Jak zapobiegać hemoroidom

Pieczenie, kłopoty z wypróżnianiem, dyskomfort w czasie siedzenia – to dolegliwości dotykające co trzeciego dorosłego. Jak walczyć z hemoroidami?

Hemoroidy to choroba cywilizacyjna – sprzyja im siedzący tryb życia, który upośledza krążenie, dieta uboga w błonnik, mała ilość wypijanych płynów i nadwaga. Dopóki nie zaobserwujemy krwawienia, nie wiemy, że chorujemy. A i wtedy niekoniecznie zgłaszamy się do lekarza.

Reklama

To błąd, bo krwawienie może być spowodowane nie tylko hemoroidami (wiotczejące tkanki guzków nie wytrzymują parcia i pękają), ale też np. nowotworem czy polipami. Dlatego wszelkie symptomy powinniśmy traktować poważnie.

Kolejne etapy choroby to stan zapalny objawiający się pieczeniem i świądem. W końcu guzki rosną do tego stopnia, że podczas wypróżniania wypadają z odbytu, utrudniając funkcjonowanie. Dlatego skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli stwierdzi, że choroba jest w stadium początkowym, przepisze czopki lub maść. Przy zaawansowanej chorobie dostaniemy skierowanie do proktologa, a ten oceni, czy konieczny jest zabieg usuwania guzków, a jeśli tak, to jaką metodą.

O tym pamiętaj

Pij dużo wody i jedz błonnik (kupisz go w aptece w formie proszku) – unikniesz zaparć

• Nie nadużywaj gorących kąpieli, bo to nasila objawy choroby

• Nasiadówki z naparem z kory dębu, rumianku, szałwii lub nadmanganianiu potasu złagodzą stan zapalny i pieczenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej