Jak żyć po zawale?

Kiedy już wyszłam ze szpitala, bałam się, że problemy z sercem się powtórzą

Czekało mnie jeszcze formalne wypisanie ze szpitala po przebytym zawale.

Reklama

– Dam pani leki, które powinna pani teraz przyjmować – powiedział kardiolog, wypełniając formularz. – Aspirynę, lek przeciwpłytkowy zapobiegający zakrzepom, obniżający ciśnienie oraz preparaty, które chronią serce przed skutkami zawału.

– A jak zapomnę je wziąć? – Nie trzeba wpadać w panikę, bo leki działają przez kilka następnych godzin. Ale proszę pamiętać, by wziąć następną dawkę, po posiłku, bo mniej obciąża żołądek. Nie wolno przerywać terapii, nawet gdy samopoczucie się poprawi. – A jak poczuję się po nich gorzej? Znajomej po lekach nasercowych puchły nogi. – Samemu nie wolno podejmować żadnej decyzji, tylko w porozumieniu z lekarzem. – Czy powinnam leżeć w łóżku? – spytałam.

– Ależ nie! Przeżycie zawału nie oznacza inwalidztwa. Proszę położyć się tylko wtedy, gdy gorzej się pani poczuje. Przez kilka tygodni lepiej się oszczędzać, ale trzeba żyć normalnie. Ważne też jest, aby spać 6-8 godzin. – Czy robić jakieś ćwiczenia? – Dobrze jest wykonywać je codziennie. Aktywność fizyczna to warunek powrotu do zdrowia, bo zapobiega kolejnym incyde- ntom kardiologicznym. – Co jest dla mnie wskazane?

– W rehabilitacji doskonale sprawdza się np. nordic walking, Można go zacząć już 2-3 tygodnie po zawale. Ale dystans, szybkość marszu i tętno trzeba ustalać z lekarzem.  – Jak często mogę ćwiczyć? – Co najmniej 3 razy w tygodniu proszę poświęcić 30 minut. Takie ćwiczenia zmuszają serce do zwiększonej pracy i przyspieszenia częstości uderzeń.   – Jaki jeszcze sport uprawiać? – Równie dobry jest rower, marsze, pływanie, tzw. ćwiczenia aerobowe, czyli wykonywane w jednostajnym rytmie, przez dłuższy okres.

– Czy stosować jakąś dietę? – Najlepsza dla serca jest tzw. dieta śródziemnomorska. Polega na ograniczeniu tłuszczów, produktów zwierzęcych i jedzeniu ryb, warzyw, owoców i tłuszczów roślinnych. Czyli można jeść niemal wszystko, ale mniej czerwonego mięsa. Proszę też schudnąć i dwa razy dziennie mierzyć ciśnienie i puls. A za 3 tygodnie przyjść na kontrolę.

Co to jest zawał serca?

To inaczej martwica komórek określonego obszaru mięśnia serca. Wywołuje ją zamknięcie przez skrzep naczynia wień- cowego. Dochodzi do tego, gdy na pękniętej blaszce mia- żdżycowej osadzają się cząstki krwi, tworząc skrzep, który blokuje jej przepływ.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks

Zobacz również