Jaka terapia przy menopauzie?

W Polsce jest około 8 milionów kobiet w okresie menopauzy. To nie choroba, lecz kolejny etap życia. Co zrobić, by nie był zbyt uciążliwy?

Reklama

Okres przekwitania trwa kilka lat. Właśnie wtedy możesz coś zrobić, żeby złagodzić przebieg menopauzy. Wygasanie pracy jajników aż do całkowitego ustania ich funkcjonowania (czyli do menopauzy – ostatniej miesiączki w życiu) trwa kilka lat, od trzech do nawet ośmiu.

O wystąpieniu menopauzy można mówić wtedy, gdy kobieta, która jest w odpowiednim przedziale wiekowym (50-52 lata) nie miesiączkuje przynajmniej przez rok.

O zbliżającej się menopauzie świadczą zaburzenia miesiączkowania i tzw. objawy wypadowe.

Tylko 1/3 pań w okresie menopauzalnym nie odczuwa takich dolegliwości, jak: uderzenia gorąca oraz towarzyszące im zlewne poty, po których pojawia się uczucie zimna; pocenie się nocą, wahania nastroju, wybuchowość na przemian ze spokojem, a nawet apatią, problemy ze snem – bezsenność lub nadmierna senność, zawroty głowy, uczucie mrowienia palców, skoki ciśnienia, zmęczenie i osłabienie, wzdęcia, palpitacje serca, migreny, problemy z oddawaniem moczu, sucha i swędząca skóra, zaburzenia pamięci.

Już 5 lat przed menopauzą można łagodzić dolegliwości związane z jej nadejściem. W tym czasie u wielu pań pojawiają się zaburzenia hormonalne objawiające się nieregularnymi miesiączkami.

Jeśli nie są leczone, zwiększają ryzyko raka endometrium (macicy) po 50. roku życia, nawet wiele lat po ostatniej miesiączce. Gdy są leczone, nie ma takiego zagrożenia. Zaleca się wówczas pigułkę antykoncepcyjną. Ma ona w tym przypadku działanie terapeutyczne – leczy zaburzenia hormonalne, ale też chroni przed zajściem w ciążę oraz łagodzi objawy menopauzy.

Pigułkę antykoncepcyjną stosuje się zwykle do 50. roku życia, potem jedynie w wyjątkowych sytuacjach. U niektórych kobiet dolegliwości towarzyszące przekwitaniu są bardzo nasilone. Pogarszają jakość życia. Wtedy kobieta może zdecydować, że chce rozpocząć przyjmowanie hormonów.

Wcześniej powinna wykonać badania: poziomu hormonów i cytohormonalne (to nie jest to samo, co cytologia!), ginekologiczne (w tym USG przezpochwowe) i cytologiczne, ogólne (w tym morfologia i pomiar ciśnienia krwi), poziomu glukozy na czczo i po posiłku, stężenia trójglicerydów.

Zalecana jest także mammografia i ewentualnie densytometryczne badanie kości. Badania ze skierowaniem od ginekologa i lekarza POZ są bezpłatne.

W zależności od stanu hormonalnego, ogólnego stanu zdrowia i preferencji pacjentki, lekarz dobiera najkorzystniejszy i najwygodniejszy dla kobiety schemat hormonalnej terapii menopauzalnej (HTM): w formie tabletek, podawanej przez- skórnie w postaci plastrów i żeli, domięśniowo (zastrzyki), podskórnie – implanty wszywane pod skórę.

Stosuje się różne terapie: wyłącznie progestagen – w przy padku zaburzeń lub nieprawidłowych krwawień; wyłącznie estrogeny – zalecana tylko tym kobietom, którym usunięto macicę, bo u pań, które zachowały ten narząd takie leczenie zwiększa ryzyko nowotworów błony śluzowej macicy; estrogeny i progestagen – dla większości kobiet.

Dzięki dodaniu progestagenu ryzyko raka endometrium spada. Nie ma górnej granicy wieku i określonego czasu stosowania terapii – zależy on od potrzeb i samopoczucia kobiety. U kobiet zagrożonych osteoporozą terapia powinna wynosić minimum pięć lat.

Niektóre kobiety nie mogą lub nie chcą stosować HTM. Mogą wtedy sięgnąć po środki roślinne i ziołowe. Preparaty na bazie soi i z wyciągiem z koniczyny czerwonej zawierają tzw. fitoestrogeny.

Są one podobne w budowie i działaniu do naturalnych estrogenów. Chociaż dostępne są bez recepty, nie należy ich przyjmować bez konsultacji z ginekologiem. Można je łatwo przedawkować, narażając się na działania niepożądane. Nie są zalecane wszystkim kobietom, m.in. nie powinny ich zażywać panie po leczeniu raka piersi czy macicy.

Bezpieczniejsze są preparaty bez fitoestrogenów a działaniem zbliżone do nich, np. z wyciągiem z pluskawicy groniastej. Dolegliwości pomogą też łagodzić zioła, np. przy wahaniach nastroju i napięciu nerwowym – dziurawiec i melisa, przy kłopotach ze snem – kozłek lekarski i szyszka chmielu.

Trzeba też w tym czasie szczególnie zadbać o układ krążenia i kości – gdy ustaje ochronne działanie estrogenów, wzrasta ryzyko chorób serca i osteoporozy. Warto więcej się ruszać i zdrowo odżywiać.

Ekspert: Badanie hormonów w czasie menopauzy

Oznaczanie stężenia hormonów w okresie meno- pauzy najczęściej nie jest potrzebne. Czasami, w przypadku wątpliwości, czy to na pewno już menopauza, można wykonać badania stężenia określonych hormonów we krwi.

W uzasadnionych przypadkach ze skierowaniem od ginekologa lub endokrynologa badania są bezpłatne.

Wywiad, badanie ginekologiczne i pH pochwy powyżej 5-7 są zwykle wystarczające do potwierdzenia menopauzy. W tym czasie wygasa czynność jajników i znacznie spada stężenie żeńskich hormonów płciowych, wzrasta zaś poziom hormonów przysadki mózgowej.

Stężenia estradiolu (najaktywniejszy z estrogenów) poniżej 30 pg/mL oraz poziom FSH (hormonu folikulotropowego) powyżej 30 mIU/mL są charakterystyczne dla tego okresu.

WAŻNE! Zrób to dla siebie. Na pewno poczujesz się lepiej

1. Spadek poziomu hormonów powoduje podenerwowanie, zmęczenie. Warto zastanowić się wtedy, co nas najbardziej uspokaja: ulubiony serial, dobra książka, spacer czy drzemka na kanapie i... znaleźć na to codziennie pół godziny.

2. Zażywaj preparaty z wapniem wzmacniającym kości, zwłaszcza jeśli jadasz mało nabiału. W okresie menopauzalnym wzrasta bowiem zagrożenie osteoporozą. Choroba ta przez lata nie daje żadnych objawów, dlatego trzeba jej zapobiegać.

3. Naukowcy udowodnili, że aktywność fizyczna zmniejsza uderzenia gorąca oraz nocne poty. Polecają bieganie albo energiczne marsze. Pomocna może być także joga hormonalna. Ćwiczenia dodają energii poprzez wzmacnianie mięśni, pobudzają gruczoły wytwarzające hormony.

4. W okresie menopauzy znika ochrona, którą układowi krążenia dawały estrogeny. Ale to nie znaczy, że nic nie możesz zrobić dla swojego serca. Jak najwięcej się śmiej, np. oglądaj komedie, kabarety, seriale komediowe, opowiadaj kawały. Śmiech wzmacnia serce. To udowodnione!

Etapy menopauzy

1. Premenopauza – to czas między okresem pełnej płodności a menopauzą. W tym czasie stwierdza się podwyższony poziom hormonów, gonadotropin przysadkowych (FSH).

2. Perimenopauza – obniża się poziom estroge nów i progesteronu, wzrasta poziom gonadotropin przysadkowych (FSH i LH), zanika wrażliwość jajników na te hormony.

3. Okres postmenopauzalny – stwierdza się wysoki poziom FSH i LH a obniżony estrogenów i progesteronu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej