Jak stosować leki na ból

Choć dostępne bez recepty, źle zażywane mogą szkodzić. Podpowiadamy, jakich zasad przestrzegać, by leczenie bólu było bezpieczne.•Iwona Kołakowska

Każdy zna tę formułkę: Przed zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą... Każdy zna, a prawie nikt nie stosuje. Jak wynika ze statystyk 91 procent decyzji – który środek przeciwbólowy kupić – podejmujemy sami.

Uważnie wybierajmy je, gdy...

Reklama

Żołądek lub wątrobę

Jeśli mamy wrzody żołądka, lepiej nie brać aspiryny, ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), bo wchłaniają się w żołądku. Mogą więc uszkadzać jego śluzówkę. Szczególnie, gdy bierzemy je często i w dużych dawkach.

Dla wrzodowców lepsze będą preparaty z paracetamolem, który wchłaniany jest w wątrobie. Jeśli jednak chorujemy na wątrobę (np. wirusowe zapalenie wątroby) to właśnie paracetamol może zaszkodzić. Wówczas należy wybrać jeden spośród NLPZ.

Nadciśnienie

Gdy chorujemy na nadciśnienie, stosujmy raczej preparaty z paracetamolem niż ibuprofenem czy aspiryną. Te dwie ostatnie substancje mogą powodować wzrost ciśnienia i osłabiać efekt działania leków przeciwnadciśnieniowych.

Cukrzycę

Wiadomo, że stosowanie leków przeciwbólowych nie wpływa na poziom cukru. Ale lekarze zwracają uwagę, że leki z grupy NLPZ mogą nasilać działanie tabletek przeciwcukrzycowych i doprowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy.

Nie mieszajmy tabletek z alkoholem

Zwłaszcza jeśli bierzemy paracetamol. Taki mariaż może być powodem uszkodzenia wątroby. Jeśli rozbolała nas głowa po kilku drinkach, bezpieczniej będzie zażyć ibuprofen.

Przestrzegajmy zalecanych dawek

Paracetamol w zbyt dużej dawce jest toksyczny. Nie należy brać go więcej niż 8 razy po 500 mg. Taka sama jest norma dla kwasu acetylosalicylowego.

Natomiast ibuprofenu nie powinniśmy przyjmować więcej niż 3 razy po 400 mg w ciągu doby. Przekroczenie zalecanych dawek leków może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

Leków dla dorosłych nie dawajmy dzieciom

Dla maluchów wybierajmy preparaty przeznaczone specjalnie dla nich. Dorosłe tabletki zawierają dla nich zbyt duże dawki leku.

Sprawdź, co działa najszybciej

Tabletka: po 25 minutach To najprostsza forma leku – uwalnianie się substancji działającej trwa tu najdłużej.

Kapsułka: po 15 minutach W środku wypełniona jest płynnym roztworem, dlatego lek uwalnia się z niej dwa razy szybciej niż z tabletki.

Lek rozpuszczalny: po 5 minutach Mamy tu lek gotowy do wchłonięcia, nie musi się uwalniać. Może zadziałać szybciej niż zastrzyk domięśniowy!

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej