Jak uniknąć zapalenia pęcherza

Kąpiel w morzu, basenie czy siedzenie w jacuzzi może skończyć się męczarnią, zwłaszcza gdy nie masz dostępu do lekarza. Na szczęście coraz więcej skutecznych preparatów na zapalenie dróg moczowych, a także na infekcje stref intymnych można kupić bez recepty – i warto je mieć pod ręką.

Profilaktyka

Reklama

Jeżeli masz tendencje do zakażeń, dbaj o odpowiednią pielęgnację miejsc intymnych – korzystaj z delikatnych płynów do mycia zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które zakwaszają środowisko pochwy i zapobiegają namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Stosuj też profilaktycznie suplementy z kwasem mlekowym (dostępne są w wersji doustnej i dopochwowej). Ginekolodzy odradzają używanie na co dzień wkładek higienicznych, bo ograniczając dopływ tlenu, sprzyjają rozwojowi infekcji.

Jeśli już musisz stosować wkładki, wybieraj te bawełniane, które na opakowaniu opisane są jako przewiewne (ang. breathable) i zmieniaj je maksymalnie co 4 godziny.

To samo dotyczy podpasek – trzeba je regularnie wymieniać. Kobiety ze skłonnościami do infekcji powinny ograniczyć stosowanie tamponów, a najlepiej z nich zrezygnować.

Gdy już Cię dopadnie

Jeżeli złapałaś „wilka”, czyli klasyczne zapalenie pęcherza, czym prędzej zacznij leczenie preparatami z furaginą (kupisz je bez recepty) – pamiętaj, że ich skuteczność wymaga wsparcia kuracji witaminą C, która podobnie jak pałeczki kwasu mlekowego ma działanie zakwaszające.

Gdy dopadło Cię pieczenie i świąd, problem jest poważniejszy – nie ma skutecznych leków na grzybicę i infekcje bakteryjne pochwy, które byłyby dostępne bez recepty. Ale doraźnie możesz użyć płynów do irygacji na bazie kwasu borowego, a także globulek ziołowych.

Najlepiej poprosić lekarza o profilaktyczne przepisanie leku – w sytuacji zakażenia nie będziesz cierpieć.

Katarzyna Dzik

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej