Jak walczyć z żylakami?

Przewlekła niewydolność żylna stała się nową chorobą cywilizacyjną. Jednym z jej objawów są nieestetyczne pajączki i żylaki. Jak z nimi walczyć?

Reklama

Pierwszym symptomem niewydolności żylnej jest uczucie ciężkich i obolałych nóg, często towarzyszy mu również opuchlizna. Później skórę zaczynają szpecić pajączki. U części osób choroba zatrzymuje się na tym etapie, u innych zmiany stają się poważniejsze i na nogach pojawiają się widoczne, wystające żyły.

Geny i brak ruchu

Żylaki mają wiele przyczyn. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Ryzyko rozwinięcia się choroby znacznie wzrasta, jeśli zmagało się z nią dwóch rodziców pacjenta. Dużo częściej na problemy z żylakami uskarżają się kobiety.

Pajączki pojawiają się też często podczas ciąży oraz u osób starszych, a także wykonujących pracę wymagającą długotrwałego siedzenia. Są też czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków, których możemy unikać.

do nich noszenie obcisłych spodni, butów na wysokich obcasach, a także nadwaga i otyłość. Powinno się ograniczyć spożycie słodyczy, a także używek, czyli kawy, herbaty i alkoholu. Niewskazane są również długie, gorące kąpiele oraz korzystanie z sauny, solarium, depilacja woskiem i opalanie.

Na problemy z żyłami nóg „pracujemy” też, jeśli zamiast uprawiać sport, spędzamy wszystkie wieczory na kanapie. Jednak niektóre dyscypliny nie są wskazane, jeśli mamy predyspozycje do przewlekłej choroby żylnej.

Warto uprawiać aerobik, szczególnie ten w wodzie. Natomiast stan dolnych żył może pogorszyć forsowny trening siłowy, a zwłaszcza ćwiczenia mocno obciążające nogi np. podnoszenie ciężarów, martwy ciąg.

Żel czy tabletka?

Żylaki to nie tylko defekt estetyczny, ale również oznaka poważnej choroby, której nie wolno bagatelizować. W walce z tą przypadłością może pomoc szeroka gama wyrobów uciskowych, które pobudzają krążenie, takich jak rajstopy, pończochy, podkolanówki, opaski.

W miarę możliwości dobrze jest wypoczywać z nogami ułożonymi powyżej poziomu ciała. Objawy niewydolności żył kończyn dolnych łagodzą chłodne kąpiele, a także dostępne w aptece bez recepty kremy i żele.

Żeby wzmocnić żyły od wewnątrz, najlepiej przyjmować leki i suplementy diety zawierające diosminę. Jeśli profilaktyka i leczenie nie przynoszą spodziewanych rezultatów, trzeba udać się do lekarza specjalisty, czyli flebologa.

Metody walki

Podstawowym badaniem żył jest USG – Doppler. Pomaga ono w zdiagnozowaniu, czy nie doszło do zakrzepicy żył głębokich. Po badaniu lekarz ustala dalsze leczenie. Czasem pomaga już drenaż limfatyczny. Jednak istotne jest, aby był on wykonywany przez specjalistę.

Jeśli masażem zajmie się osoba bez odpowiedniego przygotowania, może nam tylko zaszkodzić. Niekiedy konieczne jest usunięcie żylaków i pajączków. Można to zrobić na wiele sposobów. Najpopularniejszą metodą jest skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu leków do uszkodzonych żył. Naczynia krwionośne ulegają zwłóknieniu i obumierają.

Echoskleroterapia polega na wykorzystaniu aparatu USG do aplikacji leku. Jest szczególnie skuteczna w przypadku drobnych pajączków. Zmienioną chorobowo tkankę można również usunąć dzięki laseroterapii.

Do walki z żylakami stosuje się również parę wodną oraz fale radiowe. Jednak jedynym zabiegiem refundowanym przez NFZ jest operacyjne usuwanie żylaków, czyli stripping.

akw

Warto wiedzieć!

Ok. 40 procent chorych bagatelizuje problemy z naczyniami krwionośnymi nóg. Tymczasem nieleczona niewydolność żylna może prowadzić do zakrzepicy lub bolesnych owrzodzeń.

Zabronione!

Należy unikać pozycji, które tamują krążenie krwi.

Zakładanie nogi na nogę, zalecane przez poradniki eleganckiego zachowania, jest niezdrowe. Utrudnia ono bowiem prawidłowy przepływ krwi i sprzyja powstawaniu pajączków i żylaków.

Dlatego lepiej unikać tej pozycji. Podczas pracy siedzącej dobrze jest natomiast co jakiś czas przejść kilka kroków i poruszać palcami stóp pod biurkiem, żeby pobudzić krążenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat Seriali

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej