Jaki test wykryje zakażenie boreliozą?

Lekarz stwierdził, że objawy, które mi dokuczają mogą wskazywać na boreliozę i zalecił wykonanie testu. Podobno jest ich kilka, który z nich powinienem wybrać? Konrad ze Świdnicy.

Lekarz rodzinny Ewa Górska odpowiada na listy Czytelników

Reklama

Na rynku występują trzy rodzaje testów na boreliozę. Pierwszym i najpopularniejszym jest ELISA, głównie z powodu najniższej ceny (ok. 60 zł). Badanie jest bezpłatne, jeśli masz skierowanie od lekarza. Test ten daje jedynie 70% pewności.

Kolejnym testem, nieco bardziej wiarygodnym od poprzedniego, jest Western blot (ok. 90 zł). U osób z objawami klinicznymi, daje ok. 95% pewności. Istnieje jednak ryzyko, że wynik może zafałszować wirus opryszczki lub reakcja krzyżowa na antygeny. W przypadku ujemnego wyniku test trzeba powtórzyć.

Bardziej wiarygodny test PCR wykrywa DNA bakterii we krwi lub moczu (160 zł). Też jednak nie daje pewności, bo pozytywny wynik nie musi oznaczać zakażenia krętkami Borelii. Często wykonuje się więc dodatkowo badania płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badanie przepływów mózgowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej