Jak uniknąć raka jelita grubego

Mój tata choruje na nowotwór jelita grubego. Słyszałam, że choroba jest dziedziczna. Czy powinnam zrobić sobie jakieś badania profilaktyczne (mam 40 lat)? Jak uchronić się przed rakiem? Monika z Konina

Choroba taty może, ale nie musi być dla pani obciążeniem. Trzeba jednak koniecznie zbadać jelito grube. Najbliżsi krewni chorego na raka powinni zrobić pierwszą profilaktyczną kolonoskopię (oglądanie jelita) w 40 r. ż.

Reklama

Celem badania jest wykrywanie i usuwanie polipów, które mogą zmieniać się w nowotwory złośliwe. Taka przemiana trwa jednak latami. Rak jelita nie może zatem pojawić się nagle. Jeśli będziemy regularnie robić kolonoskopię, nie dopuścimy do jego rozwoju. Po pierwszym badaniu termin następnego ustali gastroenterolog zależnie od wyniku.

Jeśli w dokładnie oczyszczonym jelicie nie stwierdzi żadnych zmian, wystarczy zgłosić się znowu za 10 lat. Poza wykonywaniem kolonoskopii nie ma pewnych metod profilaktycznych. Na raka jelita chorują rzadziej osoby, które były karmione piersią, szczupłe i stosujące dietę bogatą w błonnik.

Dr n. med. Antoni Gugulski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, gastroenterolog. Prowadzi prywatną praktykę lekarską, współpracując z kilkoma renomowanymi klinikami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również