Jak szybko pokonać ból?

Ból prowadzi do powstawania przykurczów mięśni i innych dysfunkcji w organizmie. Nieleczony grozi depresją.

Kiedy do lekarza?

Są dolegliwości, których nie wolno bagatelizować. W jakich przypadkach nie powinnaś zwlekać z wizytą u lekarza? Gdy odczuwasz ból w klatce piersiowej, a także jeśli pojawiły się u Ciebie silne wymioty i ból głowy czy brzucha.

Jeśli Twój brzuch jest napięty, twardy jak deska. Ból przy uciśnięciu dłonią prawej części brzucha może świadczyć o stanie zagrażającym życiu, np. ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego lub otrzewnej.

Reklama

Nagły, rwący ból promieniujący do kręgosłupa, z uporczywymi wymiotami i gorączką bywa oznaką zapalenia trzustki. Nie lekceważ również nawracających bólów głowy, często są pierwszą oznaką rozwijającego się nadciśnienia i jaskry.

To, ile cierpienia jesteś w stanie znieść, nosi nazwę indywidualnego progu bólowego. Z badań wynika, że słaba płeć silniej odczuwa dolegliwości. Dwa razy częściej niż panowie sięgamy po środki przeciwbólowe. Nie zawsze jednak silne leki są niezbędne. Jak inaczej sobie pomóc?

1. Bolesne skurcze brzucha

Ich przyczyną jest najczęściej biegunka związana z zatruciem pokarmowym lub syndromem jelita drażliwego (IBS). W pierwszym z tych przypadków warto zażyć 2 tabletki węgla aktywowanego albo preparatu z glinki (Kaopectate).

Wchłania toksyny i powleka błonę śluzową. Gdy przyczyną biegunki jest pobudzenie jelit i ich nadmierne skurcze (IBS), zażyj jedną dawkę (4 granulki) leku homeopatycznego Aloe 15 CH, ewentualnie środek rozkurczający No Spa.

2. Ból zęba

Zanim stomatolog Cię przyjmie, pokonaj ból za pomocą czosnku, cebuli i soli. Tę samą ilość utrzyj w moździerzu, rozprowadź na waciku i przyłóż do zęba. Podobne działanie ma nalewka walerianowa (z apteki), ewentualnie okład z lodu. Gdy jes teś poza domem, skorzystaj z akupresury. Uciskaj przez kilka minut punkt znajdujący się nad górną wargą (w tzw. łuku Kupidyna).

3. Gdy przeforsowałaś kolano

Zastosuj stabilizującą opaskę usztywniającą (zapobiega przesuwaniu się rzepki i chroni przed bólem). W przypadku obrzęku i zaczerwienienia stawu pomaga okład ze świeżej kapusty. Schłodź jej liść w lodówce, potem roztłucz go, obłóż nim kolano i owiń bandażem. Szybką ulgę niosą również żele z mentolem (Reumo Terapia), salicylanami (Reparil) lub diklofenakiem (Voltaren). Wcieraj je w skórę 2-3 razy dziennie.

4. Bóle pleców, mięśni nóg i drobnych stawów

Leki przeciwreumatyczne drażniące błonę śluzową żołądka i jelit stosuj tylko w ostateczności. Lepiej skorzystać z akupunktury lub fizykoterapii (krioterapii, magnetoterapii lub lasera). Możesz też kupić w sklepie zielarskim słomę owsianą (owies zawiera dużo przeciwbólowych saponin).

Zalej ją 4 l ciepłej wody i odstaw na 4 godziny. Doprowadź do wrzenia i gotuj 20 minut. Przecedź i wlej do kąpieli, a potem Stosuj każdego dnia przed snem.

5. Bóle głowy

Przez 2 minuty uciskaj punkty na skroniach, a potem między brwiami. Przygotuj też napar ziołowy – wrzuć do kubka po łyżeczce waleriany, lawendy, dziurawca, mięty, melisy i chmielu, a potem zalej wrzątkiem. Przykryj i odstaw na 10 minut.

Przecedź i popijaj małymi łykami. Przy bólach migrenowych pij herbatkę z imbirem albo napar z jemioły.

6. Refleksoterapia

Warto poznać jej zasady, bo działa szybko, zaś efekt przeciwbólowy trwa dłużej niż w przypadku leków. Mapę receptorów znajdziesz w internecie (www.fazi.strefa.pl). Przed zabiegiem rozgrzej stopy w ciepłej wodzie.

Potem przez 2 minuty uciskaj środek podeszwy (pobudzisz do pracy nerki), potem przez 3 do 5 minut tak samo pobudzaj wybrane receptory, np. zatok, żołądka, pęcherza moczowego, pęcherzyka żółciowego czy gardła. Ulgę odczujesz po 20 minutach.

Dr Julian Kamiński, internista

W przypadku dolegliwości utrzymujących się długotrwale warto wybrać się do specjalisty z dziedziny terapii bólu przewlekłego. Opracuje on zestaw zabiegów i środków farmakologicznych, które można zażywać bezpiecznie przez dłuższy czas. Specjalistyczne poradnie leczenia bólu działają w większych miastach przy szpitalach klinicznych.

W przypadku dolegliwości stawowych możesz uzyskać ogromną poprawę dzięki wykorzystaniu ciepła lub zimna. W stanach ostrych warto przykładać lód, gdy zaś dokucza Ci ból przewlekły, pomoże ciepły okład.

Jeśli ból pojawia się uporczywie, szukaj profesjonalnej pomocy. Konieczne jest wykrycie jego przyczyn.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej