Jak uniknąć zarażenia bąblownicą, toksoplazmozą, nużeńcem

Znajoma leży w szpitalu z podejrzeniem bąblowicy. Jej pies też ma być badany. Czy tą chorobą naprawdę można się zarazić od swojego zwierzaka?

Niestety tak. Ten rodzaj tasiemca bytuje w organizmach psów i kotów (także myszy czy zwierząt leśnych). Bąblowicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt lub zjedzenie zakażonych pokarmów. Jaja tasiemca mogą znajdować się bowiem na sierści, pysku, języku czy w kale zwierząt, ale także na niemytych jagodach, grzybach, borówkach i malinach zbieranych w lesie.

Reklama

Larwy tasiemca mogą zagnieździć się w różnych organach, np. wątrobie, płucach, mózgu. Objawy (osłabienie, problemy ze wzrokiem, mdłości, duszność, agresja lub stany depresyjne) pojawiają się po 10, a nawet 15 latach. Często są błędnie uznawane za objawy... nowotworu. A w przypadku bąblowicy skuteczne jest tylko leczenie przeciwpasożytnicze.

Podobno w warszawskich Łazienkach można zarazić się chorobą tropikalną?

To prawda. W maju wykryto w Łazienkach kleszcze zakażone riketsjami, niezwykle rzadko występującymi w Polsce. Bakterie te wywołują ostre choroby gorączkowe, np. tyfus plamisty, gorączkę plamistą, ospę riketsjową.

Eksperci twierdzą, że ok. 15% kleszczy w Polsce przenosi chorobotwórcze mikroby (krętki boreliozy, wirusy zapalenia mózgu, chlamydie, mykoplazmy i in.). By wykryć chorobę odkleszczową, wykonuje się testy z krwi. Problem w tym, że nie są one w 100 procentach wiarygodne (najbardziej miarodajny jest test Western Blott).

Na dodatek mogą one wykryć zakażenie dopiero po miesiącu (a nawet kilku). Dokładniejszym badaniem jest PCR, polegający wykrywaniu we krwi, moczu lub płynie mózgowo-rdzeniowym specyficznego białka DNA bakterii.

Mąż ma na działce hodowlę gołębi, a nasz 4-letni wnuk chciałby je karmić. Czy mogę dziecku na to pozwolić?

Lepiej nie narażać malca na ryzyko. W odchodach gołębi lubią bowiem bytować wyjątkowo groźne grzyby z rodzaju cryptococcal meningitis.

U osób mniej odpornych (a zatem również u dzieci) grzyby te mogą spowodować ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Znane są przypadki, że zakażenie prowadzi do uszkodzenia słuchu lub wzroku, a nawet całkowitej ślepoty.

Infekcja pasożytnicza objawia się gorączką, dotkliwymi bólami głowy, sztywnością karku, podwójnym widzeniem, a czasem krwistoczerwonymi wysypkami na skórze.

Niekiedy objawy nie są tak wyraźne – niepokój powinna wzbudzić zmiana zachowania, częste wybuchy agresji. Konieczny jest rezonans mózgu i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego. Chorej osobie jak najszybciej powinny być podane antybiotyki.

Cierpię na zapalenie spojówek, wypadają mi rzęsy. Dermatolog mówi, że zaraziłam się pasożytem. Czy to możliwe?

Tak. Rzeczywiście wypadanie rzęs, zapalenie brzegów powiek, świąd i pieczenie spojówek mogą świadczyć o zakażeniu nużeńcem. To mikroskopijny pajęczak bytujący na skórze twarzy. Przenosi się np. w drobinkach kurzu, także osadzających się na psiej sierści. Chorobę zakaźną – nużycę – stwierdza się aż u 80 procent psów (miewają ją też koty). Nużeniec atakuje nie tylko oczy, ale i uszy (objawami są uporczywy świąd i nieprzyjemny zapach), a niekiedy narządy płciowe. Leczenie jest długotrwałe, stosuje się maści i inne leki przeciwpasożytnicze. By się uchronić przed zakażeniem, należy dbać o higienę. Kąpać psa, myć ręce po kontakcie ze zwierzęciem, często prać bieliznę, ręczniki i czyścić oraz wietrzyć wszystkie miejsca, gdzie gromadzi się kurz i sierść zwierzaka.

Podobno pierwszym objawem obecności pasożytów w organizmie może być atak astmy. Jaki to może mieć związek?

Atak astmy, sinienie warg, szybki puls mogą być skutkiem toksycznego działania substancji wytwarzanych przez pasożyty. Może je wywoływać m.in. zakażenie przywrami, nicieniami, tasiemcami, przenoszonymi przez przeżuwacze (np. krowy, owce), zwierzęta domowe (psy, koty, króliki, świnie). Do ataku astmy może dojść także w reakcji na wydaliny wszy. Nieleczone zakażenia pasożytnicze wywołują wiele schorzeń, np. anemię, problemy skórne (od pokrzywek do chorób atopowych), przewlekłe bóle głowy czy kręgosłupa. Wszystkie pasożyty powodują zaburzenia przemiany materii, utrudniają też wchłanianie witamin w jelitach, czego skutkiem jest niedożywienie. Odchody i inne szkodliwe związki metabolizmu nieproszonych gości (np. nicienie produkują azotany) zatruwają organizm.

Boję się o mojego męża. Często wraca z ryb pokąsany przez komary. A ostatnio słyszałam, że w naszym kraju pojawiły się niebezpieczne komary tygrysie...

Nie obawiaj się, to nieprawda. W Polsce nie ma warunków do bytowania tych komarów (żyją w Azji). Komar tygrysi to rzeczywiście agresywna odmiana. Należy, podobnie jak kleszcze, do tzw. wektorów, czyli organizmów roznoszących pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze. Pokąsanie przez tego owada może np. wywoływać żółtą febrę, japońskie zapalenie mózgu lub gorączkę zachodniego Nilu.

Mam 3 koty. Czy powinnam bać się toksoplazmozy?

Raczej nie, bo przypuszczalnie uodporniłaś się już na tę chorobę (70% z nas ma przeciwciała świadczące o kontakcie z pasożytem).Zakażenie często nie wywołuje żadnych objawów, niekiedy są one podobne do grypy. Toksoplazmoza jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, bo może przyczynić się do ciężkich wad rozwojowych u płodu. Od kota można się też zarazić toksokarozą (larwy pierwotniaka atakują narządy wewnętrzne) .

Pijawki? Tylko z atestem

Ich przystawianie nie zawsze jest bezpieczne. Jeśli chcesz skorzystać z terapii przy użyciu pijawek, upewnij się, czy w wybranym przez Ciebie gabinecie zwierzaki pochodzą z atestowanych hodowli. Pijawki z niepewnego źródła zamiast pomóc mogą być bowiem groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy wcześniej przystawiano je innemu choremu.

Pijawki pochodzące z przemytu przenoszą bakterie, wirusy (w tym m.in. HCV, HIV), a nawet pasożyty. Oprócz różnych chorób mogą wywołać: zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych, sepsę, zatrucie metalami ciężkimi.

Chorowała na Toksoplazmozę?

Wiernych fanów Shakiry kilka lat temu zelektryzowały doniesienia o jej groźnej chorobie. Podejrzewano, że piosenkarka, spodziewająca się wtedy dziecka, była chora na toksoplazmozę.

Sama Shakira nigdy nie wypowiadała się w wywiadach na ten temat. Jej ciąża zakończyła się szczęśliwie przyjściem na świat zdrowego i ślicznego synka. Prawdopodobnie pogłoski o groźnej chorobie wokalistki po prostu wyssano z palca.

Toksoplazmoza może być groźna dla płodu tylko w przypadku, gdy do zachorowania dojdzie w trakcie ciąży. Przyszle mamy powinny unikać kotów, kontaktu z ziemią, niedopieczonego mięsa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej