Jaką rolę pełnią płytki krwi?

Płytki krwi, zwane inaczej trombocytami, powstają w szpiku kostnym wraz z innymi elementami krwi. W momencie doznania przez nas urazu tworzą czop, gromadząc się w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego.

Wraz z innym składnikiem krwi, fibrynogenem, tworzą skrzep, który odpada po zagojeniu rany. Inna ważna rola płytek krwi to magazynowanie i transport niektórych ważnych biologicznie substancji, takich jak serotonina i adrenalina.

Płytki krwi - normy we krwi

Zwykle czas życia płytek krwi wynosi około 8-12 dni. Następnie są one rozkładane w śledzionie i wątrobie. Normy przyjęte zakładają, że płytek krwi powinno być 150000 do 400000/ul. Jeżeli ich liczba spada poniżej, 100000/ul, mówimy o małopłytkowości. Zagraża to zdrowiu a nawet życiu pacjenta. Niebezpieczna jednak jest również nadpłytkowość, którą określa się, gdy liczba płytek krwi przekroczy 600000/ul (600 K/ul).

Płytki krwi w zbyt małej ilości

Reklama

W przypadku stwierdzania zbyt małej ilości płytek krwi, lekarz będzie rozważał następujące przyczyny: ostre infekcje, zespół wykrzepiania śródnaczyniowego, choroby autoimmunologiczne oraz tkanki łącznej, krwi i szpiku kostnego lub krwawiące wrzody żołądka. 

Jedynie u kobiet podczas menstruacji może wystąpić fizjologicznie mała ilość płytek krwi, stąd nie zaleca się przeprowadzania w tym okresie badań.

Płytki krwi w nadmiarze

Tu niewłaściwej ilości płytek krwi doszukuje się w przyczynach takich jak nowotwory szpiku kostnego, rozległe infekcje, brak śledziony czy nadpłytkowość samoistna (rodzaj łagodnego nowotworu).

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej