Jaka terapia pomaga uwolnić się od alkoholu?

Mój kuzyn ma problem alkoholowy. Słyszałam, że lek o nazwie naltrekson pomaga uporać się z tym nałogiem. Czy rzeczywiście? Krystyna z Suwałk.

Naltrekson to lek stosowany w terapii odwykowej, ale nie u alkoholików, tylko u osób uzależnionych od opioidów. W uzależnieniu od alkoholu stosuje się disulfiram (np. Anticol, Antabus, Esperal). Lek podaje się doustnie lub wszywa pod skórę. Po spożyciu alkoholu powoduje nudności, wymioty, splątanie, senność i bóle głowy.

Reklama

Wywołuje też zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia, zapaść, zawał serca, zaburzenia neurologiczne lub obrzęk mózgu. Obawa przed taką reakcją ma powstrzymać pacjenta przed sięganiem po alkohol. Takie leczenie wymaga zgody pacjenta i odbywa się pod kontrolą lekarza. Część terapeutów uzależnień jest jednak przeciwna stosowaniu tego leku z powodu zbyt wielu skutków ubocznych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej