem, w dobrej formie? Zapisz swojego partnera na profilaktyczne badania, namów na zmianę diety i ćwicz razem z nim nawet codziennie.

Po co się badać, skoro dobrze się czuję? – pytają panowie. Odpowiedź jest prosta.

Wiele schorzeń, np. cukrzyca i nadciśnienie w początkowym stadium nie powodują żadnych dolegliwości. Również zawał serca może wystąpić nagle, bez wcześniejszych sygnałów.

Regularne badania są najważniejsze, bo im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Z tego powodu warto swojemu partnerowi o nich przypominać, a także namawiać go do wizyty u lekarza, gdy już coś mu dolega.

Jakie badania i kiedy powinien wykonać mężczyzna?

Stężenie antygenu PSA. Jest to wskaźnik sygnalizujący, że coś złego dzieje się z prostatą. Podwyższenie poziomu PSA (antygenu specyficznego dla prostaty, czyli białka wytwarzanego wyłącznie przez komórki prostaty) może wynikać z wielu przyczyn (np. zapalenia, cewnika w pęcherzu), bywa też spowodowane nowotworem. Do badania pobiera się krew.

Po 50. roku życia badanie to trzeba wykonywać raz na rok. Jeśli jednak ktoś w rodzinie chorował na raka pro- staty (ojciec, brat, stryj), badamy się od 40. r. ż., bo ryzyko wzrasta 5-11 razy.

Per rectum. Badanie przeprowadza się je najczęściej, gdy pacjent stoi mocno pochylony do przodu. Najpierw lekarz ogląda okolicę odbytu, czy nie ma żylaków, szczeliny odbytu lub guzów.

Następnie wprowadza palec wskazujący do odbytu, określa stopień napięcia mięśni zwieraczy, ocenia ścianę odbytnicy, sprawdza, czy nie ma guzów, polipów, przetok. Bada też wielkość, spoistość, kształt i bolesność gruczołu krokowego.

Badanie powinno być wykonywane po 50. roku życia raz w roku.

Stężenie poziomu glukozy we krwi to podstawowe badanie, które pomaga wcześnie wykryć cukrzycę typu II. Choroba ta przez wiele lat nie powoduje żadnych objawów, tymczasem zbyt wysoki poziom cukru niszczy narządy wewnętrzne. Na cukrzycę typu II narażone są osoby, które mają nadwagę, podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów, nadciśnienie tętnicze, choroby serca. Norma to 60-100 mg%.

Badanie najlepiej robić co roku od 18. roku życia.

Pomiar ciśnienia krwi jest jedynym sposobem, aby wcześnie wykryć nadciśnienie. Choroba przez wiele lat nie powoduje żadnych objawów. Schorzeniu sprzyja nadwaga, brak ruchu, spożywanie zbyt dużej ilości soli, palenie papierosów, przewlekły stres.

Zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie krwi podczas kilku pomiarów przekracza 140/90 mmHg lub podczas pojedynczego pomiaru jest większe niż 180/110 mmHg.

Ciśnienie trzeba mierzyć raz w roku począwszy od 18. roku życia, jeśli jesteśmy ogólnie zdrowi.

Lipidogram polega na skontrolowaniu stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Wysoki poziom cholesterolu może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Cholesterol całkowity nie powinien być wyższy niż 160-180 mg/dl. LDL – lepiej, by nie przekraczał 130 mg/dl. HDL – zaleca się, żeby wynosił co najmniej 50 mg/dl, a poziom trójglicerydów – 50-180 mg%.

Lipidogram wykonuje się raz w roku po ukończeniu 18. roku życia.

Kolonoskopia jest podstawą profilaktyki raka jelita grubego. Badanie polega na dokładnym oglądaniu całego jelita grubego. Lekarz wprowadza do jelita przez odbyt kolonoskop, czyli giętką i długą (ok. 150-180 cm) rurkę-wziernik.

Za jego pomocą sprawdza, czy nie ma zmian na powierzchni błony śluzowej jelita grubego. W razie potrzeby można pobrać wycinki z podejrzanej zmiany, usunąć polipy lub zatamować krwawienie.

Pierwszą kolonoskopię należy wykonać po ukończeniu 50. roku życia. Jeśli badanie nie wykaże nic niepokojącego, powinno się je powtórzyć po 10 latach. Osoby z podwyższonym ryzykiem (chorował ktoś z rodziny), powinny się badać od 40. r. ż.

Ekspert: Badania refundowane i samobadanie

Jeżeli mamy skierowanie, wszystkie badania profilaktyczne są refundowane.

Warto skorzystać także z darmowych dodatkowych badań.

Od 2012 r. w ramach Programu Badań Przesiewowych wysyłane są imienne, jednorazowe zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata. Więcej informacji znajdziesz na stronie: pbp.org.pl/.

Nie można zapominać o samobadaniu. Mężczyźni powinni kontrolować jąd ra. Sprawdza się ich konsy stencję, wielkość i bolesność. Jądra powinny swo bodnie zwisać w mosznie i być względem niej przesuwalne. Nie mogą boleć.

Po większone jądro, o nierów nej powierzchni powinno skłonić do wizyty u lekarza, który zleci USG jąder. Dzięki temu można wykryć raka jądra, gdy jest szansa na jego całkowite wyleczenie.

Jak możesz zachęcić partnera do ćwiczeń?

1. Zaplanuj wspólne wyjścia: na basen, na rower. Nawet gra w kręgle jest aktywnością fizyczną, może twój partner zechce odwiedzać co jakiś czas kręgielnię. Warto wyszukać zniżki dla par na karnet do siłowni lub do klubu fitness i z nich skorzystać.

2. Zapiszcie się razem na taniec towarzyski. To świetna zabawa i doskonały trening. Ruch w rytm muzyki jest o wiele bardziej urozmaicony niż monotonne ćwiczenia na siłowni. Modna jest nauka tanga i salsy.

3. Jeśli jednak partner nie jest chętny, by poświęcić swój czas na jakąkolwiek zorganizowaną aktywność fizyczną, przygarnijcie ze schroniska psa (jeśli macie warunki).

Poranny i wieczorny spacer to również świetna forma ruchu (pod warunkiem jednak, że mężczyzna będzie maszerował i biegał razem ze swoim pupilem).

4. Kup partnerowi krokomierz i pilnuj, by codziennie zrobił 10 tys. kroków – wchodził po schodach, a do pobliskiego sklepu szedł na piechotę. Oboje będziecie mieli więcej ruchu, jeśli np. zrezygnujecie z pilota do telewizora. Żeby zmienić kanał, będziecie musieli wstać i podejść do odbiornika.

Zwracaj uwagę, co jest na talerzu

1. Brzuszek u mężczyzn często pojawia się na skutek zmniejszonej aktywności lub tzw. niezdrowej diety, picia piwa i jedzenia słonych przekąsek. Alkohol przyspiesza wchłanianie przez organizm tłuszczu np. z chipsów, dlatego do piwa (jednego!) lepiej podać mu kabanosa.

2. U mężczyzn po pięćdziesiątce zmniejsza się aktywność męskich hormonów, m.in. testosteronu, a zwiększa żeńskich (estrogenu) i tłuszczyk pojawia się na udach, brzuchu i klatce piersiowej. Najskuteczniej pomoże dieta niskotłuszczowa!

3. Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, śmietanę zastąp jogurtem. Czerwone mięso – drobiem. Jedzcie razem śniadanie, a do pracy przygotuj mu sałatkę z warzyw i chudego mięsa lub kanapki z pełnoziarnistego chleba z wędliną.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również