Jak zaradzić problemom ze stopami

Aż 70 proc. Polaków uskarża się na problemy ze stopami. Jedne są mniej dokuczliwe, inne bardziej. Wszystkie jednak nie tylko szpecą nasze stopy, ale mogą być przyczyną wielu przykrych dolegliwości.

Halluksy – pomogą akcesoria i ćwiczenia

Reklama

Skłonności do tworzenia się koślawego palucha są dziedziczne. Tendencja do rozluźniania struktur stabilizujących stopę przenosi się z pokolenia na pokolenie.

Dlaczego powstają? Halluks tworzy się, gdy na duży palec u stóp stale wywierany jest duży nacisk. Dlatego powstawaniu koślawych paluchów sprzyja noszenie butów na wysokich obcasach, z wąskimi noskami, wielogodzinne stanie, np. w pracy, także płaskostopie i nadwaga.

Jakie są objawy? Nacisk powoduje zapalenie kaletki maziowej stawu palucha. Na bocznej krawędzi palucha tworzy się duży, bardzo bolesny guz. Zniekształcenie powstaje stopniowo.

Co robić? Kup akcesoria chroniące staw palucha przed otarciami i urazami – plastry lub żelowe osłony, kliny i separatory, peloty. Noś je na co dzień. Na noc zakładaj aparaty korekcyjne, które zmniejszają ból i hamują pogłębianie się deformacji.

Codziennie ćwicz paluchy. Na palec u nogi załóż grubą gumkę i odciągaj go od pozostałych palców. Wytrzymaj tak 5 sekund i chwilę odpocznij. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Wrastające paznokcie – konieczny zabieg korygujący

Jest to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. W miarę wrastania paznokcia, pojawia się ból palucha u stopy, co w końcu uniemożliwia chodzenie.

Dlaczego powstają? Jednym z powodów wrastania paznokci jest ich niewłaściwe obcinanie – nie prosto, ale zaokrąglanie ich brzegów. Wtedy płytki rosną nie tylko wzdłuż, ale także na boki. Do kłopotów przyczynia się noszenie butów na bardzo wysokich obcasach i z wąskimi czubkami.

Takie obuwie sprawia, że brzegi paznokcia zaginają się do dołu, wbijają się pod skórę, czyli tzw. wał paznokciowy.

Jakie są objawy? Gdy paznokieć wrasta, pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, a potem ból. Bardzo często w tym miejscu dochodzi do zakażenia bakteryjnego i tworzy się stan zapalny.

Co robić? Już gdy pojawią się pierwsze objawy wrastania paznokci, trzeba zgłosić się do gabinetu podologicznego na pedikiur leczniczy (ok. 45-90 zł). Wrastające paznokcie koryguje się kilkoma metodami: za pomocą rurek i klamer (plastikowych, metalowych, złotych lub silikonowych). Gdy pedikiur nie jest skuteczny i paznokieć nadal wrasta, konieczna jest interwencja chirurga.

Płaskostopie – używaj wkładek

O płaskostopiu świadczy chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp. Można to dostrzec po podeszwach i obcasach, które są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta.

Dlaczego powstaje? Przyczyną płaskostopia są słabe, wiotkie więzadła stopy. Łuk podłużny stopy obniża się. Może je nasilić niewłaściwie dobrane obuwie, nadwaga lub otyłość.

Jakie są objawy? O płaskostopiu mówimy wtedy, kiedy cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża, a na odcisku stopy brakuje charakterystycznego wcięcia. Pojawia się ból stóp, łydek, kolan, bioder i kręgosłupa. Na stopach tworzą się także bolesne odciski.

Co robić? Jeśli widzisz u siebie lub u dzieci oznaki płaskostopia, zgłoś się do ortopedy. Lekarz sprawdzi, jak bardzo jest ono zaawansowane oraz zbada, jaki wpływ wywiera na postawę. W przypadku niewielkich odkształceń wystarczą odpowiednie wkładki ortopedyczne, które pomogą stopie przybrać właściwą formę oraz ćwiczenia (np. turlanie stopą piłeczek).

Czasem pomaga zabieg chirurgiczny, wszczepienie implantu Calneo Stop, który koryguje deformację. Impant „znika” (jest biodegradowalny), gdy korekcja stopy jest już utrwalona. Zabieg wykonuje się także u dzieci.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej